Grzyb, który leczy raka
Grzyby, jako jedyne organizmy są w stanie rozłożyć np. martwe drewno. Ta wiedza stała się dla badaczy inspiracją do poszukiwania antidotum na choroby cywilizacyjne. - Zaczęliśmy tworzyć bazę ekstraktów. Wówczas spotkaliśmy się z panią profesor i stwierdziliśmy: "dobrze, spróbujmy to przetestować np. na komórki nowotworu jelita grubego" - powiedziała dr Ewa Zapora, chemiczka z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, która specjalizuje się w badaniu aktywności grzybów z Puszczy Białowieskiej.
Z sześciu badanych ekstraktów okazało się, że trzy z nich mają potencjał, natomiast największy wykazywał korzeniowiec sosnowy. - Prowadzi do procesu apoptozy (obumarcia komórek). Oczywiście było to zależne od stężenia. Pomyśleliśmy, że skoro on prowadzi do takiego obumierania, to musimy znaleźć takie stężenie i taką dawkę, żeby (...) był bezpieczny - mówiła w Dzień Dobry TVN prof. Halina Car, internistka i farmakolog kliniczna, która kieruje Zakładem Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Czy powstanie lek na raka jelita grubego?
Jak zauważa prof. Halina Car, wiele medykamentów, w tym na przykład antybiotyki, leki przeciw cholesterolowe, przeciwko pasożytom, powstało właśnie z grzybów. Co ciekawe, aż 90 proc. z nich jest jeszcze nieznana nauce.
- Tak naprawdę lekiem albo produktem medycznym może być frakcja, czyli część takiego ekstraktu. Teraz (...) realizujemy taki projekt, gdzie dzielimy frakcję na części i szukamy, która to część działa przeciwko nowotworowi jelita grubego. I jak znajdziemy tę część, to już może być lek - mówiła dr Ewa Zapora.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Polscy naukowcy odtwarzają staropolskie leki. Hitem w dawnych aptekach był teriak
- Jest mamą z cukrzycą. Apeluje do kobiet z tą samą chorobą: "Przygotowania do ciąży trwają pół roku"
- Olej z nasion wiesiołka – właściwości i zastosowanie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News