Chochołów jest jedną z najpiękniejszych wsi w naszym kraju. Turystów zachwycają m.in. stare góralskie chałupy. Ale to niejedyne atrakcje tego urokliwego miejsca. Sprawdźcie, dlaczego warto się tam wybrać.
Chochołów - atrakcje
Górale z Chochołowa chcieli dołączyć do powstania krakowskiego. Powstaniu chochołowskiemu sprzeniewierzyli się górale z Czarnego Dunajca i pobili się z tymi z Chochołowa.
- Na pamiątkę tych wydarzeń w Chochołowie ustawiona jest figura św. Jana Nepomucena, tyłem do czarnego Dunajca. Na wzgardę Dunajcanom w 1863 - opowiada Hubert Jarzębowski, przewodnik tatrzański.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Kościół św. Jacka to dzieło życia księdza Wojciecha Blaszyńskiego. - Do budowy przyczynili się najwięksi grzesznicy, dlatego, że część była rekrutowana przy spowiedzi jako pokuta za grzechy - wyjaśnia w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Chochołów i jego chałupy
- To, co najbardziej przyciąga ludzi, to piękne, stare, drewniane, góralskie chałupy. Niektóre maja 100 roków, niektóre 150 - podkreśla Zofia Wetula, mieszkanka Chochołowa. Turyści przejeżdżający przez Chochołów myślą, że to skansen.
- Że w tych chałupach nikogo nie ma, że ludzie tutaj nie mieszkają, a to nieprawda - podkreśla bohaterka naszego reportażu. Co ważne, wszystkie są w dobrym stanie.
- Baby co roku przed Bożym Ciałem wychodzą z wiadrami i te chałupy myją - mówi góralka. Dlaczego chałupy są ustawione krótką ścianą do drogi? Dowiecie się tego, oglądając wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Kręcono tam "Opowieści z Narni"". Dlaczego warto odwiedzić Dolny Śląsk?
- Marbella przyciąga polskie gwiazdy. Kto kupił tam nieruchomość?
- Popularny kierunek wakacyjny wśród Polaków. Ekspert: "Jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie"
Autor: Luiza Bebłot
Reporter: Izolda Saletra