Poleski Park Narodowy leży w zachodniej części Polesia, około 50 kilometrów na północny wschód od Lublina. Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowo podmokły teren, który zajmuje znaczny obszar parku. Park Poleski został założony w 1990 roku, by chronić niezwykle bogate w faunę i florę stawy, torfowiska oraz bagna. Uważa się bowiem, że tamtejsze ekosystemy bagienne to dzikie obszary, w które człowiek nie ingerował od czasów ustąpienia ostatniego zlodowacenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Logo Poleskiego Parku Narodowego
Logo Poleskiego Parku Narodowego przedstawia sylwetkę stojącego w wodzie żurawia. Istnieją dwie jego wersje – jedna tylko z zarysem wody, a druga z jeziorem i otaczającą go zieloną roślinnością. Na okalającym żurawia pierścieniu widnieje nazwa parku, a pod nogami ptaka umieszczono znak MAB – Międzynarodowego programu „Człowiek i biosfera”. Nie bez powodu właśnie to stworzenie stało się symbolem Poleskiego Parku Narodowego. Żuraw nie tylko jest mieszkańcem parku, lecz także budzi skojarzenia ze znajdującymi się tam terenami podmokłymi, na których żerują przedstawiciele tego gatunku ptaków.
Zwierzęta Poleskiego Parku Narodowego
Park Poleski może pochwalić się wyjątkowo bogatą fauną - żyje tu wiele zwierząt. Tereny wodne stanowią dom m.in. dla rzadkich ryb (np. strzebli błotnej, różanki pospolitej, piskorza oraz kozy pospolitej), żab (brunatnych i zielonych), ropuch (np. paskówki oraz grzebiuszki ziemnej), traszek oraz zagrożonego gatunku żółwi błotnych. Poleski Park Narodowy to także jeden z obszarów, na których występuje bardzo wiele ptaków (mieszka tam około dwustu różnych gatunków). To m.in. czaple (biała i nadobna), bąki, błotniaki łąkowe, derkacze, dublety, bieliki, cietrzewie, sowy puchacze i oczywiście symbol parku, czyli żurawie. Spośród ssaków spotkać można np. jelenie, sarny, łosie, dziki, bobry, piżmaki, kuny i wydry. Ciekawostką na temat Poleskiego Parku Narodowego jest fakt, że żyją tam trzy unikatowe gatunki mrówek stanowiące relikt polodowcowy oraz bardzo cenne w skali światowej motyle.
Rośliny Poleskiego Parku Narodowego
W Poleskim Parku Narodowym występują przede wszystkim te rośliny, które można spotkać na podmokłych i bagiennych terenach. Znajduje się tu aż 15 gatunków zagrożonych w Polsce wyginięciem. Do najbardziej charakterystycznych roślin parku zaliczyć można m.in. turzycę bagienną, gnidosza królewskiego, rosiczkę długolistną oraz wąkrotę zwyczajną. Najbardziej charakterystycznymi dla parku zbiorowiskami roślinnymi są różnorodne torfowiska oraz ubogie bory sosnowe. Wiele spośród drzew parku to relikty epoki lodowcowej, takie jak wierzba lapońska czy brzoza niska. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Poleskiego Parku Narodowego można podziwiać namiastkę tundry, wysuniętą najdalej na południowy zachód w całej Europie.
Atrakcje w Poleskim Parku Narodowym
Największą i najważniejszą atrakcją Poleskiego Parku Narodowego jest oczywiście tamtejsza natura, która zachwyca na każdym kroku. Zwiedzając te tereny, warto jednak wybrać się do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Starym Załuczu, gdzie można bliżej poznać historię i charakterystykę regionu. Znajdują się tam zbiory zawierające eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego. W ośrodku można zaczerpnąć więcej informacji na temat Parku Poleskiego oraz wyposażyć się w mapy jego terenu.
W obiekcie znajduje się również ośrodek rehabilitujący dla rannych zwierząt i ciekawa atrakcja dla dzieci, jaką jest ścieżka edukacyjna „Żółwik” z oczkiem wodnym, w którym żyją żółwie błotne. Poleski Park Narodowy został wyposażony także w liczne punkty i wieże widokowe, które mogą stać się celem spacerów na łonie natury. Na jego terenie znajduje się aż siedem drewnianych wież stojących na naturalnych wzniesieniach. To idealne miejsca, aby podziwiać krajobrazy, a także „podglądać” ptactwo żerujące na torfowiskach i stawach. Miłośnicy zwierząt powinni wybrać się również do Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Jego pracownicy zajmują się inkubowaniem jaj zagrożonego gatunku, a następnie chowem małych gadów. Wiosną żółwie są wypuszczane do naturalnego środowiska. Turyści odwiedzający ośrodek mogą dowiedzieć się więcej na temat żółwia błotnego oraz zwiedzić pomieszczenia, w których znajdują się terraria ze zwierzętami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polesie – kraina lubelskich jezior. Poleski Park Narodowy i inne miejsca warte zobaczenia
- Drawieński Park Narodowy – informacje, ciekawostki, atrakcje
- Gorczański Park Narodowy – miejsce warte zobaczenia
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: PATSTOCK/GettyImages