Styl Życia

Latem góry mogą być niebezpieczne. Ratownik TOPR radzi, jak przygotować się do wyprawy

Dzień Dobry TVN

Styl Życia

Latem góry mogą być niebezpieczne. Ratownik TOPR radzi, jak przygotować się do wyprawy

Dzień Dobry TVN

W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.

Zasady bezpieczeństwa w górach

Zawsze, gdy w Tatrach poruszana jest kwestia bezpieczeństwa, uwaga wszystkich jest skierowana na TOPR. To na ich wiedzy i umiejętnościach polegają setki turystów. Sezon w górach trwa przez cały rok, ale latem Tatry wydają się przystępniejsze, co bywa złudne dla mniej doświadczonych osób.

- Góry są relatywnie bardziej bezpieczne w lecie, natomiast wypadków mamy więcej, dlatego, że dociera w Tatry więcej ludzi - wyjaśnia Andrzej Górka, ratownik TOPR. - Zdarzają się różne wypadki, wynikające z wielu przyczyn: pogoda, trudności techniczne w wyższych partiach Tatr, trudności orientacyjne w niektórych częściach. To są źle zaplanowane wycieczki, to znaczy nieprzemyślane pod względem swoich umiejętności i możliwości, czyli takie, których nie jesteśmy w stanie zakończyć - wylicza. 

Jak podkreśla ratownik, większość osób, która wybiera się na górskie wędrówki, jest jednak dobrze przygotowana i bezpiecznie wraca do domu. Ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą zejść do doliny, mogą liczyć na pomoc TOPR-u dysponującego doskonałym sprzętem. 

W co są wyposażeni ratownicy TOPR-u

Górskie akcje ratunkowe kojarzą się głównie ze śmigłowcami, ale nie bez znaczenia pozostają samochody, którymi poruszają się ratownicy. O to, żeby były to najlepsze z dostępnych pojazdów, dba Skoda, która od piętnastu lat wspiera działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

- Obecnie udostępniamy trzy elektryczne SUV-y Enyaq iV, które według nas będą idealnie nadawały się do codziennego wsparcia pracowników TOPR-u - tłumaczy Tomasz Pyzałka, specjalista do spraw komunikacji marki Skoda. - Samochody są lokalnie bezemisyjne i bardzo ciche, więc świetnie pasują do okoliczności tatrzańskiej przyrody - podkreśla. 

Podczas hamowania i jazdy w dół samochody rekuperują energię, dzięki czemu doskonale wpasowują się w warunki panujące u podnóża Tatr. 

Informacje o warunkach w górach

Turyści często zwracają się do TOPR-u z pytaniami dotyczącymi warunków panujących w górach czy też proszą o sugestie w dobrze właściwego szlaku. Andrzej Górka zaznacza, że o ile ratownicy są w stanie udzielić informacji o potencjalnych trudnościach, to nie są w stanie ocenić indywidualnych predyspozycji turystów. 

- Musimy wziąć pod uwagę nastromienie, długość, porę roku i pogodę, czyli wszystko to, co decyduje o trudności trasy -  Szlaki w Tatrach są bardzo zróżnicowane. Od takich, gdzie dosłownie  się idzie, ale są też takie, gdzie uprawiamy coś w rodzaju - bardzo łatwej - ale jednak wspinaczki, wobec czego są zdyskwalifikowane, żeby chodzić tam z maleńkim dzieckiem - zaznacza.

Zabierając pociechę w góry należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przygotować coś do jedzenia i zabrać ze sobą ciepłe ubrania na wypadek załamania pogody

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Justin Timberlake wspiera Britney Spears. "Kobieta nie powinna mieć zakazu decydowania o własnym ciele"

Chce być pierwszą kobietą, która tego dokona. Anna Tybor spróbuje z ośmiotysięcznika zjechać na nartach

Czy Iza i Kamil ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" zamieszkają ze sobą? "Mieliśmy bardzo trudne chwile" 

Reporter: Izolda Sanetra

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
57
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0