Bilety wstępu do parków narodowych - zmiany w 2022 roku

Polskie góry
Bilety wstępu do Parków Narodowych - zmiany w 2022 roku
Źródło: chrupka/Getty Images
Od początku 2022 roku wprowadzono obowiązek zakupu biletu wstępu za wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Babiogórskiego Parku Narodowego. Brak ważnego biletu może skutkować mandatem. Pieniądze z wejściówek przeznacza się na utrzymanie infrastruktury turystycznej, czystości na szlakach oraz działalności ratowników. Co trzeba wiedzieć o zmianach?

Bilety wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego

Jak wyjaśniają władze GPN, zmiana jest podyktowana Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 14 września b.r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie parków narodowych lub niektórych ich obszarów, gdzie za wstęp pobiera się opłaty.

Pieniądze uzyskane z tytułu opłat za wstęp do parków narodowych przeznaczane są na utrzymanie infrastruktury turystycznej i czystości na szlakach, a w przypadku górskich parków narodowych dofinansowana jest także działalność ratowników górskich – GOPR i TOPR. W przypadku GPN 15 proc. wpływów ze sprzedaży biletów będzie przeznaczana na działalność Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nowy rok

Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Kiedy wziąć urlop w 2022?
Kiedy wziąć urlop w 2022?
Co nas czeka w 2022 roku?
Co nas czeka w 2022 roku?
Nowy rok – nowy look
Nowy rok – nowy look

Ceny biletów w Gorcach

Bilet normalny jednodniowy będzie kosztował 7 zł, a bilet ulgowy 3,50 zł. Wejściówki na gorczańskie szlaki będzie można nabywać w wyznaczonych punktach obsługi ruchu turystycznego: w Koninkach i w Lubomierzu Rzekach - na polanie Trusiówka oraz w Ośrodku Edukacyjnym GPN w Porębie Wielkiej. Na szlakach pojawią się również mobilni sprzedawcy, będzie można ich spotkać w okolicach przełęczy Borek czy polany Gabrowskiej. Istnieje też możliwość zakupu biletów przez aplikację mobilną mPay oraz system sprzedaży eparki.pl.

Z opłat wyłączone zostaną odcinki szlaków biegnące wzdłuż granic parku narodowego: szlak żółty: Poręba Górna - Stare Wierchy; szlak zielony: Stare Wierchy – Obidowiec; szlak czerwony: Bardo – Stare Wierchy – Rozdziele – Turbacz; szlak zielony: Przysłop – Gorc; szlak niebieski: Gorc - Lubomierz-Rzeki. Opłaty nie będą też pobierane za wstęp do parku dworskiego hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej.

Bilety wstępu będą obowiązywały przez cały rok, a każdego wchodzącego na teren GPN od początku roku będzie zobowiązany do jego nabycia.

Z opłat na teren parku zwolnieni są mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego i gmin graniczących z parkiem. W przypadku Gorczańskiego Parku Narodowego są to gminy: Niedźwiedź, Mszana Dolna, Kamienica, Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Rabka-Zdrój. Opłat za wstęp na teren parku nie pobiera się również od dzieci w wieku do 7 lat, osób, które posiadają zezwolenie dyrektora parku na prowadzenie badań naukowych w zakresie ochrony przyrody, uczniów szkół i studentów odbywających zajęcia dydaktyczne w parku narodowym w zakresie uzgodnionym z dyrektorem parku narodowego, członków rodziny wielodzietnej posiadającą ważną Kartę Dużej Rodziny.

Kupując bilet, warto sprawdzić i skorzystać ze zniżek określonych w ustawie o ochronie przyrody. Bilety ulgowe przysługują: uczniom szkół i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym i żołnierzom służby czynnej.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy został utworzony w 1981 roku. Obejmuje centralną część Gorców w tym masyw Turbacza, który jest tu najwyższym szczytem (1310 m n.p.m). W parku występują cenne lasy mieszane, zwane buczyną karpacką. Najwyższe wzniesienia porasta bór świerkowy, zajmujący piętro regla górnego. Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe. Powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie. Gorce są domem dla drapieżników takich jak wilk i ryś. Gniazdują tu puchacze oraz głuszce.

Bilety wstępu na Babią Górę

Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział, że dotychczas bilety sprzedawane były tylko w dwóch punktach: na Polanie Krowiarki i w Zawoi Markowej. "Obecnie obowiązek posiadania biletu dotyczy całego Parku, niezależnie od tego, czy turysta wchodzi przez Krowiarki, czy przykładowo od strony Czatoży, +Lajkonika+, czy od Orawy. Musi się w niego zaopatrzyć. Podstawą prawną jest rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 14 września ub.r."– powiedział Mażul. Jak poinformował przedstawiciel BPN, przy granicy Parku umieszczone zostały kody QR, przez które można wejść na stronę i zaopatrzyć się w e-bilet. "Każdy może to zrobić także wcześniej. Na stronie internetowej Parku są informacje, w jaki sposób można nabyć e-bilet" – powiedział. Maciej Mażul zaznaczył, że w Parku nie staną kolejne budki, w których sprzedawane będą bilety. "Sprzedaż będzie prowadzona w punktach już istniejących oraz przez Internet" – wyjaśnił. Ceny biletów pozostały na niezmienionym poziomie: 7 zł normalny i 3,5 zł ulgowy. Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Reporter: Szymon Bafia/Marek Szafrański

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: chrupka/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości