Tatrzański Park Narodowy

  Tatrzański Park Narodowy

  Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?

  Od soboty powiat tatrzański znajdzie się w czerwonej strefie, która obejmie również górskie szlaki. To oznacza, że podczas wędrówek po Tatrzańskim Parku Narodowym powinno się nosić maseczkę lub w inny sposób zakrywać nos i usta. Czy władze TPN-u planują zamknięcie szlaków?

  Od początku września górskie szlaki są oblegane przez turystów. Sprzyja temu słoneczna i bezchmurna pogoda. Niestety nie ma dnia, żeby służby nie informowały o wypadku. Jak bezpiecznie poruszać się w górach? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Kurasiem, autorem książki „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”.

  Zbliża się weekend, pogoda dopisuje, wielu z nas zastanawia się, gdzie spędzić wolny czas. Wypad za miasto, do lasu, nad rzekę, jezioro, nad morze lub w góry? Jeśli ktoś zaplanował wyjazd w Tatry, może się rozczarować - na taki sam pomysł wpadło wiele osób. Panuje tam obecnie bardzo duży ruch turystyczny, nie ma wolnych miejsc parkingowych, a na drodze dojazdowej są spore utrudnienia.

  Od pewnego czasu zakopiańska niedźwiedzica razem ze swoimi małymi schodzi co noc do miasta. Jak zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom i odstraszyć dzikie zwierzę? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Filipa Ziębę, pracownika Tatrzańskiego Parku Narodowego. Czego niedźwiedzica szuka w Zakopanem?