beskidy

  beskidy

  Beskidy Zachod­nie to pasmo gór­skie poło­żone w połu­dnio­wej Pol­sce, w obrę­bie Zew­nętrz­nych Karpat Zachod­nich. Wspól­nie z Beski­dem Wschod­nim i Środ­ko­wym two­rzą masyw Beski­dów - jeden z pięk­niej­szych, gór­skich zakąt­ków kraju. Jakie są naj­ciekawsze miej­sca Beskidu Zachod­niego?

  Ustroń leży w Beskidzie Śląskim w rejonie Śląska Cieszyńskiego, w niewielkiej odległości od Szczyrku. Nazwa Ustroń zdaniem większości językoznawców pochodzi od miejsca określonego jako zaciszne, położone w spokojnej okolicy, "na stronie". Natomiast przekazy z legend mówią o dużo mroczniejszym pochodzeniu tej nazwy. W 1241 roku oddział tatarski miał spalić żywcem kilkuset polskich jeńców. "Ustrina" lub "ustrinum" oznacza pogorzelisko z ludzkich ciał.

  "Babia Góra zmienna jak kobiety. Jest pięknie, a pięć minut później warunki się diametralnie zmieniają, co niestety przynosi tutaj śmiertelne żniwo". Kasia Marek i Iza Chudziak to dwie siostry, które dowodzą schroniskiem na zboczu najbardziej niepokornej góry w Polsce.

  Jakub Porada postanowił spędzić wakacje w polskich górach. Wybrał się do Ustronia i Wisły. Dziennikarz stawia zwykle na aktywny wypoczynek. Co udało mu się zobaczyć podczas pieszych wycieczek? Czy zdecydował się też na rowerową wyprawę po górach? I Co urzekło go w Beskidach?

  Autorka jednego z zagranicznych serwisów stworzyła artykuł z najpiękniejszymi miejscami w naszym kraju. Zdjęcia podpisała przewrotnymi i ironicznymi tekstami. "Polska jest brzydka, nic w niej szczególnego, nie ma co zwiedzać". Efekt? Milion wyświetleń i mnóstwo pozytywnych komentarzy. Dla jakich powodów Amerykanie przyjeżdżają do Polski? Co im się tu podoba? Co polecają swoim znajomym ze Stanów? W Dzień dobry TVN historie ludzi, którzy urodzili się i wychowali w USA, ale obecnie mieszkają w Polsce. Co ich tu zatrzymało?

  Koniki na biegunach, drewniane klocki, strugane ręcznie ptaszki. Te zabawki są piękne, ale pracochłonne. Jak wygląda proces produkcyjny? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Małgorzata Borowy, właścicielka firmy produkującej zabawki.

  Twoje dziecko rozpoczęło ferie? Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na nie na w Beskidach.