Rodzinna Kapela Wrzeszczów z Juszczyny udowadnia, że góralska gwara jest lokalnym dobrem, którym warto dzielić się poprzez muzykę. Brygida Murańska i Rafał Wrzeszcz to goszczące w studio Dzień Dobry TVN rodzeństwo, które wraz z pozostałymi członkami rodziny (m.in. z siostrą i dziećmi) tworzy promujący tradycyjne wartości zespół. Zobaczcie, jak mieszkańcy Żywiecczyzny zaprezentowali się na naszej scenie.
Rodzinna Kapela Wrzeszczów z Juszczyny
Miłość do muzyki odziedziczyli w genach. Pradziadek Brygidy Murańskiej i Rafała Wrzeszcza grał na skrzypcach i dbał o to, by w góralskiej chałupie zawsze rozbrzmiewały radosne dźwięki, natomiast ojciec goszczącego w Dzień Dobry TVN rodzeństwa był gitarzystą i występował na weselach, a przy okazji zadbał o muzyczne wykształcenie swoich dzieci. Brygida ukończyła szkołę w klasie skrzypiec, a Rafał w klasie klarnetu.
Pozostali członkowie rodzin również należą do Rodzinnej Kapeli Wrzeszczów i muzykują razem z bliskimi. Występują podczas lokalnych uroczystości i tworzą własny repertuar. W 2017 roku wydali płytę "Narodzony Jezusek" z autorskimi pastorałkami. Jak prezentują się na scenie? Zobaczcie w naszym materiale wideo zamieszczonym u dołu strony.
Górale, którzy pielęgnują lokalną gwarę
Brygida Murańska i Rafał Wrzeszcz uczęszczali do szkoły, w której posługiwanie się gwarą było zabronione. Nauka poprawnej polszczyzny nie przeszkodziła im jednak w zapoznaniu się z tradycyjnym językiem, którym w domu operowała między innymi ich babka. To właśnie ona dbała, by wnuki znały swoją tożsamość i były dumne z pochodzenia. Rodzeństwo przekazuje tę wartość własnym potomkom.
Rodzina Wrzeszczów chętnie promuje również góralskie stroje, które wkładane są na wszelkie uroczystości, wesela czy niedzielne msze święte.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W jaki sposób górale przewidują pogodę? Tę umiejętność posiadają od wieków
- Podhalanie, którzy mieszkają w Gdańsku. "W górach była bieda, z czego mieli tam żyć?"
- Małgorzata została pierwszą juhaską w Polsce. "Zawsze lubiłam męską robotę"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News