austria

  Austria zachwyca różnorodnością smaków. Każdy region kraju ma swoje lokalne specjały. Jednak sztandarowym daniem, z którego słynie tamtejsza kuchnia, jest austriacki sznycel cielęcy w chrupiącej panierce. Na deser austriaccy cukiernicy polecają legendarny wiedeński tort czekoladowy albo strudel austriacki z jabłkami. Jedno jest pewne – wyprawa do Austrii to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także wyśmienite dania, dla których warto na moment zapomnieć o diecie.

  Michał Cessanis "zabrał" widzów Dzień Dobry TVN na wycieczkę do Tyrolu.

  Do zobaczenia w austriackim Schladming-Dachstein.

  "Nie mógł przyjść na świat w piękniejszym miejscu".

  "Sytuacja w wielu krajach zmienia się dynamicznie".

  Święta Bożego Narodzenia to dla niektórych najbardziej wyczekiwany czas w roku. Wiele osób przygotowuje się do nich dużo wcześniej, a dom przystraja rozmaitymi ozdobami. Nie są one identyczne we wszystkich częściach świata. Czym zaskakują domowników Grecy, Ukraińcy i Meksykanie?

  Do lat 80. XX w. Linz był głównie ośrodkiem przemysłowym, który nie przyciągał wielu turystów. Potem jednak to 190-tysięczne miasto zmieniło się nie do poznania i dziś zdecydowanie warto do niego zajrzeć. Jakie są największe atrakcje Linzu?

  Stubai często określa się mianem "królestwa śniegu". Na nartach można tu jeździć od października aż do czerwca. Jakie są największe atrakcje Lodowca Stubai?

  Kunszt, wyrafinowanie i elegancja - te trzy słowa wystarczą, by w pełni opisać Wiedeń, stolicę Austrii. Miasto to stanowi wielkie, przestrzenne muzeum, gdzie każdy budynek to odrębne dzieło sztuki. Jakie tajemnice kryje Wiedeń? Co zobaczyć podczas wizyty w nim i na co zwrócić szczególną uwagę?

  To największe miasto w Austrii jest jedną z ulubionych stolic w Europie. Corocznie przybywa do niego mnóstwo osób z całego świata, a wiele z nich wraz ze swymi pociechami. Okazuje się bowiem, że Wiedeń oferuje imponująco dużo atrakcji dla dzieci i na pewno nie pozwoli im na wakacyjną nudę.

  Sölden (inna spotykana pisownia: Solden, Soelden) to gmina w Tyrolu na terenie Austrii. Miejsce to pełni rolę ośrodka turystycznego i sportowego, w związku z czym każdego roku odwiedza je prawie 2 mln osób z zagranicy. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Sölden?

  To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

  Salzburg to obok Wiednia jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Austrii. Znaleźć w nim można liczne zabytki światowej klasy i atrakcje turystyczne. Niezwykła starówka Salzburga została wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Hallstatt w Austrii, a konkretniej w Alpach Salzburskich, to malownicze miasteczko, które zniewala widokiem. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę, by przekonać się, w czym tkwi jego fenomen. Wygląda bowiem jak z bajki i to o każdej porze roku.

  Jezioro Bodeńskie swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej lokalizacji. Mieści się na pograniczu Szwajcarii, Niemiec i Austrii, a nad jego powierzchnią górują majestatyczne Alpy.

  82-letni mężczyzna stracił w wyniku amputacji niewłaściwą nogę. Personel kliniki przyznał, że to tragiczny w skutkach błąd ludzki. Pacjent jest pod opieką psychologa. Trwa wyjaśnianie, jak doszło do dramatycznej pomyłki.

  Nicoletta trafiła do austriackiego domu dziecka po tym, jak została odebrana matce. Babcia 8-latki zrobiła wszystko, aby ją odzyskać i dać jej pełen miłości dom. Sąd pierwszej instancji przychylił się do jej wniosku, uznając, że to babcia powinna sprawować opiekę nad wnuczką. Dlaczego Sąd Apelacyjny nakazał powrót dziewczynki do placówki w Austrii?

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił czterotygodniowy lockdown w Anglii, co wiąże się z m.in. z zamknięciem wszystkich barów i restauracji, a także zaleceniem pozostania w domu poza kilkoma wyjątkami. Na zamknięcie kraju zdecydował się również kanclerz Austrii, Sebastian Kurz.

  Wygląda niepozornie, ale przeleciał 330 km. Z austriackiej miejscowości Gattendorf prosto do Mszany. Balonik miał przyczepioną karteczkę. Co było na niej napisane? Czyje marzenie udało się spełnić? Poznajcie tę niesamowitą historię.

  Do otwarcia sezonu narciarskiego zostało jeszcze kilka miesięcy, dlatego Kamil Stoch postanowił skorzystać z wolnej chwili i wybrał się na urlop. Skoczek odpoczywa obecnie w Austrii, gdzie cieszy się słońcem i wakacjami – oczywiście na sportowo.

  "Gdyby połączyć wszystkie wędrówkowe szlaki Austrii można by okrążyć niemal całą Ziemię". Jakub Porada spakował plecak i ruszył na wyprawę po "zielonym sercu Austrii". Odwiedził miasteczko, w którym jest więcej drzew niż mieszkańców i poznał fajną dziewczynę! Zmęczony podróżnik zakończył całodzienną wyprawę wędzoną przekąską pod gołym niebem.

  Jeśli ktoś marzy o aktywnym weekendzie, to powinien wybrać ponad 300-kilometrową naddunajską ścieżkę rowerową. Sieć szlaków rowerowych w Austrii jest świetnie rozbudowana, rower można przywieźć ze sobą, albo wypożyczyć go na miejscu. Szlaki prowadzą wzdłuż gór, jezior i rzek. Tamtejsze trasy sprawdził Jakub Porada. Zobaczcie, co go zachwyciło.

  Wiedeń to jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Po stolicy Austrii oprowadziła nas Małgorzata Nowak, która mieszka tam od 20 lat. Polka pokazała nam urokliwe miejsce, które są mało popularne wśród turystów. Małgorzata zaprowadziła nas w do restauracji, gdzie serwują najlepsze golonki oraz na bazar, skąd niektóre produkty ze względu na swoją jakość wysyłane są do aż Hollywood. Jakie jeszcze atrakcje skrywa stolica Austrii?

  Austria to nie tylko Wiedeń. Pozostałe austriackie miasta również tętnią życiem kulturalnym. Nie brakuje tam teatrów, oper ani muzeów. Sprawdzić to postanowił dziennikarz Jakub Porada, który zwiedził między innymi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie - Ars Electronica Center, ale nie tylko. co jeszcze ujęło go w Linz?

  Jesteśmy pierwszą telewizją, która weszła do jego pracowni . Mało znany, ale każdy chciałby mieć w swojej kolekcji jedno z jego dzieł. A jest ich wiele. Trudno znaleźć informacje o nim w Internecie. O fenomenie Andrzeja Pietrzaka w studiu Dzień Dobry TVN rozmawiał Łukasz Radwan i... sam Andrzej Pietrzyk!