Michał Cessanis zabrał nas w magiczną podróż po tym niezwykłym zakątku świata.
Sprawdź, jakie atrakcje oferuje przyjezdnym.
Drawieński Park Narodowy powstał 1 maja 1990 roku, zlokalizowany jest na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Drawieński park, choć niezwykle atrakcyjny, jest drugim najrzadziej odwiedzanym przez turystów. W herbie parku widnieje wydra.
Gorczański Park Narodowy zlokalizowany jest w województwie małopolskim, a jego siedziba znajduje się w miejscowości Gorce. Obejmuje pasmo Gorców należące do Beskidu Zachodniego, wraz ze szczytami Turbacz i Gorc. Jego powierzchnia to ponad 70 kilometrów kwadratowych.
Skąd wziął się ten pomysł?
Natura czasami potrafi być bezlitosna. Przekonało o tym kilku turystów, którzy wybrali się na safari. Obserwowali stado hipopotamów i zauważyli coś dziwnego. Nagle malec został bezlitośnie zaatakowany przez dużego samca. Jak to się skończyło?
Karkonoski Park Narodowy to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych rezerwatów w Polsce. Tamtejsze lasy, skały i torfowiska sprawiają, że spacer po tych górskich szlakach to sama przyjemność. Karkonoski Park Narodowy podjął jednak decyzję o zamknięciu kilku szlaków. Dlaczego?
Nagranie ze ślubu w Parku Narodowym w Montanie szybko stało się hitem. Nowożeńcy już mieli mówić sobie sakramentalne "tak", ale nagle wtargnął niedźwiedź. Tego ryku nie dało się nie usłyszeć.
Roztoczański Park Narodowy to wyjątkowe miejsce, które powstało w celu ochrony różnych gatunków grzybów, roślin i zwierząt. Turyści przyjeżdżają tu nie tylko, aby odpocząć w otoczeniu przyrody, ale także po to, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o sposobach jej ochrony. Zobacz, co wyróżnia Roztoczański Park Narodowy oraz co ciekawego można zwiedzić na jego terenie.
Pieniński Park Narodowy to jeden z 23 polskich parków i jednocześnie najstarszy z całej grupy. Powstał w 1932 r. Mimo niewielkich rozmiarów stanowi jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych obszarów tego typu. Pieniński Park Narodowy obfituje w szlaki turystyczne, które prowadzą przez najbardziej atrakcyjne punkty, takie jak zamek w Czorsztynie, Trzy Kopce czy Trzy Korony. Jakie zwierzęta żyją w parku i co warto uwzględnić podczas zwiedzania?
Wodospady Iguazú to największy kompleks wodospadów na świecie. Kaskady rozciągają się na ponad 2,5 km szerokości i spływają z wysokości nawet 80 m. Nazwa "Iguazú" pochodzi z języka guarani lub tupi i oznacza "wielką wodę". I rzeczywiście, słynna Niagara wygląda przy Iguazú dość skromnie.
Góra Uluru w Australii to tzw. święta góra Aborygenów. Usytuowana jest w centralnej części Australii, w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Niezwykła formacja skalna wyróżnia się tym, że zmienia swój rdzawo-czerwony odcień w zależności od padającego na nią światła. Piękna i magnetyzującą skała kryje wiele tajemnic – mimo że część z nich może wzbudzać niepokój, każdego roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.
Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zwane często polską Saharą, to unikalna na skalę Europy atrakcja turystyczna. Będąc tam, możemy poczuć się jak na prawdziwej pustyni.
Babiogórski Park Narodowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. O wyjątkowości tego miejsca może świadczyć fakt, że został on uznany za rezerwat biosfery UNESCO.
Park Narodowy Paklenica jest jednym z ośmiu parków narodowych zlokalizowanych na terenie Chorwacji. Położony jest w północnej Dalmacji, w górach Welebit, nieopodal malowniczego miasteczka Starigrad. Każdego roku ściągają tam miłośnicy zapierających dech w piersiach widoków, a także fani wspinaczki. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica?
Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie. Powierzchnia Yellowstone bliska jest powierzchni całego Cypru. To niezwykłe miejsce, w którym środowisko naturalne prezentuje się dokładnie tak jak przed wiekami. Co warto o nim wiedzieć?
Od początku 2022 roku wprowadzono obowiązek zakupu biletu wstępu za wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Brak ważnego biletu może skutkować mandatem. Pieniądze z wejściówek przeznacza się na utrzymanie infrastruktury turystycznej, czystości na szlakach oraz działalności ratowników. Co trzeba wiedzieć o zmianach?
Dolina Pięciu Stawów jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma długość 4 km, a jej powierzchnia wynosi około 6,5 km². Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach, dzięki pięknym jeziorom otoczonym majestatycznymi szczytami górskimi.
Park Narodowy Ujście Warty obejmuje obszar, gdzie rzeka Warta wpada do Odry. Jego rozległe rozlewiska tworzą niezwykle malowniczy krajobraz i są domem dla blisko 280 gatunków ptaków. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego powinno się odwiedzić park?
Narwiański Park Narodowy to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Miłośników odpoczynku na łonie natury przyciąga tam niezwykle bujna fauna i flora oraz niepowtarzalne krajobrazy. Co warto o nim wiedzieć?
Magurski Park Narodowy to niezwykle malownicze, zielone serce Beskidu Niskiego. Coroku jego piękno i liczne atrakcje przyciągają wielu turystów z kraju i ze świata. Co wartowiedzieć o krainie u podnóża Magury i dlaczego warto ją odwiedzić?
Choć sezon wakacyjny dopiero przed nami, Śnieżka już przeżywa oblężenie. Niestety turyści nie dostosowują się do obowiązujących tam zasad i wychodzą poza wyznaczony teren. Wskutek tego władze parku zdecydowały, że ogrodzą szczyt.
Morza szum, ptaków śpiew, szerokie plaże, wielkie klify i Woliński Park Narodowy, a w nim żubry. Nasz reporter Bartek Jędrzejak odwiedził zwierzęta i sprawdził, jak czują się w nadmorskim klimacie.
Wybierasz się na spacer po górach? Zachowaj ostrożność. Karkonoski Park Narodowy ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem.
Arłamów za sprawą polskich piłkarzy jest miejscem na nowo odkrytym. Czy dzięki temu da się ocalić pobliskie tereny Puszczy Karpackiej od zapomnienia? Historia nigdy nie była dla tego miejsca łaskawa. Dziś o nienaruszenie terenu dbają wyłącznie ekolodzy, którzy działają na rzecz stworzenia na terenie puszczy parku narodowego. Co jest wyjątkowego w tym miejscu? Puszczę Karpacką odwiedziła Kinga Rusin.
Jakub Porada o urokach Roztocza słyszał od dziecka. W końcu postanowił się tam wybrać. Jak można dojechać na Roztocze? Co to jest pędzok? Jak atrakcje czekają nas w Szczebrzeszynie? Jakie pyszności serwuje bardzo znana zagroda w Guciowie? Czy koniki polskie, zamieszkujące Roztoczański Park Narodowy, są łagodnymi stworzeniami? Co jeszcze Jakub Porada zobaczył na Roztoczu?