Polska

Jakie atrakcje oferuje nam Beskid Śląski? Najpiękniejsze szlaki i perełki architektury

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Beskid Śląski

Beskid Śląski to pasmo górskie stanowiące część Beskidów Zachodnich. Leży przy granicy z Czechami i Słowacją. Choć wciąż nie jest odkryty przez turystów, ma do zaoferowania wiele atrakcji – zarówno dla miłośników przyrody, jak i koneserów architektury. Beskid Śląski to nie tylko kilometry szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich, ale również piękne miasta uzdrowiskowe i różnorodne atrakcje dla dzieci. Które atrakcje wybrać?

W Beskidzie Śląskim każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony region posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną i gastronomiczną – w Wiśle, Szczyrku i Ustroniu możemy wybierać spośród szerokiej oferty hoteli i pensjonatów. Z drugiej strony Beskid Śląski wciąż jeszcze nie jest tak popularny jak Tatry lub Sudety – jest więc doskonałym wyborem dla osób poszukujących wytchnienia od zgiełku miasta i tłumów. Co warto zwiedzić w Beskidzie Śląskim?

Zobacz wideo: Wyprawy w góry

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Najpiękniejsze szlaki Beskidu Śląskiego – jak wejść na najwyższy szczyt?

Beskid Śląski to dziesiątki kilometrów pieszych szlaków górskich, które doskonale nadają się zarówno na kilkugodzinną, jak i kilkudniową wyprawę. Region jest również dobrym pomysłem na rozpoczęcie górskiej przygody dla najmłodszych – Beskid Śląski to łagodne pasmo z wieloma szlakami odpowiednimi dla dzieci. Większość tras wiedzie przez rozległe polany, z których możemy podziwiać przepiękne panoramy. Jak zwiedzać Beskid Śląski? Szlaki i szczyty są szczegółowo opisane w przewodnikach i zilustrowane na planach, górską wyprawę warto więc zacząć od zakupu dobrej mapy. Przed wyjściem z domu oszacujmy planowany czas wycieczki i zabierzmy ze sobą odpowiednią ilość jedzenia i picia. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych problemów i będziemy mogli skupić się wyłącznie na wypoczynku. Korona Beskidu Śląskiego to w sumie 30 szczytów o zróżnicowanym poziomie trudności. Możemy wyróżnić wśród nich dwa główne pasma górskie, które rozdziela rzeka Wisła – Pasmo Czantorii na zachodzie i Pasmo Baraniej Góry na wschodzie. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Jeśli marzymy o zdobywaniu szczytów, warto zdecydować się na wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim, oznaczonym kolorem czerwonym. Szlak wiedzie przez najważniejsze szczyty Beskidów, których częścią jest Beskid Śląski. Szczyty, które znajdują się na jego trasie, to Stożek Wielki i Barania Góra. Większość szlaków ma swój początek w najważniejszych ośrodkach Beskidu Śląskiego – Wiśle i Szczyrku. Na Baranią Górę dojdziemy więc najszybciej z Wisły (szczyt znajduje się w granicach miasta), wyprawę na Skrzyczne warto zaś rozpocząć w Szczyrku. Jeśli decydujemy się na odwiedzenie najważniejszych szczytów, musimy być gotowi na spotkanie licznych turystów – szczególnie w weekendy. Beskid Śląski oferuje nam jednak dziesiątki kilometrów szlaków prowadzących na mniej znane wzniesienia, za to z pięknymi panoramami i mniej wymagającymi podejściami. Warto wybrać się na Zielony Kopiec, Magurkę Radziechowską lub Trzy Kopce Wiślańskie. Po męczącej wspinaczce chwilę wytchnienia znajdziemy w jednym z kilkunastu schronisk Beskidu Śląskiego – jedne z najpiękniejszych znajdują się na Stożku i Trzech Kopcach Wiślańskich.

Atrakcje turystyczne Beskidu Śląskiego

Gdy zmęczą nas piesze wędrówki po Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego, warto poświęcić trochę czasu turystycznym atrakcjom, których nie brakuje w regionie. Co może nam zaoferować Beskid Śląski? Atrakcje turystyczne w większości znajdują się na terenie "Beskidzkiej 5", czyli pięciu najchętniej odwiedzanych miast regionu. Należą do nich: Szczyrk, Wisła, Ustroń, Brenna i Istebna. Jakie są więc najważniejsze atrakcje Beskidu Śląskiego? Trójwieś Beskidzka – składają się na nią niemalże ze sobą połączone Koniaków, Istebna i Jaworzynka. Każda z nich ma turystom coś do zaoferowania – w Koniakowie warto zaopatrzyć się w słynne koronki, w Istebnej zwiedzić muzeum Jerzego Kukuczki. Będąc w Jaworzynce, możemy natomiast znaleźć się jednocześnie na terytorium trzech państw – w jednym punkcie stykają się tu bowiem granice Polski, Czech i Słowacji. Szczyrk – nie będą się tu nudzić miłośnicy górskich wędrówek, ale również zwolennicy rowerów i sportów zimowych. Szczyrk to świetna baza wypadowa na szlaki Beskidu Śląskiego, posiada również crossowy tor rowerowy oraz bogatą bazę turystyczną i gastronomiczną. Na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego – Skrzyczne – możemy wjechać ze Szczyrku za pomocą kolei linowej. Będąc w Szczyrku, warto również zobaczyć skocznie narciarskie w Skalitem oraz zabytkowy kościółek św. Jakuba.

Zobacz wideo: Rzuć wszystko i jedź w polskie góry

Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry Źródło: Dzień Dobry TVN

Wisła – to centrum "Beskidzkiej 5" i najważniejszy kurort Beskidu Śląskiego. Wisła nazywa się tak nie bez przyczyny – w granicach miasta, na stoku Baraniej Góry, swój początek ma bowiem królowa polskich rzek. W mieście warto zajrzeć do Muzeum Beskidzkiego, przejść się szlakiem pod skocznią narciarską im. Adama Małysza oraz zwiedzić Muzeum Magicznego Realizmu. Ustroń – idealny dla osób kochających długie spacery i chcących podreperować swoje zdrowie, to bowiem jeden z największych w Europie kompleksów uzdrowiskowych. Kuracjusze przybywają tu głównie ze względu na lecznicze właściwości wód i borowin. W Ustroniu możemy również ukoić skołatane nerwy spacerując po jednym z wielu wytyczonych w granicach miasta szlaków.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Patryk_Kosmider/Getty Images

Pozostałe wiadomości