Styl życia

Podhalanie, którzy mieszkają w Gdańsku. "W górach była bieda, z czego mieli tam żyć?"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Reporter:
Anna Grzymkowska
Górale z Gdańska
Górale z Gdańska Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Pierwsi górale z Podhala na Pomorze przybyli już przed II w.ś. Zaczęli się osiedlać i ściągać kolejnych członków swoich rodzin. Dziś mieszka tu blisko dwustu górali. Jak wygląda ich życie?

Górale w Gdańsku

W październiku 2019 r. górale powołali Związek Podhalan w Gdańsku, który kultywuje góralskie tradycje i pielęgnuje korzenie. Członkowie są wyjątkowo przywiązani do miejsca, z którego pochodzą, dlatego wspólnie angażują się w swoją społeczność.

- U nas mówią, że to my tacy górale, potomkowie tych, co nie zdążyli na Batorego. I zostali z Podhala w Gdańsku. Tak sobie tu żyjemy i kontynuujemy tradycje dziadów, pradziadów i ojców- powiedział Mirosław Adamczyk, prezes gdańskiego oddziału.

Wszystko dla tradycji

Jak wynika z historii opowiadanych przez naszych bohaterów, dawniej trudno było o dobry zarobek na południu. Dlatego górale zaczęli stopniowo osiedlać się nad morzem. Nigdy nie zapominają jednak o tym, skąd pochodzą. Tęsknota za Podhalem jest ogromna, ale w Gdańsku mają już wszystko.

- Za chlebem wyjechali. W górach była bieda, z czego mieli tam żyć? Był kawałek ziemi, ale to nie wystarczyło, żeby utrzymać całą rodzinę - mówił Zdzisław Dawczak, członek gdańskiego oddziału Związku Podhalan w Polsce.

- Mój dziadek powtarzał, że przy mieście trzeba mieszkać. Każdy z nas ma jakąś tam pracę, ja akurat pracuję w wodociągach gdańskich. Dajemy sobie radę i podtrzymujemy tradycję - dodał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości