Niepokojące zdjęcie z Karkonoskiego Parku Narodowego. "W takich warunkach ludzki mózg traci orientację"

Aktualizacja:
Karkonosze zimą

Wybierasz się na spacer po górach? Zachowaj ostrożność. Karkonoski Park Narodowy ostrzega przed niebezpiecznym zjawiskiem.

Zimowe spacery po parkach narodowych

Mimo że kalendarzowa zima trwa już od dobrych kilku tygodni, w niektórych częściach Polski na próżno szukać śniegu. Nie dotyczy to jednak południa kraju, gdzie w wielu miejscach jest już biało, a to może wiązać się z pewnymi niebezpieczeństwami.
W tym roku ferie w Polsce odbywają się jednocześnie we wszystkich województwach. Stoki narciarskie i tak zostały zamknięte, więc o białym szaleństwie nie ma mowy. Zawsze pozostają jednak spacery w iście śnieżnej scenerii, ponieważ arki narodowe są otwarte dla turystów.

Karkonoski Park Narodowy ostrzega przed "białą ciemnością"

Na oficjalnym profilu Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiło się zdjęcie przypominające kadr z filmu. Jak czytamy w wyjaśnieniu, jest to tzw. "biała ciemność".
- Zjawisko pojawia się kiedy powyżej górnej granicy lasu zalega pokrywa śnieżna, światło słoneczne jest rozpraszane przez mgłę oraz padający lub zawiewany śnieg i mimo dnia robi się ciemno. W takich warunkach ludzki mózg traci orientację, dochodzi do zaburzeń pracy błędnika - tłumaczą pracownicy parku.
Turystom z pomocą przychodzą tyczki kierunkowe, które pomagają odnaleźć się w przestrzeni i przynajmniej częściowo zorientować w terenie. "Biała ciemność" była już powodem kilku wypadków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pamiętajmy o tym, żeby przed wyjściem w góry przeliczyć siły na zamiary i sprawdzić prognozy pogody.
"Góralskie weto". Przedsiębiorcy rozważają solidarne otwarcie stoków 18 stycznia niezależnie od decyzji rządu
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Autor: Mateusz Łysiak
Pozostałe wiadomości