Podróże

Wyspa Man – wyścigi motocyklowe i inne atrakcje. Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Moment RFHenryk Sadura/GettyImages

Choć wyspa Man kojarzona jest przede wszystkim z wyścigami motocyklowymi, to nawet poza sezonem ma wiele do zaoferowania turystom. To wyjątkowe miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i podziwiać piękne krajobrazy. Zobacz, jakie miejscowości na wyspie warto zwiedzić oraz na czym polega Isle of Man TT.

Wyścigi motocyklowe na wyspie Man

Wyścigi motocyklowe na wyspie Man to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń dla fanów motoryzacji. Nie tylko osoby biorące udział w wyścigach czekają na te kilka dni, kiedy będą mogły spróbować swoich sił w niebezpiecznej rywalizacji. W tym czasie na wyspę przyjeżdżają również osoby, które chcą jedynie pooglądać wyścigi i poczuć adrenalinę.

Isle of Man TT organizowane są na wyspie, praktycznie nieprzerwanie, od 1907 roku. To wydarzenie bardzo widowiskowe i prestiżowe, a jednocześnie bardzo niebezpieczne. Każdego roku dochodzi do poważnych wypadków, także śmiertelnych, jednak to nie zniechęca śmiałków do spróbowania swoich sił w wyścigach. W końcu wyspa Man słynie z tego, że jest jedynym terytorium zależnym od korony brytyjskiej, na którego autostradach nie obowiązują żadne ograniczenia prędkości.

Wyspa Man: ciekawostki o wyścigach

Pierwsze wyścigi na wyspie Man odbyły się w 1904 roku, były to jednak wyłącznie wyścigi samochodowe. Dopiero w kolejnym roku w rywalizacji mogły wziąć udział również osoby z motocyklami, a następnie całkowicie zdominowały to wydarzenie. Od 1907 roku w Isle of Man TT biorą udział wyłącznie motocykliści.

Trasa, która przeznaczona jest dla wyścigów motocyklowych, na czas trwania wydarzenia zostaje wyłączona z ruchu. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z niej tylko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Osoby biorące udział w wyścigach mają do przebycia około 60 kilometrów. Na tak stosunkowo krótkiej trasie znajduje się około 200 zakrętów, które trzeba pokonać jak najszybciej, aby wygrać. Mimo że jest to wyjątkowo niebezpieczne, co roku znajdują się nowi śmiałkowie, którzy chętnie biorą udział w zawodach.

Wyspa Man – jak się na nią dostać?

Najpopularniejszym środkiem transportu, który wykorzystują zarówno turyści, jak i mieszkańcy chcący dostać się z wyspy do Wielkiej Brytanii, jest parowiec. Transport morski jest organizowany na tej trasie od 1830 roku. Główna trasa łączy ze sobą dwa miasta – stolicę wyspy, Douglas, i Liverpool. W okresie letnim statki kursują również do Dublina oraz Belfastu. Podróżując promem, można dostać się na wyspę z własnym środkiem transportu, co często wykorzystują osoby decydujące się na imigrację oraz uczestnicy Isle of Man TT.

Na wyspę Man można przylecieć również samolotem. Bezpośrednie połączenia z Londynu, Liverpoolu, Cardiff, Manchesteru oraz Glasgow realizowane są przynajmniej raz dziennie, o ile pozwalają na to warunki pogodowe. Loty międzynarodowe obsługiwane są wyłącznie przez porty lotnicze w Szwajcarii oraz wyspy Jersey. Lotnisko na wyspie Mann (Ronaldsway Airport) zostało wybudowane niedaleko Derbyhaven, w części południowo-wschodniej.

Na wyspie znajduje się wiele dobrej jakości dróg i autostrad, funkcjonuje również komunikacja miejska w postaci pociągów. Ich kursowanie zależne jest w dużej mierze od pory roku i pogody, a stacje kolejowe znajdują się wyłącznie w większych miastach wyspy.

Ciekawe miejsca i atrakcje wyspy Man

Największą popularnością wśród przyjeżdżających na wyspę turystów cieszy się parlament, działający nieprzerwanie od 979 roku. Czyni to Tynwald najstarszym parlamentem westminsterskim. Z kolei w Castletown znajduje się zachowany w świetnym stanie zamek z okresu średniowiecza, muzeum morskie oraz muzeum lotnictwa. W miejscowości Peel przyjezdni mogą zobaczyć zamek wikingów, kilka budynków sakralnych, a także zwiedzić muzeum historii lub muzeum transportu. W jednej z najbardziej rozpoznawalnych wsi, Cregneash, znajduje się muzeum sztuki ludowej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości