Polska

Bielsko-Biała – tu powstały kultowe bajki dla dzieci! Co warto zobaczyć w tym mieście?

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bielsko-Biała

Szukasz pomysłu na aktywny weekend? Sprawdź, jak wiele atrakcji oferuje turystom Bielsko-Biała! W tym urokliwym mieście położonym u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego znajdziesz malownicze szlaki turystyczne, ciekawe zabytki i piękną starówkę. Wycieczka po Studiu Filmów Rysunkowych w towarzystwie Bolka i Lolka, Reksia i Baltazara Gąbki będzie nie lada gratką zarówno dla małych, jak i dużych miłośników bajek. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas pobytu w Bielsku-Białej!

Bielsko-Biała to niewielkie miasto w południowej części województwa śląskiego, na granicy historycznych terenów Śląska Cieszyńskiego i Małopolski. Miejscowość jest położona na malowniczych wzgórzach, a bezpośrednie sąsiedztwo dwóch pasm górskich – Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego – sprawia, że Bielsko-Biała stanowi doskonałą bazę wypadową na górskie szlaki.

Zobacz wideo: Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Bielsko-Biała – zieleń w sercu miasta

Bielsko-Biała to miasto pełne zieleni. W przestrzeni miejskiej znajdziesz wiele pięknie zagospodarowanych parków, np. park Słowackiego, park Włókniarzy, park nad rzeką Białą ze słynnym głazem narzutowym z czasów epoki lodowcowej, a także Bulwary Straceńskie, na których mieszkańcy miasta uwielbiają się wylegiwać w ciepłe, słoneczne dni.

Ciekawą atrakcją przyrodniczą w Bielsku-Białej są… cmentarze. Na szczególną uwagę zasługują dwie bielskie nekropolie – nieczynny już cmentarz ewangelicki i cmentarz żydowski. Wspaniałe położenie obu cmentarzy, bujna roślinność i ciekawe okazy ptaków sprawiają, że każdy z nich stanowi niepowtarzalny park przyrody i zarazem doskonałe miejsce na spacer w cieniu drzew.

Co zobaczyć w Bielsku-Białej podczas górskich spacerów? Warto zwiedzić przepiękny Park Krajobrazowy Beskidu Małego i równie urokliwy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Polecamy poświęcić więcej czasu na kontemplację zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów.

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Co zwiedzić w Bielsku-Białej? Piękne zabytkowe kamienice, starówka z urokliwym rynkiem, muzea, teatr – to tylko nieliczne z wielu atrakcji, które oferuje miasto.

Nie bez powodu Bielsko-Biała nazywana jest "małym Wiedniem". Miasto przez wiele lat należało do Austro-Węgier, co nietrudno zauważyć, oglądając tutejsze budowle, które wyraźnie cechują się stylem wiedeńskiej architektury. Warto wiedzieć, że drugim po Wiedniu najprężniej rozwijającym się miastem Austro-Węgier była właśnie Bielsko-Biała. Zwiedzanie miasta rozpocznij od zabytkowego gmachu dworca PKP – to jedna z perełek bielskiej architektury. Następnie skieruj się w stronę zamku Sułkowskich, który uznawany jest za wizytówkę miasta. Ta okazała budowla była niegdyś siedzibą cieszyńskich Piastów, a z czasem stała się rezydencją szlachecką. Dziś mieści się tu Muzeum Historyczne.

Spacerując po rynku, koniecznie zwróć uwagę na niezwykłą architekturę zabytkowych kamieniczek. W centralnej części rynku znajdziesz fontannę z pomnikiem Neptuna, który w niczym nie ustępuje swojemu kuzynowi z gdańskiej starówki. Niewątpliwie jednym z najbardziej urokliwych budynków, jakimi może poszczycić się Bielsko-Biała, jest gmach Teatru Polskiego. Odpoczywając w jednej z przytulnych kawiarenek na rynku, możesz podziwiać okazały ratusz i piękną katedrę św. Mikołaja. Atrakcje Bielska-Białej zainteresują także miłośników książek. Jeżeli i Ty się do nich zaliczasz, koniecznie odwiedź Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta. Znajdziesz tu rękopisy i piękne ilustracje dzieł tego wybitnego pisarza.

Najważniejszym punktem wycieczki powinno być Studio Filmów Rysunkowych. To tu narodził się sympatyczny pies Reksio, a także Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka, Marceli Szpak, Kangurek Hip-Hop, nieustraszony Pampalini łowca zwierząt i wiele innych kreskówkowych postaci, które są wszystkim doskonale znane z dzieciństwa. Zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych z pewnością dostarczy Ci wiele radości i wzruszeń!

A może pamiątkowe zdjęcie z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem? Pomnik sympatycznego pieska znajdziesz na ulicy 11 Listopada, nad rzeką Białą, a figurki dwóch urwisów czekają na Ciebie na dziedzińcu przy ulicy Mostowej. Fotografia z każdym z tych bajkowych bohaterów będzie wspaniałą pamiątką z wycieczki!

Zobacz wideo: Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem?

Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem
Podróże małe i duże - jak podróżować z dzieckiem Źródło: Dzień Dobry TVN

Bielsko-Biała – ciekawostki, które warto znać

Kreskówkowi ulubieńcy mają już ponad 50 lat. Pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka wyemitowano w 1963 roku. Reksio pojawił się na srebrnym ekranie cztery lata później – w 1967 roku.

Bielsko-Biała może poszczycić się udziałem w tworzeniu historii polskiej motoryzacji! W dawnych czasach znajdowała się tu Fabryka Samochodów Małolitrażowych (miejsce powstania słynnej Syreny 105), a od 1992 roku – fabryka Fiata.

Bielsko-Biała to jedyne miasto w Polsce, gdzie możesz zobaczyć pomnik Marcina Lutra, słynnego niemieckiego reformatora religijnego.

Bielszczanie jako pierwsi mogli przemieszczać się po mieście tramwajami. Ten środek transportu pojawił się w Bielsku-Białej wcześniej niż w Krakowie, Warszawie czy nawet Wiedniu! Pierwszy tramwaj elektryczny w tym mieście wjechał na tory dokładnie 11 grudnia 1895 roku.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ania Slaboiu/500px/Getty Images

Pozostałe wiadomości