Podróże

"Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady". 5 miejsc, które warto zobaczyć

Podróże

Autor:
Dominika
Czerniszewska

To słynne hasło wciąż jest aktualne. Tylko jak wcielić ten plan w życie? Odpowiedź jest prosta - wsiądź do ulubionego środka komunikacji i eksploruj niezwykłe miejsca w Bieszczadach. Oto nasze propozycje, które reprezentują "bieszczadzki klimat".

Bieszczady jesienią

Choć Bieszczady o każdej porze roku są piękne, to jesienią szczególnie. Dlaczego? Bo liście drzew przybierają odcienie czerwieni, żółci i brązu, szlaki nie są pełne turystów tak jak latem, a cisza i spokój pozwalają "naładować baterie" na kolejne wyzwania. Sęk w tym, że lista atrakcji wartych zobaczenia w Bieszczadach jest naprawdę długa. Dlatego ograniczyliśmy się do 5 miejsc, które reprezentują "bieszczadzki klimat".

Ciekawe miejsca w Bieszczadach  

Tarnica

To najwyższy szczyt w polskiej części Bieszczad (1346 m). Znajduje się on na liście Korony Gór Polski. Jednak turyści często wybierają go nie ze względu na wysokość, a malownicze widoki. Legendy mówią, że wejście na Tarnicę jest jak "bieszczadzki chrzest". Każdy, kto wybiera się w to pasmo gór, musi zdobyć ten szczyt. Wędrówkę najlepiej rozpocząć od wsi Wołosate. 

Tarnica Źródło: marcinm111/Getty Images

 Połonina Wetlińska wraz ze słynną "Chatką Puchatka"

Połonina Wetlińska wraz ze słynną "Chatką Puchatka" na grani to jeden z najpiękniejszych fragmentów Bieszczadzkiego Parku Narodowego, ale i najbardziej oblegany przez turystów. Jesienią widok tu zapiera dech w piersiach.

  • Trasa: Smerek Wieś-Smerek-Połonina Wetlińska-"Chatka Puchatka" – Przełęcz Wyżna,
  • długość: ok. 15,5 km,
  • czas: ok. 6 h.
Połonina Wetlińska Źródło: udmurd_PL/Getty Images

Jezioro Solińskie - "Bieszczadzkie morze"

Jezioro Solińskie wraz z wybudowaną tutaj zaporą (ma 81,8 m wysokości i 664 m długości), jest jedną z największych atrakcji regionu. Akwen nazywany jest "Bieszczadzkim morzem". Na zachodnim brzegu znajduje się znane uzdrowisko Polańczyk.

Jezioro Solińskie Źródło: Agnieszka Lopatka/EyeEm/Getty Images

Cisna

Cisna położona jest w dolinie Solinki. Odnajdziemy tutaj kilka kultowych restauracji, które umilą jesienne wieczory. Wiele osób wędrujących po bieszczadzkich szlakach, zatrzymuje się w tym miejscu na nocleg. Przypomnijmy, że pochodzący z 1978 roku jeden z największych przebojów Krystyny Prońko zatytułowany jest "Deszcz w Cisnej". Atrakcją turystyczną jest też kolejka wąskotorowa na trasie Majdan-Przysłup.

Cisna Źródło: graphia76/Getty Images

Wodospad Szepit na potoku Hylaty

Wodospad Szepit na potoku Hylatym jest największym wodospadem w Bieszczadach. Znajduje się on w Dolinie Sanu, nieopodal wsi Zatwarnica. Do kaskady wytyczono znakowaną ścieżkę historyczno-przyrodniczą "Hylaty".

Wodospad Szepit na potoku Hylaty Źródło: humonia/Getty Images

Nieodłącznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu są również cerkwie, kapliczki oraz klimatyczne punkty widokowe. To dopiero początek atrakcji, bo tak jak wspominaliśmy na początku, region ten obfituje w urokliwe miejsca. Pakuj więc plecak, rzucaj wszystko i jedź w Bieszczady!

Zobacz też:

Zobacz wideo: Dokąd wybrać się na urlop jesienią?

Dokąd wybrać się na urlop jesienią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/Getty Images

Pozostałe wiadomości