Porzuciła Kraków i słynny ród Kossaków. Swoje miejsce do życia odnalazła wśród zwierząt, daleko od cywilizacji, w Puszczy Białowieskiej. Jaka była Simona Kossak, słynna badaczka przyrody?
Puszcza Karpacka to wielki leśny obszar obszar w południowo-wschodniej Polsce, przy granicy z Ukrainą i Słowacją, na styku Karpat Wschodnich i Zachodnich. Jest domem wielu gatunków zwierząt i tworzą go przede wszystkim bardzo stare lasy, torfowiska, rzeki i strumienie.
Bajkowa budowla w Puszczy Noteckiej wyglądem przypomina zamek krzyżacki w Malborku. Na sztucznie usypanej wyspie w samym sercu Puszczy Noteckiej powstaje najprawdziwszy, 15-kondygnacyjny zamek. Budowla ma imponujące rozmiary, a sama inwestycja od początku budzi wiele kontrowersji ze strony ekologów i Ministerstwa Środowiska. Jakie losy czekają zamek w Stobnicy i kto stoi za tym niezwykłym projektem?
Mieszkańcy Kozienic i okolic świetnie znają rezerwat Królewskie Źródła, jednak osobom spoza regionu nazwa ta najczęściej nic nie mówi, a szkoda. To nie tylko świetna baza do pieszych wędrówek, ale także bardzo popularne miejsce piknikowe. Na dodatek jest tak blisko od Warszawy, że wydaje się być wręcz idealne na jednodniowy wypad za miasto. Jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w sercu Puszczy Kozienickiej?
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Istnieje w Polsce kilka miejsc, w których nie widać ingerencji człowieka. Jednym z nich jest Park Narodowy Bory Tucholskie, stanowiący prawdziwe arcydzieło Matki Natury. Jeziora, lasy i zwierzęta tworzą tu niepowtarzalny, sielski krajobraz.
Tomasz Samojlik to biolog i pracownik Instytutu Biologii Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Adam Wajrak działa na rzecz ochrony przyrody i jest dziennikarzem. Razem realizują się jako twórcy książek dla dzieci. W przystępny sposób uczą tego, jak piękna jest polska przyroda. Czy historie Lolka, Tarmosi i reszty zwierzęcej ferajny będą kolejnym udanym prezentem dla najmłodszych w Twojej rodzinie?
O zmianach jakie zachodzą w polskiej przyrodzie opowiedział nam Adam Wajrak. Co go zadziwia, co zachwyca, a co napełnia obawą jeśli chodzi o naszą faunę i florę? Już wkrótce w księgarniach pojawi się też jego książka "Wielka księga prawdziwych tropicieli". Wiedzieliście, że w Polsce pojawiły się szakale?
"Mnie bardzo boli ilość kłamstw na temat wilków. Prawda jest taka, że w Europie nie było ani jednego udokumentowanego przypadku ataku wilka na człowieka". W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy byłego myśliwego, który dziś ratuje wilki - Marcina Kostrzyńskiego, który opowiedział nam o swojej wielkiej pasji. Jak zapatruje się na zmiany w prawie łowieckim?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Martę Adamczyk-Sobieską, Sławomira Adamczyka oraz ich dzieci: Różę i Mikołaja. Opowiedzieli nam o swojej, rodzinnej walce w obronie polskiej przyrody. Jak zaczęła się ich wspólna eko-przygoda i czy ich walka przynosi efekty?
Na terenie Puszczy Białowieskiej trwa wycinka drzew. W czwartek ekolodzy blokowali pracę ciężkiego sprzętu. Niestety wycinka trwa też w innych rejonach Polski. Z jakich drzew ogołocono Puszczę Karpacką?
Maciej Dolega o dzisiejszej pogodzie opowiadał z Puszczy Boreckiej, gdzie odwiedził stację pomiarową instytutu środowiska. Jakie atrakcje skrywa to miejsce?