Spływy kajakowe w sezonie letnim to popularny sposób spędzania czasu wolnego. W Polsce mamy do dyspozycji wiele tras. Jedne z najciekawszych to te na rzece Wkra, o czym w Dzień Dobry Wakacje przekonywała Maria Lipko-Kowalska ze Stowarzyszenia Nasza Wkra.
Spływy kajakowe Wkrą
Wkra jest prawym dopływem Narwi o długości przeszło 200 kilometrów. Co roku ochoczo przybywają nad nią kajakarze wybierający różne długości tras.
- Działdowo-Pomiechowo liczy 200 km, czyli możemy podzielić sobie spływ nawet na kilka dni. Możemy fajnie spędzić czas na polu namiotowym czy w gospodarstwie agroturystycznym. Ta baza gastronomiczna i noclegowa też nam tutaj sprzyja - tłumaczyła Maria Lipko-Kowalska w rozmowie z Dianą Kautz, reporterką Dzień Dobry Wakacje.
- Zaczynamy w Działdowie i po drodze mamy trzy rezerwaty przyrody: Dziektarzewo, Kępa Gołuska i Dolinę Wkry. Mamy też miejscowości takie jak Joniec, który jest fajnym początkiem krótkiego spływu, czyli na dzień na 8 godzin z rodziną, dziećmi. To niewymagająca trasa, bezpieczna, bardzo fajna - dodała rozmówczyni.
Jak podkreśliła, w rzece można śmiało pływać. - To jest grzech nie wykąpać się we Wkrze. Szczególnie, że jest bardzo przyjemna. Mamy chyba jedną z najczystszych rzek w Polsce - przyznała Maria Lipko-Kowalska.
Stowarzyszenie Nasza Wkra - działalność
Wkra doczekała się wielu miłośników. Powstało nawet Stowarzyszenie Nasza Wkra, które dba o rzekę, propaguje ekologię oraz zdrowy styl życia.
- Nasze stowarzyszenie zrzesza sympatyków i opiekunów malowniczej rzeki Wkry. (...) Liczy ok. 40 członków. Naszym głównym celem jest opieka nad rzeką. Przygotować ją dla wszystkich chętnych do pływania kajakami - wyjaśniła Maria Lipko-Kowalska ze Stowarzyszenia Nasza Wkra.
Stowarzyszenie organizuje przeróżne akcje. Jedną z nich jest sprzątanie rzeki.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Bielsko-Biała – tu powstały kultowe bajki dla dzieci! Co warto zobaczyć w tym mieście?
- Jakie atrakcje oferuje nam Beskid Śląski? Najpiękniejsze szlaki i perełki architektury
- Historia Tyńca – jak wygląda dziś i jakie atrakcje proponuje?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Diana Kautz
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN