Na tropie dzikich zwierząt
Marcin Kostrzyński to dziennikarz, leśnik oraz miłośnik dzikiej przyrody, który od lat obserwuje zwyczaje zwierząt. Ekspert opowiedział widzom Dzień Dobry TVN o codzienności tego niezwykłego gatunku, jakim jest borsuk. Jak powszechnie wiadomo, część ssaków na czas jesieni i zimy zapada w sen, jednak ta praktyka nie dotyczy borsuków.
- Dlaczego zwierzę śpi? Bo jest za zimno, nie chce tracić energii i nie ma jedzenia, ale jak jest ciepło, nieograniczony zasób pysznego żarła, to one nie zasypiają – zaczął Marcin Kostrzyński.
Wiosenne zwyczaje borsuków
Okazuje się, że na czas wczesnej wiosny borsuki są bardzo zajęte – zajmują się systemem nor, które kopią w pobliżu pól kukurydzy. Tam tworzą swoje legowiska, które wyściełają kwiatem nawłoci. Taki "podziemny domek" ma kilka wejść i często jest współdzielony z innymi gatunkami – borsuki nie obawiają się towarzystwa lisów lub jenotów.
Marcin Kostrzyński swoje obserwacje tych zwierząt oparł m.in. na nagraniu z kamery robota, którego sam skonstruował. "Mechaniczny borsuk" jest w stanie sprawdzić, co dzieje się pod ziemią, nie ingerując w codzienność zwierząt.
- Skąd ja wiem, jak wyglądają nory borsuka? A to jest fascynujące. To bywają całe labirynty, one kopią pokoleniami. [...] Prawdziwy kompleks nor potrafi mieć 30 wejść i kilkaset lat - dodał ekspert.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz więcej:
- Pan Jerzy opiekuje się jeżami. "Jest naszą lokomotywą taką napędową"
- Gdzie bociany budują swoje gniazda? "Ich zły los zgotował im człowiek"
- Czy twój pupil śpi z tobą w łóżku? "Potrafi załamać najbardziej romantyczną atmosferę"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN