Marcin Kostrzyński obala popularne mity na temat zwierząt. "Czy wilk może być zły?"

Plotki o zwierzętach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Przekonał się o tym Marcin Kostrzyński, który od lat z godnym podziwu zaangażowaniem odkrywa kulisy fascynującego świata flory i fauny. W Dzień Dobry TVN doświadczony przyrodnik opowiedział o krzywdzących mitach na temat zwierząt, zachęcając tym samym do lektury swojej najnowszej książki.

Marcin Kostrzyński obala mity na temat zwierząt

Marcin Kostrzyński wiele razy miał okazję odkrywać tajemnice świata zwierząt. Znany miłośnik natury przeprowadził nawet oryginalny eksperyment, pozwalający dokonać wnikliwej oceny zachowania poszczególnych gatunków. Własnymi rękami wybudował mechanicznego wilka, wyposażonego w kamerę. Z pomocą nietuzinkowego urządzenia doświadczony przyrodnik miał możliwość przyjrzeć się zwierzętom w ich naturalnym środowisku, a tym samym rozprawić się z wieloma niesprawiedliwymi stereotypami.

- Takie mity, które narosły o zwierzętach, są zazwyczaj bardzo dla nich krzywdzące. Chyba najbardziej krzywdzący jest mit "złego wilka", który zjada babcię, połyka Czerwonego Kapturka - zauważył Marcin Kostrzyński. Dodał też, że wilki zwykle polują na chore osobniki reprezentujące wybrane gatunki i właśnie dlatego nie należy kojarzyć ich z agresywną postawą wobec człowieka.

"Plotki o zwierzętach" - książka Marcina Kostrzyńskiego

Marcin Kostrzyński jest autorem publikacji o wymownym tytule "Plotki o zwierzętach". W bogato ilustrowanej książce przyrodnik rozprawił się z błędnymi wyobrażeniami na temat zwierząt. W bardzo rzeczowy, a zarazem niezwykle interesujący sposób opisał też podstawowe cechy, nawyki oraz powiązania wybranych gatunków.

- Zebrałem w tej książce wszystkie te mity, które są krzywdzące dla zwierząt. Na przykład taki, że sroka kradnie - podsumował oddany miłośnik flory i fauny, zachęcając tym samym do zapoznania się z treścią wydawnictwa, które zostało uhonorowane główną nagrodą w konkursie "Świat przyjazny dziecku".

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości