muzyka klasyczna

  Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce. Nagrody przyznawane są w trzech sekcjach: muzyka rozrywkowa, poważna i jazzowa. W miniony piątek, 22 kwietnia, statuetki powędrowały do artystów zajmujących się muzyką klasyczną. Wyróżnienia wręczono w 11 kategoriach. Kto został doceniony?

  "Dziękujemy organizatorom za przywrócenie mieszkańcom normalnego życia."

  "My, jako artyści, powinniśmy być ambasadorami pokoju"

  "Dostałem bardzo dużą szansę na to, by pokazać swój talent"

  Wbrew pozorom muzyka klasyczna nie potrzebuje przepychu i pięknych koncertowych sali. Michael Winker, światowej sławy skrzypek pokazał, że można ją grać na wsi, do tego w starym gospodarczym budynku. Jak wybitny muzyk trafił na polskie peryferia?

  Właśnie trwa XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. To bez wątpienia najważniejsze wydarzenie związane z muzyką klasyczną w Polsce, a także jedno z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Jakie emocje towarzyszą uczestnikom i widzom?

  Czeskie tańce ludowe są niezwykle skoczne, a polkę za swój taniec narodowy uważają również Polacy. Dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne czeskie tańce i jak należy się przygotować, aby móc je tańczyć.

  Roberto Bolle to jeden z najlepszych tancerzy baletowych na świecie, który występował na najbardziej prestiżowych scenach. Jak zaczęła się jego przygoda z baletem i jakie ma plany na przyszłość? O tym opowiedział w rozmowie z Anną Puślecką dla Dzień Dobry Wakacje.

  Kazimierz Kord był jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Artysta przez lata kierował Filharmonią Narodową, a także występował na największych scenach w Polsce i na świecie. Artysta odszedł w kwietniu tego roku w wieku 90 lat. Jak wspominają go współpracownicy i najbliżsi?

  Jeden z najcenniejszych klawesynów znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wykonano go w 1765 roku w Wielkiej Brytanii. Zaginął w czasie II wojny światowej. Po latach okazało się, że znalazł się w posiadaniu pewnej rodziny. To jeden z najbardziej oryginalnych instrumentów. Poznajcie jego historię.

  Alexandra Kuznetsova "Gamazda" to 30-letnia pianistka, która wykonuje covery znanych zespołów rockowych. Jej aranżację "In The End" zespołu Linkin Park wyświetliło ponad 9 milionów internautów, a na wykonanie "Can't stop" zwrócił uwagę sam zespół The Red Hot Chili Peppers. Poznajcie historię utalentowanej Rosjanki.

  Muzyka może być doskonałym urozmaiceniem procesu uczenia się czy pracy. Okazuje się nawet, że muzyka słuchana podczas nauki może poprawiać koncentrację i działać motywująco, a także łagodzić stres. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie melodii, aby stworzyć dla mózgu jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy.

  Lola Astanova to jedna z najzdolniejszych i najpopularniejszych pianistek. Ale nie tylko. Artystka doskonale czuje się też w mediach społecznościowych i dla wielu młodych kobiet jest ikoną mody. Jak udaje jej się godzić te dwa tak różne światy?

  Prawnuczka Ludomira Różyckiego w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak barwnym i skromnym człowiekiem był jej pradziadek. Jedna z rodzinnych historii Różyckich dotyczy koncertu, który kompozytor stworzył przed wojną. Dzięki zaangażowaniu współczesnych muzyków dzieło odrodziło się jak Feniks z popiołów.

  Natalia Kukulska 10 lat temu wzięła udział w wyjątkowym projekcie, który powstał z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Wtedy właśnie zakiełkował w jej głowie pomysł, żeby muzykę wielkiego polskiego kompozytora pokazać w zupełnie innych aranżacjach.

  Marta Gardolińska to dyrygentka, o której mówi cały muzyczny świat. Jako pierwsza Polska i pierwsza kobieta przewodzi francuskiej Opéra national de Lorraine. Jak czuje się w nowej roli? Jakie ma plany rozwój opery? O tym wszystkim opowiedziała w rozmowie z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

  Państwo Dybowscy na co dzień zajmują się hodowlą kóz i wyrabianiem pysznych serów. Ich hodowla nie jest jednak tradycyjna. Co sprawia, że ich gospodarstwo jest niezwykłe?

  Zawsze cieszymy się, gdy w naszym programie goszczą gwiazdy. A dziś gwiazdy zaprosiły nas do swojego domu. I to gwiazdy wielkiego formatu. Łukasz Długosz jest uznany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jego żona Agata Kielar- Długosz to także wybitna flecistka. Oboje koncertują, często w duecie, na najsłynniejszych scenach świata, z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami.

  Grupę 2CELLOS tworzą dwaj wiolonczeliści - Luka Šulić i Stjepan Hauser. Zyskali sławę dzięki niezwykłym interpretacjom przebojów m.in. AC/DC, Guns N' Roses, Nirvany, U2 i Michaela Jacksona. Na scenie Dzień Dobry TVN wykonali utwór tego ostatniego - "Smooth Criminal". Powiedzieli nam również, jak doszło do ich współpracy, jakie jest ich marzenie zawodowe i czy zamierzają komponować własne utwory.

  Posłuchajcie, jak brzmi Grzegorz Ciechowski w wersji na fortepian i wiolonczelę. Na scenie Dzień Dobry TVN wystąił duet Hania Rani & Dobrawa Czocher, który zagrał aranżację piosenki "Tak tak to ja". Utwór pochodzi z wydanego w ubiegłym roku albumu "Biała flaga", na którym zanalazły się aranżacje takich piosenek, jak: "Mamona", "Republika marzeń", "Telefony" i "Nie pytaj o Polskę".

  Dobrawa Czocher, wiolonczelistka i Hania Raniszewska, pianistka grają muzykę Grzegorza Ciechowskiego na instrumentach klasycznych. Przez to, że nie były zagorzałymi fankami Republiki, potrafiły spojrzeć na muzykę Ciechowskiego z dystansu. Kiedy zrodził się pomysł, by zaaranżować utwory Republiki w wersji klasycznej? Z jakim odbiorem spotkała się ich płyta? Czy planują trasę koncertową? Dziewczyny o swoim projekcie opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.

  Maciej Bałenkowski za swoje kompozycje jest nagradzany międzynarodowymi nagrodami. Kiedy skomponował swój pierwszy utwór? Na co dzień 22-latek studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To tam wypatrzył go Krzysztof Penderecki. Twórczość studenta spodobała mu się na tyle, że zaprosił go do swojego domu w Krakowie. O znajomości ze znanym kompozytorem oraz o planach na przyszłość Maciej opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Z okazji 150-lecia Katowic w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert, w którym połączą swoje siły raperzy i muzycy symfoniczni. Za aranżację całości odpowiadał będzie Radzimir Dębski. Jak się czuł dyrygując w tak specjalnym miejscu? Do czego można porównać pracę w gmachu NOSPR? Czy nie obawiał się zestawienia hip-hopu z muzyką klasyczną? Z Radzimirem Dębskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Dla Chińczyków jesteśmy krajem Chopina. Szczytem marzeń przeciętnego Chińczyka jest to, by jego dziecko wystartowało w konkursie chopenowskim. W Pekinie została niedawno otwarta wystawa „Skarby z kraju Chopina. Sztuka polska XV–XX wieku ”. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Julia Ciszewska i Mira Grodziecka – Makulska to mistrzynie świata w balecie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je razem z mamami, ich najwierniejszymi fankami. Dały także popis swoich tanecznych możliwości oraz opowiedziały, dlaczego w czasach hip-hopu i dance'u wybrały taniec klasyczny. I zobaczcie - im żaden rąbek u spódnicy nie przeszkadza :)

  Mają nie więcej niż 25 lat. Nie prowadzą bloga i nie zajmują się modą. Nie są YouTuberami i wolą Chopina i Beethovena od Jaya -Z i Beyonce. O ciarki przyprawiają ich Koncerty brandenburskie i Pastoralna oraz allegretto Siódemki. Tańczą tylko w rytm Walca Kwiatów. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy młodych klasyków: pianistę Piotra Orzechowskiego, akordeonistę Patryka Sztabińskiego oraz barytona Aleksandra Kamedulskiego.

  Jego kariera zaczęła się przez przypadek. Ogromne szczęście i jeszcze większy talent zaprowadziły go na deski największych na świecie teatrów operowych. Twierdzi, że najważniejsze to nie spoczywać na laurach. W studiu Dzień Dobry TVN Artur Ruciński – baryton z La Scali. Czy jest taka rola o której szczególnie marzy?

  W 2001 roku jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Nicolae Paganiniego w Genuii. Dziś w Filharmonii Narodowej w Warszawie koncert Mariusza. Co trzyma w futerale na skrzypce oraz jak wspomina swoją trasę koncertową po Ameryce? Czy bywa kapryśny? :) Z wirtuozem skrzypiec spotkał się Mateusz Hładki.

  Michał Kwiatkowski nie jest pierwszym artystą, który zespolił muzykę klasyczną i popularną. Jednak jednym z niewielu, obok Sergea Gainsbourga, którzy zrobili TO z Chopinem. Projekt karkołomny, ale jak się okazuje przyniósł mu sławę. W studiu Dzień Dobry TVN Michał opowiedział o miłości do Chopina, o aranżacji jego dzieł z dziełami romantycznego kompozytora oraz swoich muzycznych fascynacjach.

  Znany przede wszystkim z komponowania muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Genialny kompozytor Zbigniew Preisner przez niektórych porównywany do samego Mozarta. Znany też z niechęci do mówienia o sobie i brylowania w mediach. Zrobił jednak wyjątek i zaprosił do siebie, do swojego studia nagrań w Niepołomicach, dziennikarkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Olubińską. Kompozytor pokazał jej swojej analogowe "zabawki".