Jurek Dybał podbija Wiedeń. "Jest jak kameleon"

Jurek Dybał podbija Wiedeń
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jurek Dybał podbija Wiedeń
Jurek Dybał podbija Wiedeń
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Jurek Dybał jest kontrabasistą i dyrygentem. Od wielu lat dzieli życie zawodowe między Polskę a Austrię. Jak trafił do Wiednia? Jak wyglądała jego droga na muzyczny szczyt?

Jurek Dybał - jak trafił na muzyczny szczyt?

Pochodzi z Bytomia, studiował w Warszawie. Jurek Dybał jest dyrygentem, muzykiem, kompozytorem i twórcą słynnej Orkiestry Filharmoników Wiedeńskich i Opery Wiedeńskiej. W latach 2014 - 2022 był dyrektorem Sinfonietty Cracovii, którą wprowadził na światowe estrady muzyczne. To także pierwszy dyrygent Radomskiej Orkiestry Kameralnej, laureat Fryderyków, Złotej Maski oraz International Classical Music Awards.

- Jurek ma dwie twarze. Jest kontrabasistą, gramy razem w Operze Wiedeńskiej, ale kiedyś zapukał do moich drzwi i od razu zaczęliśmy rozmawiać o muzyce, wyznał też, że chce być dyrygentem. On naprawdę chciał nim być - podkreślił Bertrand de Billy, dyrygent.

- On jest jak kameleon. Nie jest tylko dyrygentem czy kontrabasistą. Potrafi robić jedno i drugie, ale potrafi być też świetnym nauczycielem - stwierdziła Jungmin Park, kontrabasistka.

Jurek Dybał o Krzysztofie Pendereckim

Jurek Dybał związany jest również z Festiwalem Beethovenowskim. To zaowocowało współpracą z Elżbietą Penderecką i prof. Krzysztofem Pendereckim. Muzyk przyznał, że wybitny kompozytor był jego wielkim mentorem.

- Kilka miesięcy po śmierci Elżbieta Penderecka zadzwoniła do mnie i powiedziała, że odnaleźli w jego gabinecie, skrzynię zatytułowaną "Fedra". W tej skrzyni były manuskrypty - wspominał. Został poproszony przez żonę kompozytora, aby ocenił, co można z tym zrobić. - Wybranie, stworzenie czegoś w formie suity. Premiera odbyła się w Filharmonii Narodowej - wyjaśnił.

Warto dodać, że dyrygenta z prof. Krzysztofem Pendereckim łączyła szczególna więź. Elżbieta Penderecka, żona kompozytora, jest matką chrzestną jego syna Fryderyka. A jakim tatą jest dyrygent? Czy zabiera syna ze sobą w trasy? Dowiecie się tego z dalszej części materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:
Prowadzący:

Pozostałe wiadomości