Gatunek zaobserwowano w polskich lasach po 100 latach przerwy.
Gdzie najlepiej Ich szukać, jak zbierać i na co zwracać uwagę
Zapytaliśmy o to weterynarza.
Znaleźć je można niemal na każdym kroku... ale czy to na pewno grzyby?
Polacy kochają zbierać i jeść grzyby. Co więcej, nasz kraj jest jednym z największych producentów pieczarek. Jak się je uprawia? Czy są grzyby, które można wyhodować w domu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Daria Latała, rolniczka, pasjonatka dzikich roślin i grzybów, prowadzi kanał na Instagramie @je_dynie.
Sprawę nagłośniło Nadleśnictwo Kolumna, tłumacząc, że komunikat wiszący na drzewach jest nieprawdą.
Dla niektórych ludzi chodzenie po lesie i zbieranie grzybów to mało ekscytujące zajęcie. Tymczasem zwolennicy tej formy aktywności przekonują, że można się przy niej skutecznie zrelaksować. O zaletach grzybobrania w Dzień Dobry TVN opowiedzieli aktorzy: Dominika Ostałowska, Marta Chodorowska i Mateusz Jakubiec.
Jakie sposoby pomogą nam, gdy nie będziemy mieć dostępu do sieci?
Las to doskonałe miejsce dla dzieci. Mogą tam eksplorować i poznawać dziką przyrodę. Niestety dla wielu młodych ludzi bardziej atrakcyjna niż wyprawa do lasu jest gra komputerowa. Jak to zmienić? Co można zrobić, aby zaciekawić dziecko i zachęcić do obcowania z naturą? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci, testerka zabawek.
Sprawdź, co się wtedy dzieje.
O czym pamiętać podczas grzybobrania?
Kurki to jedne z najpopularniejszych grzybów w polskich lasach. Reporterka Dzień Dobry TVN Magda Bober spotkała się z autorką książki "Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej" - Zofią Leszczyńską-Niziołek. O czym musimy pamiętać, zbierając kurki?
To propozycja Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jesień nachodzi wielkimi krokami, a co za tym idzie już niebawem fani zbierania grzybów ruszą na łowy. Warto jednak pamiętać o zasadach grzybobrania. Za załamanie przepisów grozi bowiem mandat w wysokości do 500 złotych. W niektórych przypadkach kara może wzrosnąć nawet do 5 tysięcy. Na co zwracać uwagę?
Skąd się bierze ta niecodzienna barwa u tych skaczących owadów?
Czym jest to nietypowe zjawisko? Zobacz nagranie.
Sprawdź, jakie atrakcje oferuje przyjezdnym.
Mowa o setkach złotych.
13 osób, w tym załoga jachtu, zostało zatrzymanych.
Niemal nikt ich nie widzi, bo jest ich bardzo mało. W polskich lasach obecnie żyje zaledwie ok. 200 rysi. Zamieszkują głównie dwa regiony - góry i pogórze oraz północno-wschodnią część Polski. Jakie są te zwierzęta? Dlatego w naszych lasach jest tak niewiele osobników? Przypominamy z okazji Międzynarodowego Dnia Rysia.
Grzybobranie kojarzy się z jesiennymi spacerami. Jak się okazuje, tych leśnych skarbów można poszukiwać już latem. Michał Konkel od lat związany jest z lasem, o czym opowiada m.in. na swoim kanale Słowiański Zielnik.
Szakal złocisty ponownie był widziany w Polsce. Drapieżnika uchwyciła jedna z fotopułapek. Zwierzę jest ewenementem w tej części Europy, dlatego zaskoczyło swoją obecnością polskich leśniczych.
Wiosna to sezon na kwitnące kwiaty i piękne krzewy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że część z nich może być toksyczna dla człowieka. Przyrodniczka z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - Anna Albin wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, na które rośliny zwrócić szczególną uwagę podczas spaceru po lesie lub łące. Które z nich są trujące?
"Uznają nas za największego drapieżnika".
Skąd ta decyzja?
Wiosenne i letnie dni spędzane na łonie przyrody to nie tylko możliwość spotkania z bliskimi osobami, ale też z innymi mieszkańcami łąk i lasów. W królestwie zwierząt dziko żyjących w Polsce swoje miejsce mają też nieliczne węże. Tylko jeden z nich jest jadowity - żmija zygzakowata. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy pojawi się na naszej drodze? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
"Mam dosyć bezczynnego przyglądania się temu",
W lasach trwa sezon na zrzuty. To właśnie teraz jelenie zrzucają swoje poroże i czekają na porost nowego. Do czego jest im ono potrzebne? Czy służy tylko do walki?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert w sprawie rozpoczęcia szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Istnieje przekonanie, że w trakcie tej akcji należy szczególnie uważać podczas spacerów ze swoimi psami. Czy słusznie? O tym dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki porozmawiał z lekarką
Paprocie ogrodowe to niezwykłe rośliny, które nie tylko dobrze się prezentują, ale są też mało wymagające i mogą rosnąć nawet w strefach zacienionych ogrodu, gdzie większość gatunków uprawnych nie miałaby szansy przetrwać. Sprawdź, jakie paprocie w ogrodzie warto sadzić.