Polskie wsie, podobnie zresztą jak miasta i miasteczka, są bardzo różne. Nie brakuje między nimi kontrastów jak i pewnych cech wspólnych. Tak naprawdę w każdym regionie jest co odkrywać. Poniżej 5 mało znanych wiosek, które mogą być zachętą do częstszych podróży w głąb naszego kraju.
Polska wieś - za tym określeniem kryje się tak wiele krajobrazów, historii, smaków i osobistych wspomnień. Na mapie naszego coraz nowocześniejszego kraju nadal można znaleźć miejsca, w których czas jakby się zatrzymał. I nie chodzi o poziom życia ludzi, a głównie o ślady bogatej, burzliwej przeszłości pozostawione w zabudowie, lokalnej kuchni czy zwyczajach. Dzięki temu Polska i jej zakątki, często bardzo niepozorne, są niekończącą się bazą miejsc, do których warto się wybrać.
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
5 polskich wsi, do których warto pojechać
Poniżej zwięźle o 5 wybranych wioskach położonych w różnych częściach naszego kraju - nieco celowo z pominięciem znanych już z wiejskiego piękna Podlasia, Podhala czy Małopolski. Każda z wymienionych jest warta uwagi z innych powodów i ma stanowić zachętę do wędrówki po całym regionie. W końcu trudno jest wybrać najbardziej wyjątkową wieś Mazur, Podkarpacia czy Roztocza.
Haczów na Podkarpaciu
Podkarpacie, poza Bieszczadami, to nadal stosunkowo mało odkryty rejon Polski, a zdecydowanie warty uwagi. Pośród setek pięknie położonych, podkarpackich miejscowości, na wschód od Krosna, znajduje się urokliwy Haczów. To tutaj, prócz malowniczych krajobrazów, znajduje się kościół tak wyjątkowy, że od 2003 roku widniej na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Drewniana, późnogotycka świątynia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest największym tego typu obiektem w Europie.
Guciów na Roztoczu
Guciów to niewielka, otoczona lasami, wzgórzami i krętymi rzeczkami wioska, która może stanowić świetną bazę wypadową na całe piękne i urocze Roztocze - region, który dopiero zyskuje na popularności. W samym Guciowie znajduje się zagroda o tej samej nazwie, która jest połączeniem skansenu, karczmy i centrum kultury. Można tam spróbować oryginalnej, regionalnej kuchni, poznać miejscowe zwyczaje i tradycje, wziąć udział w warsztatach, potańcówkach, itd. Okolica wypełniona jest szlakami rowerowymi, pieszymi i pięknymi, jedynymi w swoim rodzaju trasami kajakowymi.
Rzucewo na Pomorzu
Ta wieś jest nie tylko pięknie położona - nad morzem, z klifem, otoczona lasami Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się w niej również molo z widokiem na klif oraz zabytkowy hotel niegdyś będący pałacem. Rzucewo jest miejscem idealnym na spokojny wypoczynek nad Bałtykiem o każdej porze roku - latem również nie ma tu tłumów.
Ciekoty w Świętokrzyskim
W położonych na wschód od Kielc i w pobliżu Świętokrzyskiego Parku Narodowego Ciekotach świetnie poczują się przede wszystkim fani twórczości Żeromskiego. To właśnie w tej wsi spędził wczesne dzieciństwo i nie sposób tego nie zauważyć. Działa tu Centrum Edukacyjne "Szklany Dom", które organizuje warsztaty, wystawy, zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także wycieczki po okolicy, m.in. szlakiem literackim i innymi zakątkami "Żeromszczyzny". Jest tam również wyjątkowej urody zalew z widokiem na Łysicę.
Stare Juchy na Mazurach
Stare Juchy to spokojna, mazurska wieś położona nad Jeziorem Jędzelewo. Z jej drugiej strony znajduje się kolejne - Jezioro Rekąty. Można się napawać ich spokojem lub nieco zaszaleć uprawiając sporty wodne. To wszystko i wiele więcej można podziwiać z miejscowej wieży widokowej. Znaleźć tu można również kilka zabytków, jak kościół z XVI wieku czy zespół dworski z XIX.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polska to nie tylko Tatry, Mazury i Bałtyk. "Jest dużo takich miejsc, gdzie jest pięknie i egzotycznie"
- Najlepsze miejsca na ferie z dzieckiem. "To było nasze wielkie odkrycie"
- Dziesięć najbardziej instagramowych miejsc na mapie Polski. Na zdjęciach wyglądają idealnie
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto