Jego zdjęcia zostały docenione na całym świecie. Polak przetarł szlaki w dokumentowaniu życia orłów

Król biebrzańskich bagien
Źródło: Dzień Dobry TVN
Król biebrzańskich bagien
Król biebrzańskich bagien
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Darek Karp to przyrodnik, pisarz i autor zdjęć, którego śmiało można nazwać królem biebrzańskich bagien. Nazwisko tego miłośnika zwierząt figurowało w zestawieniu stu najlepszych fotografów natury na świecie. - Stałem się pionierem - przyznaje bohater reportażu Dzień Dobry TVN.

Darek Karp - król biebrzańskich bagien

Ta historia zaczęła się prawie 50 lat temu. Pewnego dnia 12-letni Darek z Augustowa bez wiedzy rodziców postanowił, że spędzi samotnie noc w lesie. - Powiem szczerze, że jak zaczęło się ściemniać, a jeszcze deszcz zaczął padać, jakaś tam burza przyszła, to wszystko sprawiało, że piekielnie się bałem wtedy. Te wszystkie odgłosy lasu były dla mnie czymś nowym, czymś przerażającym - wspomina jako dorosły już mężczyzna.

Strach nie zniechęcił nastoletniego Darka do dalszego eksplorowania okolicznych dzikich terenów. Dzięki wizycie w leżącej nieopodal wsi młodzieniec odkrył wówczas prawdziwy raj dla przyrodników, w którym nie brakowało rzadkich okazów zwierząt, m.in. łosi, żurawi czy orłów. Darek Karp rozpoczął wtedy przygodę z fotografowaniem natury. Dzisiaj, jako dojrzały miłośnik przyrody, pracuje w Biebrzańskim Parku Narodowym jako strażnik obwodu ochronnego.

- Podjąłem też pracę dla Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach projektu ochrony orlika grubodziobego, mogę powiedzieć śmiało, że każdego dnia jestem w terenie - opowiada w reportażu Dzień Dobry TVN.

Polak jest znanym na całym świecie fotografem przyrody

Zdjęcia Darka Karpa były publikowane w najlepszych, najbardziej prestiżowych magazynach przyrodniczych na świecie, a jego nazwisko figurowało wśród stu najlepszych fotografów natury.

- 4-5 kilometrów stąd, w miejscowości Polkowo, po raz pierwszy udało mi się trafić na najrzadsze w Polsce orły - orliki grubodziobe. W 1981 roku na terenie Polski były dwa stanowiska lęgowe tych ptaków. Materiału fotograficznego, można powiedzieć, że w ogóle nie było, więc w jakimś tam stopniu stałem się pionierem dokumentacji fotograficznej i obserwacji życia tego gatunku - uświadamia przyrodnik.

Fotografowałem dla wielu agencji przyrodniczych, m.in. dla Okapia we Frankfurcie. (...) Często też te moje zdjęcia pojawiały się w różnych pozycjach wydawniczych na całym świecie, łącznie z BBC, National Geographic
- wylicza Darek Karp.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Reporter: Magda Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości