Magurski Park Narodowy – atrakcje turystyczne i ciekawostki o parku

GettyImages-997524296.jpg
GettyImages-997524296.jpg
Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?

Utworzony w 1995 roku Magurski Park Narodowy to jeden z największych parków narodowych w Polsce. Leży on na granicy dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego, w samym środku Beskidu Niskiego. Jego obszar obejmuje górne dorzecze rzeki Wisłoki oraz pasmo górskie Magury Wątkowskiej. Wyżynne położenie Magurskiego Parku Narodowego sprawia, że zaobserwować w nim można roślinność charakterystyczną dla dwóch pięter roślinnych: pogórza i regla dolnego.

Jak wygląda logo Magurskiego Parku Narodowego?

Symbolem Magurskiego Parku Narodowego jest czarny cień ptaka w locie na niebiesko-zielonym tle, imitującym góry i niebo. W jego górnej części umieszczono nazwę parku, a w dolnej – rok jego założenia, 1995. Oceniając po budowie skrzydeł, ptak z logo to przedstawiciel ptaków drapieżnych, których w Magurskim Parku Narodowym zaobserwować można pokaźną liczbę. Są to chociażby myszołowy, trzmielojady i orliki.

Zwierzęta w Magurskim Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy uważany jest za najbogatszą w Karpatach ostoję fauny leśnej, typowej dla piętra dolnoreglowego i pogórza. Nie licząc owadów, zamieszkuje go około 200 gatunków zwierząt. Za najbardziej zagrożone i wymagające szczególnej ochrony uważa się rysia i żbika. Ten pierwszy jest w Polsce gatunkiem bardzo rzadkim, a ten drugi znajduje się na polskiej liście gatunków ginących. Innymi zwierzętami chronionymi w Magurskim Parku Narodowym są występujące w stosunkowo dużych populacjach niedźwiedzie brunatne i wilki. Oprócz nich spotkać tam można także między innymi bobry, borsuki, wydry, kuny leśne, sarny, jelenie i dziki. Ciekawostką na temat Magurskiego Parku Narodowego jest fakt, że mieszka w nim blisko 10 łosi – gatunku rzadko spotykanego na terenie górskim. Na szczególną uwagę zasługują także ptasi mieszkańcy parku. Na jego terenie zaobserwowano 160 gatunków, z czego 117 to gatunki lęgowe. Najliczniejszy jest myszołów zwyczajny, którego zagęszczenie (wynoszące około 60 par/100 km2 powierzchni parku) jest najwyższe w całym kraju.

Rośliny w Magurskim Parku Narodowego

Magurski Park Narodowy obejmuje roślinność w obszarze przejściowym między Karpatami Zachodnimi i Karpatami Wschodnimi. 43% jego powierzchni zajmuje tam piętro pogórza (sięgające 530 m n.p.m), a 57% regiel dolny (sięgający od 530 m n.p.m. wzwyż, przy czym najwyższy szczyt w parku to Wątkowa mierząca 846 m n.p.m.). To pierwsze porastają lasy sosnowe oraz łąki i pastwiska, a także nieliczne torfowiska. Ten drugi pokrywają przede wszystkim lasy bukowe. Na terenie parku zostały założone trzy obszary ochrony ścisłej: Magura Wątkowska (1189 ha), Kamień (378 ha) i Zimna Woda (841 ha). Roślinami, które można spotkać w Magurskim Parku Narodowym, są między innymi: cebulica dwulistna, paprotnik Brauna, przebiśnieg, kosaciec syberyjski, berberys pospolity, czosnek niedźwiedzi, modrzyk górski czy 20 różnych gatunków z rodziny storczykowatych. W parku występują także aż 463 gatunki grzybów.

Magurski Park Narodowy – atrakcje turystyczne

Położenie Magurskiego Parku Narodowego sprzyja rozwojowi turystyki w tym regionie. Znajduje się on bowiem na terenie Beskidu Niskiego, licznie odwiedzanego przez miłośników natury i pasjonatów wycieczek górskich z całego kraju i ze świata. Oprócz natury, jego najpopularniejszymi atrakcjami są liczne zabytki, znajdujące się zarówno na obszarze parku, jak i w jego okolicy. Są to między innymi: XVI-wieczny kościół parafialny w Nowym Żmigrodzie, pozostałości po IX-wiecznym grodzisku w Brzezowej oraz zabytkowe cerkwie w Bartnem, Olchowcu, Chyrowej, Skwirtnem, Kotani i Polanach. W parku natknąć się można także na liczne, zabytkowe kapliczki, krzyże i przydrożne figury. Miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów są także okolice zaporowego jeziora w Klimkówce i Wodospad Magurski.

Szlaki w Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to idealne miejsce na urlop dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu. W parku znaleźć można bowiem liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, poprowadzone pośród niezwykle malowniczych krajobrazów. Przez park przebiega również fragment 113-kilometrowego Szlaku Architektury Drewnianej, prowadzącego z Sanoka na południe do Komańczy, a następnie na zachód do Krempnej i dalej na zachód przez Nowy Żmigród do Pielgrzymki. Trasa ta łączy ze sobą wszystkie najważniejsze budynki sakralne w południowo-wschodniej części Polski.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak przygotować się do górskiej wędrówki latem?

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Urodziny Doroty Wellman, rekordowe temperatury, Marianna Schreiber mówi o rozstaniu z mężem. Oto newsy z tego tygodnia

Urodziny Doroty Wellman, rekordowe temperatury, Marianna Schreiber mówi o rozstaniu z mężem. Oto newsy z tego tygodnia

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

Walczy z nieuleczalną chorobą, czekając na przeszczep. Pasja do gotowania zaprowadziła ją do "MasterChefa Nastolatki"

W pożarze domu stracili cały swój dobytek, liczyli na pomoc gminy. "Trzy tygodnie znieczulicy"

W pożarze domu stracili cały swój dobytek, liczyli na pomoc gminy. "Trzy tygodnie znieczulicy"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Natalia Kukulska obchodzi urodziny. Dostała wyjątkowe życzenia. "Leżałam ze śmiechu"

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Janina Ochojska pokonała raka, Kasia Kowalska obchodzi 30-lecie, Marcin Prokop z niezwykłą wizytą. Te newsy mogłeś przegapić

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Niezwykłe zachowanie dziecka podczas chrztu. "Świetnie, że ktoś to uwiecznił na pamiątkę"

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

Nie żyje znany polski śpiewak operowy. Zmarł niespodziewanie

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

"Moc przeznaczenia" w Metropolitan Opera. Co wyróżnia spektakl?

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Rusza Tydzień Zdrowia Kobiet. Ministerstwo zachęca do badań profilaktycznych

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"

Polskie cheerleaderki podbijają świat. "Każdego roku zdobywamy miejsce na podium"