muzyka klasyczna

  muzyka klasyczna

  Muzyka może być doskonałym urozmaiceniem procesu uczenia się czy pracy. Okazuje się nawet, że muzyka słuchana podczas nauki może poprawiać koncentrację i działać motywująco, a także łagodzić stres. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie melodii, aby stworzyć dla mózgu jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy.

  Zawsze cieszymy się, gdy w naszym programie goszczą gwiazdy. A dziś gwiazdy zaprosiły nas do swojego domu. I to gwiazdy wielkiego formatu. Łukasz Długosz jest uznany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jego żona Agata Kielar- Długosz to także wybitna flecistka. Oboje koncertują, często w duecie, na najsłynniejszych scenach świata, z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami.

  Grupę 2CELLOS tworzą dwaj wiolonczeliści - Luka Šulić i Stjepan Hauser. Zyskali sławę dzięki niezwykłym interpretacjom przebojów m.in. AC/DC, Guns N' Roses, Nirvany, U2 i Michaela Jacksona. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonali utwór tego ostatniego - "Smooth Criminal". Powiedzieli nam również, jak doszło do ich współpracy, jakie jest ich marzenie zawodowe i czy zamierzają komponować własne utwory.

  Posłuchajcie, jak brzmi Grzegorz Ciechowski w wersji na fortepian i wiolonczelę. Na scenie Dzień Dobry TVN wystąił duet Hania Rani & Dobrawa Czocher, który zagrał aranżację piosenki "Tak tak to ja". Utwór pochodzi z wydanego w ubiegłym roku albumu "Biała flaga", na którym zanalazły się aranżacje takich piosenek, jak: "Mamona", "Republika marzeń", "Telefony" i "Nie pytaj o Polskę".

  Dobrawa Czocher, wiolonczelistka i Hania Raniszewska, pianistka grają muzykę Grzegorza Ciechowskiego na instrumentach klasycznych. Przez to, że nie były zagorzałymi fankami Republiki, potrafiły spojrzeć na muzykę Ciechowskiego z dystansu. Kiedy zrodził się pomysł, by zaaranżować utwory Republiki w wersji klasycznej? Z jakim odbiorem spotkała się ich płyta? Czy planują trasę koncertową? Dziewczyny o swoim projekcie opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.

  Maciej Bałenkowski za swoje kompozycje jest nagradzany międzynarodowymi nagrodami. Kiedy skomponował swój pierwszy utwór? Na co dzień 22-latek studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To tam wypatrzył go Krzysztof Penderecki. Twórczość studenta spodobała mu się na tyle, że zaprosił go do swojego domu w Krakowie. O znajomości ze znanym kompozytorem oraz o planach na przyszłość Maciej opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Z okazji 150-lecia Katowic w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert, w którym połączą swoje siły raperzy i muzycy symfoniczni. Za aranżację całości odpowiadał będzie Radzimir Dębski. Jak się czuł dyrygując w tak specjalnym miejscu? Do czego można porównać pracę w gmachu NOSPR? Czy nie obawiał się zestawienia hip-hopu z muzyką klasyczną? Z Radzimirem Dębskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Dla Chińczyków jesteśmy krajem Chopina. Szczytem marzeń przeciętnego Chińczyka jest to, by jego dziecko wystartowało w konkursie chopenowskim. W Pekinie została niedawno otwarta wystawa „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV–XX wieku ”. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Julia Ciszewska i Mira Grodziecka – Makulska to mistrzynie świata w balecie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je razem z mamami, ich najwierniejszymi fankami. Dały także popis swoich tanecznych możliwości oraz opowiedziały, dlaczego w czasach hip-hopu i dance'u wybrały taniec klasyczny. I zobaczcie - im żaden rąbek u spódnicy nie przeszkadza :)

  Mają nie więcej niż 25 lat. Nie prowadzą bloga i nie zajmują się modą. Nie są YouTuberami i wolą Chopina i Beethovena od Jaya -Z i Beyonce. O ciarki przyprawiają ich Koncerty brandenburskie i Pastoralna oraz allegretto Siódemki. Tańczą tylko w rytm Walca Kwiatów. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych klasyków: pianistę Piotra Orzechowskiego, akordeonistę Patryka Sztabińskiego oraz barytona Aleksandra Kamedulskiego.

  Jego kariera zaczęła się przez przypadek. Ogromne szczęście i jeszcze większy talent zaprowadziły go na deski największych na świecie teatrów operowych. Twierdzi, że najważniejsze to nie spoczywać na laurach. W studiu Dzień Dobry TVN Artur Ruciński – baryton z La Scali. Czy jest taka rola o której szczególnie marzy?

  W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genuii. Dziś w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert Mariusza. Co trzyma w futerale na skrzypce oraz jak wspomina swoją trasę koncertową po Ameryce? Czy bywa kapryśny? :) Z wirtuozem skrzypiec spotkał się Mateusz Hładki.

  Michał Kwiatkowski nie jest pierwszym artystą, który zespolił muzykę klasyczną i popularną. Jednak jednym z niewielu, obok Sergea Gainsbourga, którzy zrobili TO z Chopinem. Projekt karkołomny, ale jak się okazuje przyniósł mu sławę. W studiu Dzień Dobry TVN Michał opowiedział o miłości do Chopina, o aranżacji jego dzieł z dziełami romantycznego kompozytora oraz swoich muzycznych fascynacjach.

  Znany przede wszystkim z komponowania muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Genialny kompozytor Zbigniew Preisner przez niektórych porównywany do samego Mozarta. Znany też z niechęci do mówienia o sobie i brylowania w mediach. Zrobił jednak wyjątek i zaprosił do siebie, do swojego studia nagrań w Niepołomicach, dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską. Kompozytor pokazał jej swojej analogowe "zabawki".

  Anna Patrys śpiewała altem przez osiem lat. Potem odkryła że ma całkiem potężny sopran lirico spinto z elegantami dramatycznymi. W zeszłą sobotę wywalczyła Grand Prix konkursu wokalnego im. Elizabeth Connell w Sydney. Artystkę czeka też przesłuchanie do Royal Opera House w Londynie. W studiu Dzień Dobry TVN Anna była naszym gościem.

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak udał się do Lusławic. W ogrodzie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich spotkał się z kompozytorem i jego żoną. Jak często bywają w swoim ogrodzie przy tak aktywnym trybie życia? Czy profesor zna nazwy drzew po łacinie? Dlaczego Krzysztof Penderecki posadził 130 dębów?

  Flying Steps to niezwykłe połączenie muzyki klastycznej i hip- hopu. Jak tancerze interpretują dzieła Jana Sebastiana Bacha? Z artystami spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska. Jak ma się breakdance do utworów najsłynniejszego organisty na świecie?