"W pustyni i w puszczy", czyli wyjątkowe miejsca na mapie Polski. "To jeden z najwspanialszych lasów na świecie"

"W pustyni i w puszczy", czyli wyjątkowe miejsca na mapie Polski. "To jeden z najwspanialszych lasów na świecie"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co w Puszczy Białowieskiej piszczy?
Co w Puszczy Białowieskiej piszczy?
Sekretne życie na Pustyni Błędowskiej
Sekretne życie na Pustyni Błędowskiej
Sekretne życie na Pustyni Błędowskiej - napisy
Sekretne życie na Pustyni Błędowskiej - napisy
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Pustynia Błędowska zachwyca różnorodnością flory i fauny, dzięki czemu stanowi atrakcję turystyczną, którą warto zobaczyć. Polska, oprócz największej w Europie pustyni, oferuje także imponującą Puszczę Białowieską. O pięknie obu miejsc opowiedzieli obserwator przyrody Marcin Kostrzyński oraz dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak.

Pustynia Błędowska - oaza różnorodności

Pustynia Błędowska była niegdyś lasem, ale w wyniku wycięcia drzew na dużym obszarze, wiatr zaczął wywiewać glebę, przekształcając ją w pustynię. - Tutaj jeszcze 100 lat temu były prawdziwe burze piaskowe, można było zobaczyć Fatamorgany - zaznaczył Marcin Kostrzyński.

Na polskiej pustyni podstawę ekostystemu tworzą niewysokie rośliny. Trawy i porosty, tworząc naturalne bariery przed wiatrem, przyczyniają się do utrzymania piasku. W tym wyjątkowym miejscu znajdziemy również ptaki m.in. skowronki. - Żył tutaj kulon, który już właściwie w Polsce nie występuje. Bo to jest ptak typowo pustynny, bardzo dziwny - dodał Marcin Kostrzyński.

Niestety od jakiegoś czasu "polska Sahara" zarasta drzewami, m.in. przez sosnę i wierzbę kaspijską.

- Dzisiaj walczymy o to, żeby ta pustynia pozostała pustynią. Bo potrzebne nam jest wszystko, zarówno puszcze, jak i takie środowisko, gdzie żyją inne ptaki i rośliny - powiedział Marcin Kostrzyński.

Jedno jest pewne, Pustynia Błędowska to prawdziwy skarb przyrody, który zasługuje na naszą uwagę i ochronę. Mimo szorstkiego charakteru jest miejscem pełnym życia i różnorodności.

Tajemnice Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to miejsce, które zaskakuje swoim bogactwem. - To jeden z najwspanialszych lasów na świecie. Jest na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, na czele z takimi obiektami jak Park Narodowy Yellowstone albo Wielka Rafa Koralowa - powiedział Adam Wajrak.

Ten wyjątkowy kompleks leśny znajduje się na pograniczu polsko-białoruskim i ma powierzchnię około 1500 km kw. Można tu zobaczyć wiele fascynujących organizmów, do których zaliczamy śluzowce. - One są trochę jak grzyby, a trochę jak zwierzęta. Potrafią w niektórych formach poruszać się, chociaż nie mają układu nerwowego. Co więcej, potrafią sobie pełznąć i wtedy przemieszczają się na spore odległości, nawet kilku metrów - dodał Adam.

Na szczególną uwagę zasługują również wykroty, czyli olbrzymie ściany korzeniowe, które tworzą niezwykłe, wiszące ogrody. Kolejnym punktem wycieczki po Puszczy Białowieskiej jest spotkanie z jej najpopularniejszymi mieszkańcami, czyli żubrami. - One są wspaniałymi, cudownymi zwierzętami. To jest ostatnia europejska megafauna. Są naprawdę wielkie, niektóre mogą ważyć do tysiąca kilogramów - zdradził przyrodnik.

Podsumowując, Puszcza Białowieska to miejsce, które zachwyca swoją naturą, różnorodnością gatunków i pięknem.

DD_20240619_Kostrzynski_rep_REP_napisy
Sekretne życie na Pustyni Błędowskiej - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości