las

  "Straszny widok".

  Oto praktyczne porady ekspertki.

  Wybierając się na grzyby do lasu warto mieć ze sobą naładowany telefon, a najlepiej dodatkowo powerbanka. Dzięki niemu będziemy mogli nie tylko zadzwonić pod numer alarmowy w kryzysowej sytuacji, ale również pobrać przydatne aplikacje. Mogą nam pomóc rozpoznać grzyby lub ustalić naszą lokalizację.

  Grzybobranie to zajęcie uwielbiane przez wiele osób. Już wkrótce ruszy sezon na tę aktywność, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Ich złamanie wiąże się z mandatami, nawet w wysokości 5 tysięcy złotych.

  "W Japonii wręczany jest nowożeńcom jako prezent ślubny".

  Chłopiec został zauważony podczas samotnej przechadzki w położonym nad jeziorem lesie. Dziecko zauważył spacerujący mężczyzna i zawiadomił policję. W tym czasie malucha poszukiwał ojciec.

  Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności.

  Latem sezonowe owoce kuszą swoimi kolorami, smakiem i zapachem. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść ich tuż po zerwaniu z krzaka, lecz zabrać do domu i dokładnie umyć. Lekarze apelują: jedzenie brudnych jagód czy borówek może nieodwracalnie zniszczyć wątrobę.

  Dwójka płaczących dzieci błąkających się po lesie została zauważona w powiecie chrzanowskim (woj. małopolskie). Pomocy udzielił im policjant, który spotkał nieletnich w czasie wolnym od służby. Okazało się, że dzieci w leśnej głuszy zostawił ojciec.

  Sprawdź, co warto zabrać.

  Kiedy i jak wysoką można dostać karę?

  Opublikowane w sieci zdjęcie może przestraszyć.

  Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości kilkulatka.

  Powoli stajemy się coraz bardziej wyczuleni na krzywdę zwierząt. Reagujemy lub wzywamy odpowiednie służby, gdy dzieje się coś niepokojącego. Niestety takie zachowania nie zawsze wychodzą zwierzakom na dobre.

  Spacer po lesie może nagle przerwać pojawienie się w dzikiego zwierzęcia. Sprawdź, jak się wtedy zachować.

  Sprawdź, gdzie rozpalenie ognia grozi mandatem.

  Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

  Dzień Leśnika i Drzewiarza obchodzony jest 5 kwietnia. Jest to jedno z kilku świąt poświęconych pracownikom związanym z naturą i lasami. Co to za święto? Kim są leśnicy i co muszą wiedzieć, aby wykonywać swoją pracę?

  Mieszkańcy Kraśnika wstrząśnięci tym, co się stało. Sami poprosili policję o pomoc w poszukiwaniach sąsiadki. Takiego finału nikt się nie spodziewał. Sprawą zajmuje się prokuratura.

  Skąd takie zmiany? Na to pytanie odpowiedział przyrodnik i leśnik Marcin Kostrzyński.

  Mieszkańcy wrocławskiego osiedla przy Lesie Mokrzańskim protestują, by nie zabrano im dużego obszaru zielonych drzew i roślin. Miasto chce przeznaczyć łąkę pod zabudowę. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN pojechał na miejsce, by dowiedzieć się, o co apelują wrocławianie.

  Nadleśniczy: "Ucierpią nasze portfele".

  Jeżeli las w dzielnicy Dąbrowa Narodowa w Jaworznie zostanie wycięty, to mieszkańcy pobliskiego osiedla na spacer jeździć będą samochodami. W miejscu, gdzie dziś króluje zieleń, wkrótce mają stanąć bloki mieszkalne. Protesty trwają, a mieszkańcy nie dają za wygraną. Na miejscu była nasza reporterka Dagmara Kowalczyk.

  "Jest przyjemnie, nie ma już potrzeby udowadniania czegokolwiek".

  W miejscowości Rozwarowo, w województwie zachodniopomorskim, powstaje tzw. las kieszonkowy. Czym się charakteryzuje? Jakie drzewa w nim rosną? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Wyrzucanie śmieci do lasu to wciąż prawdziwa plaga. Leśnicy co roku wywożą tony zanieczyszczeń. Ostatnio na terenie pomorskiego Nadleśnictwa Lipusz ktoś wyrzucił 150 opon. - Jedyne co mogliśmy zrobić, to jak najszybciej uprzątnąć teren - mówi jeden z leśniczych.

  Jesień to czas, kiedy królują dynie. Szczególnie przed Halloween kupujemy je w większej ilości, by stanowiły kolorową ozdobę w naszych domach i ogródkach. Jednak później pojawia się pytanie, co z nimi zrobić? W sieci krąży pomysł, aby przeznaczyć je na pokarm dla leśnych zwierząt. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Zapytaliśmy o to weterynarza.

  Samotne wyjazdy do lasu już mu nie pomagają.

  Drzewoterapia może przynieść ukojenie skołatanym nerwom, pozytywnie wpływa na samoocenę, wspomaga koncentrację i kreatywność. Już sam spacer w lesie ma właściwości terapeutyczne, które możemy spotęgować dotykiem. Czy są jakieś przeciwskazania do sylwoteriapii?

  Dwoje młodych ludzi wybrało się na spacer do lasu. 18-latka i 23-latek przeszli kilka kilometrów. Po pewnym czasie stracili orientację w terenie i nie potrafili wrócić. Zadzwonili więc po pomoc. Policjanci i leśnicy szukali ich dwie godziny.