Świat zwierząt jest fascynujący. Zaskakują swoim wyglądem czy zachowaniem. Zadziwiać mogą również nazwy, które dla niektórych przedstawicieli fauny wymyślił człowiek. Jeśli uważasz się za znawcę, rozpoznajesz poszczególne gatunki, rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę!
"Nieruchomo przez 6-8 godzin czekam w jednym miejscu".
W kulturze gawrony nie cieszą się dobrą opinią. Zyskały sławę zwiastunów śmierci i posłańców złych wieści. Chociaż dziś są objęte ochroną, to niechęć do nich nie zniknęła. Jakie są zalety tych ptaków? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział ornitolog Adam Zbyryt.
W lasach trwa sezon na zrzuty. To właśnie teraz jelenie zrzucają swoje poroże i czekają na porost nowego. Do czego jest im ono potrzebne? Czy służy tylko do walki?
Kiedyś ptaki obserwowali tylko naukowcy, teraz robi to coraz więcej amatorów. Co czyni te zwierzęta tak wyjątkowymi? O tym w materiale Dzień Dobry TVN opowiadali ich miłośnicy.
Chłopiec stanął oko w oko z dzikim zwierzęciem.
Porzuciła Kraków i słynny ród Kossaków. Swoje miejsce do życia odnalazła wśród zwierząt, daleko od cywilizacji, w Puszczy Białowieskiej. Jaka była Simona Kossak, słynna badaczka przyrody?
Dzikie zwierzęta fascynują nas od wieków, budząc w naszej wyobraźni respekt i podziw. Obserwowanie ich w naturalnym środowisku staje się niezapomnianym przeżyciem, szczególnie dla tych, którzy wybierają się na safari. Najlepiej przekonali się o tym pewni turyści, którzy stanęli oko w oko z lwem.
Widok bocianów we wsiach to symbol pełni lata w naszym kraju. Wraz z końcem wakacji zwierzęta jednak zaczynają szykować się do odlotu do ciepłych krajów. Dawid Popończyk, miłośnik przyrody i obserwator natury opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych dostojnych ptaków, które już wkrótce wylecą do Afryki. Jak wyglądają ich przygotowania do podróży?
Leśnicy apelują, żeby nie głaskać małych dzikich zwierząt. Dlaczego?
Wielbiciel dzikiej przyrody Marcin Kostrzyński odwiedził studio Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o zwyczajach tych tajemniczych zwierząt. Czy wrony potrafią być niebezpieczne?
Swoim wyglądem przypomina norkę oraz kreta, jednak jest dużo większy i szybszy, niż podobna do niego kawia domowa.
Marcin Kostrzyński zaprosił kamery Dzień Dobry TVN na ekscytujący spacer po Dolnym Śląsku.
Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.
Hodowla motyli w domu nie jest łatwym zadaniem, dlatego że owad dorasta w sztucznych warunkach, które nie są dla niego naturalnym środowiskiem. Warto więc wiedzieć, jak zadbać o to, by z niepozornej gąsienicy przyniesionej do domu wyhodować pięknego motyla i o niego zadbać.
Właśnie teraz, kiedy przyroda budzi się do życia, rodziny koników polskich powiększają się. Na świat przychodzą źrebaki.
Kuna czy łasica? Wiele osób nie potrafi odróżnić od siebie tych dwóch małych ssaków z rodziny łasicowatych. Dziko żyjące drapieżniki: kuna i łasica mają podobne umaszczenie, a ich pyszczki wyglądają niemal identycznie. Mają jednak cechy, które je odróżniają. Dowiedz się, po czym poznać te niewielkie ssaki.
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Polsce bliżej do Sahary niż do nadrzecznej krainy? Nasz kraj pustynnieje w zastraszającym tempie - mierzymy się z poważnym kryzysem klimatycznym, choć wielu z nas chyba nie zdaje sobie z tego sprawy. Stoimy w obliczu klęski żywiołowej?
Kilka tygodni temu dolnośląski leśniczy opublikował w mediach społecznościowych piękny filmik przedstawiający rzadkiego daniela. Zwierzak zrobił wrażenie na internautach, a także na Marcinie Kostrzyńskim, który udał się do Doliny Baryczy w nadziei, że i jemu uda się zaobserwować niezwykłe zwierzę.
Jarek Brodecki przyrodą fascynuje się już od najmłodszych lat. Wraz z upływem lat stała się ona również obiektem jego badań, a on sam może służyć jako przykład dla wielu dorosłych. W naszym programie zdradził, jak duży projekt go czeka w sierpniu.