Porzuciła Kraków i słynny ród Kossaków. Swoje miejsce do życia odnalazła wśród zwierząt, daleko od cywilizacji, w Puszczy Białowieskiej. Jaka była Simona Kossak, słynna badaczka przyrody?
Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.
Leśnik Marcin Kostrzyński opowiedział, jak kolczasty płot postawiony na granicy z Białorusią wpływa na zwierzęta. To dla nich prawdziwe zagrożenie. Osobniki przemieszczają się między oboma krajami, a po zaplątaniu w ostre druty nie mają żadnych szans.
Puszcza Białowieska to miejsce, gdzie można zobaczyć wiele gatunków niewystępujących nigdzie indziej roślin i zwierząt. Symbolem Puszczy jest największy ssak Europy – żubr. Jakie zwierzęta żyją w Puszczy Białowieskiej? Jakie można tam zobaczyć rośliny?
Annie Proulx jest amerykańską pisarką, zdobywczynią Nagrody Pulitzera w kategorii fikcja literacka i National Book Award. Dwie z jej powieści - Kroniki portowe i Tajemnica Brokeback Mountain zostały zekranizowane. Książka, którą ostatnio napisała nosi tytuł Drwale. O czym jest? Okazuje się, że Annie Proulx jest fanką literatury Wiesławy Szymborskiej. Co jej się podoba w twórczości polskiej poetki? Marzeniem amerykańskiej pisarki było zobaczenie Puszczy Białowieskiej. Dlaczego? Jakie wrażenie wywarła na niej puszcza? Annie gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje.
Trybunał sprawiedliwości UE uznał wycinkę drzew z Puszczy Białowieskiej za nielegalną. W czwartek Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił grupę uczestników protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, która miała miejsce w czerwcu 2017 roku. Policja zarzucała aktywistom zakłócenie spokoju i porządku publicznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Jagiełło z Greenpeace oraz Augustyna Mikosa, ekologa, którzy za ochronę puszczy stanęli przed sądem. Mają za sobą wiele spraw, kilka wyroków. Za co tak naprawdę zostali skazani? Czy bycie dziś ekologiem to ryzykowne zadanie? Co nam dają parki narodowe? Dlaczego powinniśmy je chronić? Przypomnijmy, że w Polsce pozostało już tylko 1 % naturalnych lasów...
Przyrodnik Adam Wajrak oraz autor książek i komiksów dla dzieci Tomasz Samojlik napisali książkę "Nieumarły Las". Dlaczego ją stworzyli? Czy pisząc książkę czuli odpowiedzialność? Czy można ocalić jeszcze Puszczę Białowieską zanim zostanie doszczętnie zniszczona? Panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W najbliższy poniedziałek, 11 września odbędzie się posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Co tam się może wydarzyć? Dlaczego Puszcza Białowieska jest taka wyjątkowa i należy ją chronić przed degradacją? Czy poradziłaby sobie sama z kornikiem? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z kierownikiem Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW dr. Bogdanem Jaroszewiczem. Jaki jest stosunek naszego gościa do aktywistów, którzy bronią puszczy?
Trzy miesiące pracy, około 7 milionów wirtualnych drzew i 18 gigabajtów danych. W grze Minecraft powstała wierna kopia Puszczy Białowieskiej. O niezwykłym projekcie opowiedzieli nam Wojciech Kowalik i Katarzyna Jagiełło. Czy twórcy "nadążają za wycinką" i wprowadzają na bieżąco zmiany w swoim projekcie? Jak wygląda aktualna sytuacja w Puszczy Białowieskiej?
Marcin Sawicki wybrał się, z kamerą Dzień Dobry TVN, do Puszczy Białowieskiej na spotkanie z Adamem Wajrakiem i Katarzyną Jagiełło. Dziś obrońcy Puszczy organizują "dzień otwarty" czyli spacer, podczas którego będzie można zobaczyć jak wycinane są drzewa. Na wieczór zaplanowany jest też koncert Stanisława Sojki.
Na terenie Puszczy Białowieskiej trwa wycinka drzew. W czwartek ekolodzy blokowali pracę ciężkiego sprzętu. Niestety wycinka trwa też w innych rejonach Polski. Z jakich drzew ogołocono Puszczę Karpacką?
Wycinka Puszczy Białowieskiej trwa. Tydzień temu założyli w pyszczy obóz, by zablokować wycinkę ponad 100-letnich drzew. Głos zabrali również miejscowi, którzy do tej pory milczeli. Dlaczego las został zamknięty? A jak wycinanie lasu wpływa na miejscową turystykę?
Ula Chincz, Marcin Dorociński i Adam Wajrak wybrali się na fascynującą, zimową wycieczkę tropem żubrów po Puszczy Białowieskiej. Wiecie ile waży żubr? Zobaczcie.
Prezentera pogody Dzień Dobry TVN Bartka Jędrzejaka wysłaliśmy do Puszczy Białowieskiej, aby sprawdził jak tamtejsze zwierzęta szykują się do zimy. Jak został przez nie przyjęty? ;)
Można śmiało powiedzieć, że Puszcza Białowieska to unikat na skalę światową. Tu zachowały się ostatnie fragmenty lasu naturalnego o charakterze pierwotnym. Tutaj też żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Pojechała tam prowadząca Dzień Dobry TVN Dorota Wellman, by spotkać się z Adamem Wajrakiem. Pokazał jej "las w więzieniu", czyli kontrolowaną uprawę sosny, mrówki ogrodzone parkanem i w końcu prawdziwą puszczę. Dorota miała też okazję poudawać dzięcioła trójpalczastego. Zobaczcie, z czym pomyliła robaka ;)
Wokół Puszczy Białowieskiej trwa ostatnio zacięta dyskusja dotycząca wycinki drzew. Powodem jest rzekomo zagrażający lasom kornik. Ekolodzy biją na alarm. Czy wycinka Puszczy Białowieskiej jest rzeczywiście konieczna? O świadomości ekologicznej Polaków rozmawialiśmy z naszymi gośćmi. Na kanapach Dzień Dobry TVN zasiedli: Robert Cyglicki, Greenpeace, twórca akcji Kocham Puszczę oraz Filip Łobodziński, dziennikarz, miłośnik przyrody.
Były Premier RP Włodzimierz Cimoszewicz na co dzień mieszka w domu wybudowanym w Puszczy Białowieskiej. Dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Mateuszowi Hładkiemu opowiedział o życiu z dala od zgiełku miejskiego i swoich pasjach. Mogliśmy również zwiedzić dom polityka. Niektórzy będą zdziwieni, kiedy dowiedzą się, co swego czasu robił Włodzimierz Cimoszewicz w Radiu Białystok.