las

  las

  Lasy to niewątpliwe dobrodziejstwo - oczyszczają powietrze, dają schronienie i pożywienie. Jak wykorzystać tę płynącą z natury dobroć? Niedawno zmieniły się przepisy, dzięki którym każdy może w wyznaczonych miejscach rozbić biwak - trzeba spełnić jednak pewne warunki. Co więcej, kiedy już zatrzymamy się w lesie wystarczy się delikatnie rozejrzeć, żeby znaleźć składniki na pyszną i zdrową kolację.

  Majówka to czas, kiedy chętnie wypoczywamy na łonie natury. Jedną z ulubionych form rekreacji na świeżym powietrzu jest spacer po lesie. Wędrując po zielonym terenie warto jednak uważać. Leśnicy ostrzegają bowiem przed groźnym grzybem. Chodzi o babie ucho - wyglądający jak orzech lub mózg, trujący grzyb. Zobacz zdjęcia.

  Istnieje w Polsce kilka miejsc, w których nie widać ingerencji człowieka. Jednym z nich jest Park Narodowy Bory Tucholskie, stanowiący prawdziwe arcydzieło Matki Natury. Jeziora, lasy i zwierzęta tworzą tu niepowtarzalny, sielski krajobraz.

  Sporo strachu najadły się dwie młode kobiety, które spacerowały w poznańskim Lesie Dębińskim. W pewnym momencie zostały zaatakowane przez dzika. Przerażone spacerowiczki wezwały na pomoc straż miejską. Okazało się, że zwierzę nie miało zamiaru ich skrzywdzić.

  Wilk Gustav to prawdziwy wędrownik, który przebył aż 10 tys. kilometrów w 1,5 roku. Według danych z nadajnika GPS, który mu zamontowano, dotarł z Niemiec centralnych na Pomorze. Wszystko po to, by znaleźć partnerkę i założyć rodzinę. O tym, czy mu się to uda, opowiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Szewczyk, naukowiec i biolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

  Leśniczy to osoba, która zajmuje się zarządzaniem różnych prac z zakresu gospodarki leśnej, a także zwalczaniem przestępstw na terenach Lasów Państwowych. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak zostać leśniczym i czy konieczne jest ukończenie studiów.

  Zastanawialiście się, kto zajmuje się pozyskiwaniem nasion z szyszek? Zajmują się tym zawodowi szyszkarze, którzy co roku, w sezonie zbiorów, wspinają się na wysokie świerki i sosny, aby pozyskać materiał na nasiona. Chodzeniem po drzewach trudnią się też arboryści. Jak wygląda ich praca?

  Łukasz Łuczaj jest nie tylko miłośnikiem przyrody, ale też botanikiem i wykładowcą akademickim zajmującym się dzikimi roślinami jadalnymi. W przeszłości prowadził program telewizyjny, w którym przekonywał, że natura jest jak supermarket, wystarczy wiedzieć co wybrać. Teraz mówi, że z naturą możemy obcować nieco inaczej. Jakich porad udziela autor książki "Seks w wielkim lesie. Botaniczny przewodnik dla kochanków na łonie przyrody"?