Dolina Pięciu Stawów – trasa prowadząca do tego urokliwego miejsca

Dolina Pięciu Stawów. Tatry.
Dolina Pięciu Stawów
Źródło: ShevchenkoAndrey/Getty Images
Dolina Pięciu Stawów jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma długość 4 km, a jej powierzchnia wynosi około 6,5 km². Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach, dzięki pięknym jeziorom otoczonym majestatycznymi szczytami górskimi.

Dolina Pięciu Stawów słynie z malowniczych polodowcowych jezior. Największym z nich jest Wielki Staw Polski, który ma ponad 31 ha, a jego głębokość wynosi 79,3 m. Oprócz Wielkiego Stawy w dolinie znajdują się Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski i Przedni Staw Polski. Jest też sezonowe jezioro Wole Oko, którego nie uwzględnia nazwa doliny. Dolina Pięciu Stawów jest otoczona przez malownicze szczyty. Od strony północnej otaczają ją Świnica, Mały Kozi Wierch, Zamarła Turnia i Kozi Wierch. Od zachodu ograniczają Walentkowy Wierch i Gładki Wierch. Od strony południowej dolina jest otoczona przez Niżni Liptowski Kostur, Wyżni Liptowski Kostur i Szpiglasowy Wierch, a od zachodu przez masyw Miedzianego, Opalony Wierch i Świstową Czubę.

Dolina Pięciu Stawów – szlaki turystyczne

Dolina Pięciu Stawów już od XIX wieku była popularnym miejscem turystycznym. Pod koniec wieku wytyczono szlaki turystyczne prowadzące do tej urokliwej doliny.

Do Doliny Pięciu Stawów możemy dostać się z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki. Długość trasy wynosi 9 km, a jej przejście zajmuje około 2 godzin. Jest to jeden z najłatwiejszych i najbezpieczniejszych szlaków. Dodatkowo po drodze mijamy piękną Dolinę Roztoki. Trasa do Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się niedługim spacerem drogą asfaltową prowadzącą do Morskiego Oka. Za Wodogrzmotami Mickiewicza należy skręcić w prawo i podążać za oznakowanym na zielono szlakiem. Gdy dojdziemy do Rzeżuch, powinniśmy skręcić w lewo i podążać za czarnym szlakiem – zaprowadzi on nas do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Do Palenicy Białczańskiej możemy dojechać z Zakopanego busem lub samochodem, który możemy zostawić na parkingu.

Z Doliny Pięciu Stawów możemy kontynuować podróż m.in. na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch, nad Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką, na przełęcz Zawrat czy na Kozią Przełęcz. Dużą popularnością cieszy się szlak z Doliny Pięciu Stawów na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch. Długość trasy wynosi 5,5 km, przejście szlaku zajmie nam około 2,5 godziny. Latem droga jest przyjemna i stosunkowo łatwa – poradzą sobie z nią nawet początkujący turyści. Jednak ten szlak z Doliny Pięciu Stawów zimą jest dosyć niebezpieczny, ponieważ występuje tu duże zagrożenie lawinowe. Zdarza się, że jeszcze na początku lata na trasie leży śnieg.

Trasa Dolina Pięciu Stawów - Morskie Oko przez Świstówkę Roztocką liczy 4 km, jej przejście zajmuje średnio 1,5 godziny. Szlak nie jest trudny, jednak musimy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza podczas gwałtownych zmian pogody. Należy też pamiętać, że trasa ta ze względów bezpieczeństwa jest zamykana w zimie, ponieważ występuje tam duże zagrożenie lawinowe. Najbezpieczniejszą i najłatwiejszą trasą z Doliny Pięciu Stawów na Zawrat jest łagodny szlak znakowany na niebiesko – odpowiedni zwłaszcza dla początkujących. Prowadzi przez całą Dolinę Pięciu Stawów, dzięki czemu można spokojnie podziwiać wiele pięknych widoków.

Szlak z Doliny Pięciu Stawów na Kozią Przełęcz jest z kolei trudną trasą, na której zamontowano liczne łańcuchy i klamry. Ciężką wędrówkę wynagrodzą nam jednak piękne widoki – szlak wiedzie bowiem przez jedną z najpiękniejszych przełęczy w Polsce. Trasa liczy 4 km, a na jej przejście trzeba sobie zarezerwować około 1,5 godziny.

Zobacz wideo: Rowerem po górach

14630719_rowerem-po-gorach_720P
Rowerem po górach
Rowerem po górach

Dolina Pięciu Stawów – schronisko

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m – jest ono najwyżej położonym górskim schroniskiem w Polsce. Nosi imię taternika i badacza naukowego Leopolda Świerza i jest zarządzane przez PTTK. Charakterystyczny kamienno-drewniany budynek powstał w 1954 roku. Jest to piąte z kolei schronisko w okolicy Doliny Pięciu Stawów. W schronisku jest 67 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4- lub wieloosobowych. Znajduje się tu też duża sala jadalna, turyści mogą skorzystać z posiłków oferowanych przez schronisko. W budynku mieści się również kuchnia, w której można przygotować własne jedzenie. Istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu sportowego i do turystyki zimowej. Ci, którzy chcą odpocząć od górskich wędrówek, mają możliwość skorzystania z wypożyczalni książek, filmów i gier.

Ciekawostką jest, że schronisko w Dolinie Pięciu Stawów to jedyne w Polsce schronisko, do którego nie prowadzi droga przejezdna dla aut. Jest ono zaopatrywane przy pomocy specjalnego wyciągu rozpoczynającego się w Dolinie Roztoki.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ShevchenkoAndrey/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości