Wiedeń

  Liczący ponad 130 lat przystanek kolei warszawsko-wiedeńskiej ma niebanalną historię. Wolbórka była świadkiem zdarzeń, w które trudno uwierzyć. Jedne są jak z bajki, a inne niczym z horroru.

  Kunszt, wyrafinowanie i elegancja - te trzy słowa wystarczą, by w pełni opisać Wiedeń, stolicę Austrii. Miasto to stanowi wielkie, przestrzenne muzeum, gdzie każdy budynek to odrębne dzieło sztuki. Jakie tajemnice kryje Wiedeń? Co zobaczyć podczas wizyty w nim i na co zwrócić szczególną uwagę?

  To największe miasto w Austrii jest jedną z ulubionych stolic w Europie. Corocznie przybywa do niego mnóstwo osób z całego świata, a wiele z nich wraz ze swymi pociechami. Okazuje się bowiem, że Wiedeń oferuje imponująco dużo atrakcji dla dzieci i na pewno nie pozwoli im na wakacyjną nudę.

  To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

  Alicja Zell od trzech lat działa na rzecz Polonii w Wiedniu. - Jestem pełna podziwu, że z taką upartością przeciera nowe szlaki – podkreśla Monika, która zgłosiła swoją siostrę do cyklu "Siła jest kobietą".

  W poniedziałek wieczorem w Wiedniu doszło do strzelaniny. Strzały oddano w sześciu lokalizacjach znajdujących się w pobliżu centralnej synagogi w stolicy Austrii. Zginęli przechodzień i jeden z napastników. Co najmniej 17 osób zostało rannych. W nocy w szpitalu zmarły dwie poszkodowane osoby. Rano poinformowano o śmierci kolejnej kobiety.

  Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?

  "Cafe Central" w Wiedniu to jedna z najstarszych i najsłynniejszych wiedeńskich kawiarni. A tradycja picia kawy sięga czasów Odsieczy Wiedeńskiej, czyli roku 1683. Łukasz Radwan wybrał się do Wiednia, by posmakować słynnej kawy - podwójnego espresso z ciepłym mlekiem i szklanką wody. Czy wiecie, że na pomysł picia kawy mlekiem wpadł polski dyplomata i żołnierz Jana III Sobieskiego - Jerzy Kulczycki?

  Budynek opery wiedeńskiej od samego początku był na ustach wszystkich wiedeńczyków. Szczególnie że był to prezent od samego cesarza Franciszka Józefa. Łukasz Radwan wybrał się do Wiednia, by sprawdzić, ile warta jest legenda tego sławnego budynku. Zobaczcie reportaż reporterki Dzień Dobry TVN Dominiki Płońskiej.

  Tym razem Jakub Porada postanowił nas zabrać do Wiednia. Pokazał nam lokal istniejący od 1939 roku, w którym serwują najlepszą w mieście kawę po wiedeńsku. Na naszych oczach zajada się pysznie wyglądającym i - wnioskując po minie Jakuba - smacznym Apfelstrudel oraz porywa do tańca napotkane kobiety. Czy Porada dał tym razem radę? Sprawdźcie to!