Wrony to tylko z pozoru zwyczajne ptaki, które należą do polskiego krajobrazu. Wielu osobom wydają się głośne i agresywne, jednak w rzeczywistości - są bardzo inteligentne. Wielbiciel dzikiej przyrody Marcin Kostrzyński odwiedził Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć o zwyczajach tych tajemniczych zwierząt. Czy wrony potrafią być niebezpieczne?
Wrony. Inteligentne i pomysłowe
Wrony to popularne ptaki, które przez niektórych nie są szczególnie lubiane. Zwierzęta mogą jawić się jako głośne i agresywne. Wielbiciel dzikiej przyrody Marcin Kostrzyński opowiedział w Dzień Dobry TVN, czy ptaki faktycznie bywają groźne. Okazuje się, że ten gatunek jest wyjątkowy.
- Wrony są skrajnie inteligentne. One mają inteligencję 7-letniego dziecka. [...] Robią narzędzia, jako jedyne ptaki potrafią tak złamać patyczek, żeby zrobić haczyk [...] Wiedzą dużo więcej niż my myślimy. [...] One wiedzą wszystko, w dzielnicy też wiedzą wszystko – stwierdził gość programu.
Agresywne wrony. Czy jest czego się bać?
Wrony, choć to niepozorne ptaki, w ostatnim czasie są wyjątkowo aktywne i głośne. Dzieje się tak, ponieważ na początek lata przypada czas, gdy pisklęta stają się podlotami. To określenie odnosi się do ptaka, który opuścił gniazdo, ale nie potrafi jeszcze dobrze latać na dalekie odległości. Marcin Kostrzyński wyjaśnił, co zrobić, gdy znajdziemy się w pobliżu gniazda. Jeśli dorosły osobnik zachowuje się wobec człowieka lub psa agresywnie oraz wydaje głośne dźwięki, dzieje się tak, ponieważ broni swoich młodych. Ekspert zaapelował, by zachować spokój i nie dotykać piskląt i podlotów, gdy zaobserwujemy je w okolicach naszego domu.
- One mają teraz podloty, czyli wrony, które wyglądają jak prawdziwe, ale są jeszcze głupie, słabo latają i rodzice się nimi po prostu zajmują. To trzeba docenić. Nie powinno być tych tabliczek "Uwaga wrony atakują", tylko "Proszę, nie przeszkadzajcie, bo wrony chronią swoje dzieci" – tłumaczył.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To najbardziej zasroczone miasto w Polsce. Mieszkańcy widzą ptaki wszędzie
- Senior uratował gołębia Miecia. Dziś ptak jest jego przyjacielem: "Codziennie mi towarzyszy w pracy"
- Pan Wojciech uratował pisklę. Jego historię śledzą tysiące internautów
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News