śnieg

  śnieg

  W Tatrach spadł śnieg, a nad całą Polską powieje arktyczne powietrze. Będzie coraz mroźniej, a wiatr w górach będzie wiał z prędkością 80 km/h. Miłośnicy jesiennych wyjazdów powinni zabrać odpowiedni ekwipunek, by nie dać się zaskoczyć wyjątkowo chłodnej aurze.

  W marcu jak w garncu - głosi stare polskie powiedzenie. Jednak przyjemne, słoneczne, przedwiosenne dni występują w tym miesiącu na przemian z zimnymi. I na taką właśnie pogodę musimy się przygotować w najbliższym czasie. Synoptycy zapowiadają bowiem, że w tym tygodniu przypomni o sobie prawdziwa zima. Sprawdź, kiedy możemy liczyć na ocieplenie.

  Zima w Polsce nie odpuszcza. W całym kraju intensywnie pada śnieg. Jest go tak dużo, że wszędzie tworzą się korki i poruszanie się po mieście stało się niezwykle trudne. Jak wygląda walka z zimą operatorów pługów śnieżnych? O tym Bartek Jędrzejak rozmawiał z Karolem Wójcikiem, rzecznikiem prasowym jednej z firm, która zajmuje się odśnieżaniem Warszawy.

  W ostatni weekend stycznia w całej Polsce spadnie śnieg. Najwięcej - w południowo-zachodniej części kraju oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Spodziewane są też gęste mgły, a na drogach będzie ślisko. Najzimniej będzie na wschodzie, gdzie termometry pokażą w nocy -11 st. C.

  Trzy osoby zginęły, 600 zasypanych dróg, kierowcy uwięzieni w samochodach, chaos komunikacyjny, 30 tys. ludzi bez prądu. To skutek największej od 50 lat śnieżycy, która nawiedziła Hiszpanię. Żywioł uwięził w samochodach ponad 2 tys. kierowców. Do pomocy zaangażowano wojsko i żandarmerię.

  "Bestia ze Wschodu", czyli wyż syberyjski, sprowadzi do Europy ekstremalnie zimne powietrze. Jak przewidują synoptycy, w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu. Zapowiada się też srogi mróz, w górach termometry pokażą -30 st. C. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

  Idą święta! Dookoła pachnie piernikami, w wielu domach migocą już choinki, dzieci napisały listy do Świętego Mikołaja i czekają na ten wyjątkowy dzień roku. Ale w całym tym zimowo-świątecznym klimacie brakuje już tylko śniegu! Czy jest w ogóle szansa, że na te święta będzie śnieg? Jest! Jeśli zrobimy go sami. Przepis na śnieg w Dzień Dobry TVN pokazała naszym widzom Urszula Koss, nauczycielka chemii.

  Białe święta to marzenie wielu z nas. Niestety od wielu lat w Polsce w Boże Narodzenie obywaliśmy się bez śniegu. Ostatni raz w świątecznym okresie cieszyliśmy się białym puchem w 2012 roku. Czy teraz będzie inaczej?

  We wtorek na południu kraju słonecznie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Na zachodzie kraju i na wybrzeżu słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na Podlasiu słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 st. C na południowym wschodzie do 4 st. C na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

  W nadchodzący weekend do naszego kraju może zawitać zima. Na wschodzie i południu synoptycy przewidują przelotne opady śniegu, a w nocy niemal wszędzie temperatura spadnie poniżej zera. W związku z tym należy się spodziewać oblodzenia dróg i nawierzchni. Z prognoz wynika, że taka aura utrzyma się aż do 6 grudnia.

  W sobotę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na Wybrzeżu miejscami opady deszczu, na Podkarpaciu przelotne opady śniegu. Temperatura od 2 st. C do 5 st. C, nad morzem 6 st. C, a na obszarach podgórskich około 0 st. C. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu i Śląsku porywisty.

  Nasz stosunek do śniegu zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci śnieg uwielbiają, bo w zimie dzięki niemu mogą świetnie się bawić. Natomiast dla dorosłych to często powód utrapienia – trzeba odśnieżać posesję i uważać na drodze. Sennik o śniegu też często mówi w sposób negatywny.

  Choć mamy końcówkę września i zaledwie kilka dni temu zaczęła się jesień, w Polsce spadł już pierwszy śnieg. Biały puch pojawił się w Karkonoszach. Nagranie z tego wydarzenia opublikował Karkonoski Park Narodowy.

  Jaki wpływ na środowisko ma sól drogowa? Ile nas kosztuje? Dlaczego stosujemy właśnie ją, czy są jakieś alternatywne metody walki ze śliskimi drogami? Michał Piróg postanowił się przyjrzeć bliżej temu tematowi.

  Prowadzący Dzień Dobry TVN - Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik - martwią się o zdrowie nominowanego do Telekamery 2018 prezentera pogody Bartka Jędrzejaka, który zimą chodzi bez czapki. Bartku, nie chcemy byś się przeziębił!