O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
"Wyrządzamy zwierzętom krzywdę"
Jak przygotować się do wędrówki?
Dolina Pięciu Stawów jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma długość 4 km, a jej powierzchnia wynosi około 6,5 km². Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach, dzięki pięknym jeziorom otoczonym majestatycznymi szczytami górskimi.
Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych, które znajdują się na terenie naszego kraju. Został utworzony na mocy decyzji rady ministrów w 1955 roku. Park ten posiada także swój odpowiednik po stronie słowackiej – TANAP.
Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?
W Tatrzańskim Parku Edukacyjnym w Zakopanem można na żywo obserwować dzikie zwierzęta bez wychodzenia w góry. Przygotowano także prelekcje o ich życiu i zwyczajach. Twórca parku Jarosław Sitarz pragnie uświadamiać odwiedzającym Tatry, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się w kontakcie z przyrodą.
Wykorzystywanie koni do ciągnięcia wozów z turystami na drodze do Morskiego Oka, od lat budzi ogromne kontrowersje. Obrońcy zwierząt walczą, aby zakazać tego procederu. Czy tak się stanie - czas pokaże. Na tę chwilę Tatrzański Park Narodowy testuje nowe wozy, które mają odciążyć zwierzęta. Czy jeśli się sprawdzą, konie przestaną być potrzebne?
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęły decyzję o zamknięciu szlaków w rejonie Doliny Gąsienicowej w Tatrach. W często odwiedzanym przez turystów rejonie zamieszkała niedźwiedzica z dwoma niedźwiadkami.
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.
Na Morskim Oku pod turystami załamał się lód. Do wypadku doszło 10 metrów od brzegu. Władze TPN od dawna apelują o niewchodzenie na tafle zamarzających tatrzańskich jezior, ale ludzie nie słuchają ich upomnień.
Od soboty powiat tatrzański znajdzie się w czerwonej strefie, która obejmie również górskie szlaki. To oznacza, że podczas wędrówek po Tatrzańskim Parku Narodowym powinno się nosić maseczkę lub w inny sposób zakrywać nos i usta. Czy władze TPN-u planują zamknięcie szlaków?
Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.
Zbliża się weekend, pogoda dopisuje, wielu z nas zastanawia się, gdzie spędzić wolny czas. Wypad za miasto, do lasu, nad rzekę, jezioro, nad morze lub w góry? Jeśli ktoś zaplanował wyjazd w Tatry, może się rozczarować - na taki sam pomysł wpadło wiele osób. Panuje tam obecnie bardzo duży ruch turystyczny, nie ma wolnych miejsc parkingowych, a na drodze dojazdowej są spore utrudnienia.
Od pewnego czasu zakopiańska niedźwiedzica razem ze swoimi małymi schodzi co noc do miasta. Jak zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom i odstraszyć dzikie zwierzę? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Filipa Ziębę, pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czego niedźwiedzica szuka w Zakopanem?