austria

  austria

  Kunszt, wyrafinowanie i elegancja - te trzy słowa wystarczą, by w pełni opisać Wiedeń, stolicę Austrii. Miasto to stanowi wielkie, przestrzenne muzeum, gdzie każdy budynek to odrębne dzieło sztuki. Jakie tajemnice kryje Wiedeń? Co zobaczyć podczas wizyty w nim i na co zwrócić szczególną uwagę?

  To największe miasto w Austrii jest jedną z ulubionych stolic w Europie. Corocznie przybywa do niego mnóstwo osób z całego świata, a wiele z nich wraz ze swymi pociechami. Okazuje się bowiem, że Wiedeń oferuje imponująco dużo atrakcji dla dzieci i na pewno nie pozwoli im na wakacyjną nudę.

  To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

  Hallstatt w Austrii, a konkretniej w Alpach Salzburskich, to malownicze miasteczko, które zniewala widokiem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę, by przekonać się, w czym tkwi jego fenomen. Wygląda bowiem jak z bajki i to o każdej porze roku.

  "Gdyby połączyć wszystkie wędrówkowe szlaki Austrii można by okrążyć niemal całą Ziemię". Jakub Porada spakował plecak i ruszył na wyprawę po "zielonym sercu Austrii". Odwiedził miasteczko, w którym jest więcej drzew niż mieszkańców i poznał fajną dziewczynę! Zmęczony podróżnik zakończył całodzienną wyprawę wędzoną przekąską pod gołym niebem.

  Jeśli ktoś marzy o aktywnym weekendzie, to powinien wybrać ponad 300-kilometrową naddunajską ścieżkę rowerową. Sieć szlaków rowerowych w Austrii jest świetnie rozbudowana, rower można przywieźć ze sobą, albo wypożyczyć go na miejscu. Szlaki prowadzą wzdłuż gór, jezior i rzek. Tamtejsze trasy sprawdził Jakub Porada. Zobaczcie, co go zachwyciło.

  Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?

  Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?

  Jesteśmy pierwszą telewizją, która weszła do jego pracowni . Mało znany, ale każdy chciałby mieć w swojej kolekcji jedno z jego dzieł. A jest ich wiele. Trudno znaleźć informacje o nim w Internecie. O fenomenie Andrzeja Pietrzaka w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiał Łukasz Radwan i... sam Andrzej Pietrzyk!