Bal w stylu góralskim
Od 27 lat górale z Żywiecczyzny, ale też ze Słowacji i Czech zbierają się, by celebrować święto muzyki, tańca i góralskiego jadła.
- Na te bale chodzi się od urodzenia. Jestem góralką z dziada pradziada. Pielęgnujemy tradycje, mówimy specyficzną gwarą - powiedziała Aneta Legierska.
Podczas imprezy ważną rolę odgrywa muzyka i regionalne instrumenty.
- To jest największy instrument w Beskidzie Śląskim, a szczególnie u nas. Nazywa się trombita - powiedzał Janko Macoszek, pokazując, na czym gra.
Stroje góralskie i jedzenie
Na bale panie i panowie stroją się w tradycyjne ubrania i kierpce. Wyszywane sukienki i koszule. Jak się okazuje, kobiety, które mają męża, na głowę zakładają czepiec, singielki natomiast skupiają się tylko na pięknych upięciach włosów.
Na balu nie brakuje także jedzenie. Na stole znaleźć można: placki skubane, krupnioki, kubus, maćki w kapuśnicy, schaby, boczki oraz szynki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak odnaleźć się w relacji, w której miłość nie rozkłada się po równo? "Nie możemy zmusić kogoś, by nas kochał" Gwiazdy o różnych obliczach miłości. "Jest największą inspiracją"
- Te metamorfozy odmieniają codzienność seniorek. "Nie spodziewałam się, że można tak wyglądać"
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN