Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów: "Skutkiem może być nawet śmierć"

Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów: "Wyrządzamy zwierzętom krzywdę"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tatry latem - gdzie warto pójść i co zobaczyć?
Tatry latem - gdzie warto pójść i co zobaczyć?
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Turysto, tego nie rób w górach (napisy)
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Wanda Rutkiewicz znowu patrzy na Himalaje
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Dwie polskie himalaistki na szczycie K2
Wolontariusze w rejonie Kasprowego Wierchu zbierali kromki chleba i ciasteczka, które porozrzucali turyści. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zwrócili się do urlopowiczów z apelem. - Niezjedzone produkty spożywcze czy odpadki zabierz ze sobą z powrotem - podkreślili.

Tatrzański Park Narodowy: "Nie śmieć"

Co roku wiele Polek i Polaków wybiera się na urlop w Tatry. Pracownicy parku przypominają o podstawowych zasadach, których należy przestrzegać podczas górskich wędrówek.

- Wniesione na teren parku narodowego niezjedzone produkty spożywcze czy odpadki zabierz ze sobą z powrotem. Nie śmieć. Nie dokarmiaj. Zebrane przez naszych wolontariuszy w rejonie Kasprowego Wierchu kromki chleba i ciasteczka zostałyby najprawdopodobniej zjedzone przez dzikie zwierzęta i mogłyby im bardzo zaszkodzić - przekazują w komunikacie.

Dlaczego nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt?

Jak podkreślają pracownicy TPN, dokarmiając, wyrządzamy zwierzętom krzywdę. - Ich dieta, ukształtowana w toku ewolucji, zmienia się w zależności od etapu życia i pory roku, a pieczywo i słodycze w żadnym wypadku nie są jej właściwym składnikiem! Skutkiem dokarmiania jest pogorszenie ich stanu zdrowia – osłabienie, choroby, czasem nawet śmierć - tłumaczą.

Ponadto dokarmiane ssaki czy ptaki są bardziej narażone na ataki drapieżników i tracą naturalną umiejętność zdobywania pokarmu. - Konsekwencje przyzwyczajenia zwierząt do obecności człowieka bywają fatalne dla obu stron. Problem dokarmiania dotyczy dużej grupy zwierząt na terenie TPN, m.in. orzechówek, części gatunków ptaków wróblowatych, kaczek krzyżówek, wiewiórek, jeleni, lisów czy niedźwiedzi - wymieniają osoby dbające o faunę, florę i bezpieczeństwo turystów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości