Jak zmiany klimatu wpłyną na przyrodę? "Robimy wielki eksperyment na żywym organizmie"

Jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę?
Zaburzony sen zimowy dzikich zwierząt
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mimo że kalendarzowa zima przyszła już jakiś czas temu, to pogodę mieliśmy bardziej jesienną. Biało zrobiło się zaledwie kilka dni temu. Jak te ewidentne zmiany klimatu wpływają na zwierzęta? Jakie konsekwencje dla przyrody niesie wzrost temperatur? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński przyrodnik, filmowiec.

Zima w świecie zwierząt

Jak zapewnia Marcin Kostrzyński, zmiany klimatu wpływają negatywnie na cykl życia zwierząt. - Świetny przykład - kozice. Jest ciepło w Tatrach i badają, że małe kozice są dużo słabsze niż w czasach, kiedy było tam 2 metry śniegu. Jak to jest możliwe? A tak, że one miały idealnie wycelowaną porę porodu na czas, kiedy była świeża trawa, z której było bardzo wartościowe mleko. Jeżeli to się przesuwa, to już tej trawy takiej świeżej nie ma, jest bardziej zdrewniała, już wtedy kozice nie mają tyle w mleku białka, tyle tłuszczu i małe kozice są o wiele mniejsze i słabsze. To może się przenosić na inne roślinożerne gatunki, np. na sarny - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński przyrodnik, filmowiec.

Nasz rozmówca dodał, że wbrew temu, co nam się wydaje, np. zając, wcale nie marznie zimą. - Świetnie znosi mróz, ale bardzo źle znosi deszcze i wilgoć - tłumaczył. Zdarza się, że zające rodzą swoje młode nie w marcu, a w lutym. Tym samym nawet jedno załamanie pogody może być dla nich groźne.

Czy są zwierzęta, które korzystają na zmianach klimatu?

Okazuje się, że tak. Są to np. dzikie gęsi. - W ogóle ptaki migrujące. Nam się wydawało, że one mają te migracje w mózgu, że: "nie, my musimy lecieć, mamy taki przymus". Teraz się okazuje, że one są na tyle sprytne, że one wiedzą, że to im się opłaca. Skoro jest tutaj jedzenie, [...], to nawet nasze gęsi odlatują czasami tylko dwa kilometry od miejsca gniazdowania i wracają sobie z powrotem, bo po co się męczyć - wyjaśnił.

Warto dodać, że zwierzęta zapadają w zimowy sen tylko dlatego, że muszą. Dopóki znajdują pożywienie, przeciągają ten moment.

Nasz rozmówca zapytany o to, czy przyroda dostosuje się do zmian klimatu, przyznał, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. - Nie wiemy, jak to wszystko się potoczy. Robimy wielki eksperyment na żywym organizmie. Niektórym się uda, a innym nie - stwierdził.

Jak w najbliższym czasie może zmienić się przyroda? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości