Gorczański Park Narodowy – miejsce warte zobaczenia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gorczański Park Narodowy – miejsce warte zobaczenia

Gorczański Park Narodowy zlokalizowany jest w województwie małopolskim, a jego siedziba znajduje się w miejscowości Gorce. Obejmuje pasmo Gorców należące do Beskidu Zachodniego, wraz ze szczytami Turbacz i Gorc. Jego powierzchnia to ponad 70 kilometrów kwadratowych.

Gorczański Park Narodowy jest stosunkowo młody, gdyż został utworzony w 1981 roku. Mimo to stanowi nie lada gratkę dla odwiedzających go turystów – dzięki różnorodnym trasom turystycznym, rowerowym i konnym, ścieżkom edukacyjnym, a także wielu innym atrakcjom.

Podróże Michała Cessanisa

Do zobaczenia w Lizbonie
Do zobaczenia w LizbonieDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Gorczański Park Narodowy: zwierzęta i rośliny

Gorczański Park Narodowy ma na celu ochronę Puszczy Karpackiej, polan reglowych, a także żyjących na tych terenach rzadkich gatunków ptaków (m.in. głuszca, puszczyka uralskiego). W parku chronione są również stworzenia wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Należą do nich płazy, ptaki oraz ssaki, m.in.: traszka karpacka, dzięcioł trójpalczasty, sóweczka włochatka, koszatka leśna, niedźwiedź brunatny i żbik europejski. Obiekt stanowi schronienie dla gatunków fauny, które nie mogą znaleźć innych siedlisk. To zwierzęta takie jak: borsuki, dziki, gronostaje, jelenie, sarny i wydry. W parku odnaleźć można wiele roślin naczyniowych, mchów oraz porostów. Dodatkowo rośnie tu ogrom roślinności alpejskiej i górskiej, m.in.: jaskier platanolistny, kuklik górski, liczydło górskie, miłosna górska, omieg górski, tojad dzióbaty, tymotka alpejska i wiechlina alpejska. Cechą charakterystyczną Gorczańskiego Parku Narodowego są duże połacie leśne, pokrywające prawie 95% powierzchni obszaru. W Gorczańskim Parku Narodowym flora i fauna są niezwykle bogate i zróżnicowane.

Szlaki w Gorczańskim Parku Narodowym

11 szlaków Gorczańskiego Parku Narodowe zostało tak rozplanowane, aby stanowić atrakcję pod względem krajobrazowymi, kulturowymi i przyrodniczymi. Trasy cechuje zróżnicowany stopień trudności oraz czas przejścia, dlatego będą atrakcją zarówno dla amatorów pieszych wycieczek, jak i zaprawionych turystów. Szlaki parku są następujące:

  • zielony szlak z Koninek przez polanę Tobołów, Suchorę, Obidowiec na Stare Wierchy,
  • niebieski szlak z Huciska przez polanę Średnie i Czoło Turbacza do schroniska pod Turbaczem,
  • szlak pamiątek orkanowskich (zielony) wiodący z Niedźwiedzia na Turbacz,
  • czarny szlak z Lubomierza przez polanę Jastrzębie, Kudłoń, Kopę do Koniny,
  • szlak prowadzący na Turbacz przez polanę Jaworzynkę, Kudłoń, przełęcz Borek i Halę Turbacz,
  • niebieski szlak z polany Trusiówka przez dolinę Kamienicy na przełęcz Borek,
  • zielony szlak z doliny Kamienicy na Kudłoń,
  • niebieski szlak prowadzący na Gorc Kamienicki przez Koszarki,
  • zielony szlak, który prowadzi z Ochotnicy przez Jaworzynę Kamienicką na polanę Garbowską,
  • czarny szlak z Łopusznej przez polanę Wysznią, Jankówki i Zielenicę do centrum Gorczańskiego Parku Narodowego,
  • fragment głównego szlaku beskidzkiego, wiodącego z Beskidu Śląskiego aż w Bieszczady – od Starych Wierchów na Halę Turbacz, szczyt Turbacza i dalej przez Halę Długą, Kiczorę, polanę Zielenicę w kierunku przełęczy Knurowskiej.

Na osoby niebędące fanami długich marszów czeka 5 łatwiejszych szlaków spacerowych. Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego dopuszczalne jest poruszanie się na rowerze, po wytyczonych 4 szlakach rowerowych. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się przejażdżki konne po obiekcie. Możliwe są wyprawy po 8 oznakowanych szlakach.

Park Narodowy Gorczański dla dzieci

W Gorczańskim Parku Narodowym znajdują się ścieżki edukacyjne, które są przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Można na nich poszerzyć wiedzę na temat przyrody, historii oraz kultury. Spacerując nimi, dociera się do najciekawszych zakątków parku. Co ważne, trasy są krótkie i łatwe, dlatego nie znudzą ani nie zmęczą najmłodszych turystów. Warto zapoznać się z opisami 10 ścieżek, zamieszczonymi na stronie internetowej parku lub w przewodniku dostępnym w jego siedzibie i wybrać najciekawsze z nich.

Gorczański Park Narodowy: największe atrakcje parku i okolic

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Parku i jego elementem charakterystycznym są polany gorczańskie, nazywane także reglanowymi, z których rozciąga się niesamowity widok na Pieniny, Tatry oraz Beskid Wysoki i Sądecki. Wiosną pokryte są wielkimi połaciami krokusów. W Gorcach odnaleźć można niezwykle cenne atrakcje: dawne, gotyckie kościoły oraz zbiory etnograficzne Muzeum Regionalnego im. Władysława Orkana zlokalizowane w kościele św. Magdaleny w Rabce. W miejscowości znajduje się także skansen kolejowy. Jednak do Rabki można udać się nie tylko w celach turystycznych, ale i uzdrowiskowych. Na uwagę zasługują również rozsiane po okolicy dworki. Jeden z nich – Modrzewiowy dwór Tetmajerów w Łopusznej – stanowi filię Muzeum Tatrzańskiego. Do Gorczańskiego Parku Narodowego warto udać się w wakacje, ponieważ właśnie wtedy odbywają tradycyjne imprezy: "Gorczańskie kośby" w Ochotnicy oraz "Święto wołoskie" w Rabce.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Gettyimages

Pozostałe wiadomości