Doniesienia o pierwszych w tym roku opadach śniegu i przymrozkach w Tatrach przekazali Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Tatrzański Park Narodowy. Jakie aktualnie panują warunki w górach?
Dalsza część tekstu poniżej.
W Tatrach spadł śnieg
W niedzielę, 29 września o godz. 8 rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował na Kasprowym Wierchu pierwszy w tym sezonie opad śniegu. Leżąca na szczycie górskim warstwa białego puchu mierzyła 2 cm. Termometry wskazywały temperaturę -2 stopni Celsjusza.
- W Tatrach zrobiło się zimowo. (...) W wyższych partiach gór szlaki są oblodzone i bardzo śliskie! - poinformowano.
Synoptycy wskazują jednak, że występujące we wrześniu przymrozki oraz opady śniegu nie są zjawiskiem nadzwyczajnym. - Np. w 2015 r. pokrywa śnieżna wystąpiła 6 września, w 2017 r. - 23 sierpnia, a w 2016 r. - nawet 11 sierpnia - czytamy w komunikacie IMGW.
Oblodzone Tatry - utrudnienia w turystyce
Pierwsze przymrozki generują niebezpieczeństwo dla osób, które poruszają się szlakami lub próbują wspiąć się na szczyty.
- Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór, panują tam bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki - zaapelowano na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego w mediach społecznościowych.
Uczucie zimna potęguje wiatr, który miejscami osiąga prędkość 130 kilometrów na godzinę. Niski pułap chmur natomiast przyczynia się do pobłądzeń, ponieważ ogranicza widoczność. Opady śniegu występują na terenach położonych powyżej 1600 metrów nad poziomem morza.
Dzień dobry! Powyżej 1700 mnpm warunki trudne : wiatr, mróz i śnieg . Szlaki oblodzone !!!
Posted by Przemyslaw Sobczyk on Saturday, September 28, 2024
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wydano alert RCB. "Zamknij okna"
- Niezwykłe wideo z ulic Zakopanego. Zacięta walka jeleni szlachetnych
- Ten grzyb wygląda jak gąbka... i jest jadalny! Co z niego można zrobić?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/Getty Images