Wiedeń Amadeusza Mozarta
Kompozytor, ojciec, mąż, hazardzista - taki właśnie był znany na całym świecie austriacki kompozytor, który swoją spektakularną karierę zawdzięcza występom w stolicy Austrii.
- To wszystko ma zaczątek w jego dzieciństwie. Nie mógł być normalnym dzieckiem, nie mógł biegać i bawić się, kiedy chce, bo już w wieku sześciu lat dał wielki koncert dla cesarzowej Marii Teresy w Wiedniu. Wskoczył jej na kolana, dał jej buziaka, dostał frak. Tylko to wszystko kosztowało bardzo dużo, bo dziecko nie powinno być poddawane takiemu stresowi - wskazała Joanna Pacula-Nowak, edukatorka kulturalna w Domu Mozarta.
Adam Banaszak, dyrygent i kierownik muzyczny MACV jest zdania, że fenomen Amadeusza bierze się z tego, że jest podobny do zjawisk pogodowych - Jest jak burza, twórczość Shakespeare'a w dziedzinie teatru. Mówimy o jakiejś absolutnej pełni - przyznał.
- Wiedeń jest przede wszystkim miastem Mozarta. Jego oblicze można obejrzeć praktycznie wszędzie, zaczynając od kawiarni, po kulki Mozarta. Pod katedrą można spotkać panów przebranych za Mozarta, jedyne, co psuje ten widok to komórka i sportowe buty - powiedziała Anna Hofstätter, autorka książki "Nieprzewodnik" po Wiedniu.
W stolicy Austrii mieści się najsłynniejsza na świecie sala koncertowa. Musikverein - to siedziba najważniejszej orkiestry austriackiej - Wiener Philharmoniker.
- Kiedy się siedzi w garderobie, gdzie siedział Leonard Bernstein, odejmuje mowę - powiedziała Alicja Węgorzewska-Whiskerd, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. - Akustyka jest niesamowita. Ciężko nawet zrozumieć, dlaczego, ale bardzo wiele sal koncertowych na świecie wzoruje się na tej sali. To jedna z najlepszych sal na świecie i najbardziej prestiżowa - powiedziała Jessica Pratt, operowa sopranistka koloraturowa.
Niezwykłe wydarzenie w Wiedniu
Koncerty inaugurujące Festiwal Mozartowski w Warszawie stały się już tradycją. Organizowany od 1991 roku festiwal w tym roku zawitał również do Wiednia i to aż na trzy wieczory od 19 do 21 maja. Skąd wziął się ten pomysł?
Dr Michael Macek-Draskovic, który jest międzynarodowym managerem kultury zna Alicję Węgorzewską-Whiskerd od ponad 25 lat. Występowali razem na scenie w Wiedniu.
- Spotkaliśmy się ponownie w Warszawie 2,5 roku temu, wtedy wpadliśmy na pomysł, aby Festiwal Mozartowski z Warszawy zaprezentować również w Wiedniu na większą skalę - powiedział.
Jaki repertuar zaprezentowali Polacy?
- Jesteśmy w Hofmusikkapelle w Wiedniu, miejscu szczególnie ważnym - od setek lat wybrzmiewającym muzyką. Najpierw tą cesarką, potem była to również przez krótki moment siedziba Wiedeńskich Filharmoników, zanim jeszcze powstała sala Musikverein. Serwujemy trzy dania główne i to najwybitniejsze i najwspanialsze, jakie możemy sobie wyobrazić. Od pierwszego akordu Symfonii Es-durowej aż do rozbudowanego, zdobnego finału w słynnej Symfonii "Jowiszowej". To jest muzyczna przygoda, która nie ma sobie równych - podsumował Adam Banaszak, dyrygent i kierownik muzyczny MACV.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Odnaleziono królewski klawesyn, na którym grał Mozart. "To naprawdę rarytas"
- Sopranistka Aleksandra Szmyd robi światową karierę. "My, jako artyści, powinniśmy być ambasadorami pokoju"
- Vivaldi zamiast alarmu, czyli bezstresowe dzwonki w szkole. "To bardzo dużo zmieniło"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN