Gdzie bociany budują swoje gniazda? "Ich zły los zgotował im człowiek"

Autor:
Oskar
Netkowski
W Polsce są już pierwsze Bociany!
W Polsce są już pierwsze Bociany!Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie każdego roku pomaga bocianom, które ucierpiały w wyniku wypadków. Założyciel placówki, Jacek Wąsicki przekonywał w Dzień Dobry TVN, że choć ptaki zakładają gniazda blisko człowieka, boją się konfrontacji z nim. Dlaczego więc zamieszkują blisko domów?

Szpital dla bocianów

Jacek Wąsicki od prawie 30 lat zajmuje się dzikimi zwierzętami. Teraz oczy wszystkich przyrodników skierowane są na gniazda w rozmaitych miejscach, gdzie szukają bocianów. Wszystkie te, które nie potrafią radzić sobie samodzielnie, znajdą schronienie w Mikołowie.

- U nas jest kilkadziesiąt sztuk, a w Polsce bociany są już w tysiącach. To jest ten czas, gdzie teoretycznie wszystkie bociany powinny już być - powiedział Jacek Wąsicki, założyciel Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie

- Przymrozki nie są dla nich miłe, ale to są ptaki, które są przygotowane do spadków temperatur. To wdzięczne zwierzęta, jeśli chodzi o rehabilitację. 99 procent tych, które do nas trafiają, wychodzą na wolność. Część tylko ze względu na uszkodzone skrzydła nie może wylecieć. To swojego rodzaju szpital, czy sanatorium dla zwierząt - dodał.

Gdzie bociany budują swoje gniazda?

Bociany zamieszkują blisko człowieka, ale nie oznacza to, że się nie boją. Gniazda zakładają blisko naszego miejsca zamieszkania, by łatwo znaleźć pokarm.

- Człowiek zostawia trochę brudu obok siebie, więc sprzyja to pojawiającym się szkodnikom. Bociany pomagają je zwalczać - powiedział. - Obecność człowieka jest niepotrzebna. Ich zły los zgotował im człowiek można powiedzieć, chociażby jak trafiają na linie wysokiego napięcia - dodał Jacek Wąsicki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości