Simona Kossak - co warto o niej wiedzieć?
Simona Kossak chciała stworzyć sobie azyl, w którym nie będzie nikogo. Stało się jednak inaczej. - Niestety Lech Wilczek był dokładnie na bardzo podobnym etapie swojego życia i też uznał, że to jest dla niego miejsce - powiedziała Joanna Kossak, malarka, siostrzenica Simony Kossak.
Na początku nie przypadli sobie do gustu. - Nie znosili się. Wszyscy, którzy znali Lecha, ja nie znałam niestety, mówią o tym, że Lech był bardzo trudnym parterem, że on też był skupiony na sobie, na tym, co robi - dodała Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu "Simona". Po pewnym czasie pojawiło się między nimi uczucie i zamieszkali razem. Ich dom stał się również lokum dla zwierząt. - Sowa latała, żabcia, czyli dzik też łaził - wyznał Wojciech Niedzielski, emerytowany pracownik Białowieskiego Parku Narodowego.
- Sarny małe, łosie. Kosmos. Oprócz tego, że osioł oczywiście, [..], różne ptaki drapieżne. Głównym tematem, ich nawet często kłótni, było zachowanie zwierząt. Lech stwierdził, że udowodni Simonie, że lis, który należy do psowatych, na pewno będzie mógł być wychowany tak jak pies. Po właściwej tresurze on udowodni, że lis będzie mógł spokojnie chodzić z kurami. Lis się zatrzymał na 16. kurze dopiero, dlatego, że [...] dostał szczękościsku - wspominała pani Joanna Kossak.
Simona Kossak - jakie miała relacje z rodziną?
- Bardzo mało mówiła o rodzinie. Chociaż jej siostra przyjeżdżała [...], była tam raz jej mama przyjechała [...] krótkie były wizyty - tłumaczył Wojciech Niedzielski, emerytowany pracownik Białowieskiego Parku Narodowego.
- Myślę, że ona bardzo szanowała swoje pochodzenie, bo ona zawsze podkreślała, że nie wyprze się nazwiska Kossak. Myślę, że była bardzo dumna z tego, że jest potomkinią i też czuła pewien rodzaj takiego obowiązku, żeby coś po sobie zostawić - dodała reżyserka. - Ciężar nazwiska, to była wielka ambicjonalna sprawa, żeby udowodnić światu, że nie trzeba być malarzem w tej rodzinie, aby odnieść sukces - dodała siostrzenica Simony Kossak.
Co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej kobiecie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polskie cytryny ze Skierniewic. "Mamy swoje, możemy sobie uprawiać"
- Roślina w sypialni zamiast oczyszczacza powietrza. Te gatunki nocą wytwarzają tlen
- Zaprojektuj ogród zimą i bądź gotowy na wiosnę. "Możemy sporo zaoszczędzić"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN