Czyste Tatry
W tym roku akcja odbywa się już po raz 12. Jak do tej pory wygląda w liczbach?
- 12 lat, 12 akcji, ponad 80 tys. wolontariuszy, 69 posprzątanych szlaków, a do tego ponad 10 tys. zebranych śmieci - wyliczał przebywający w Zakopanem Bartek Jędrzejak, prezenter pogody Dzień Dobry Wakacje. - Dobra informacja jest taka, że z roku na rok tych śmieci jest mniej. To znaczy, że zaczynamy myśleć i szanować nasze Tatry - podkreślił dziennikarz.
- Od 12 lat się spotykamy, żeby edukować, budować świadomość ekologiczną i nie musimy już do końca tylko sprzątać. Na szlakach jest coraz lepiej i z tego się cieszymy - przyznał Maciej Marculanis, przedstawiciel Czystych Tatr. - Jak to się zaczynało 12 lat temu, sytuacja była trudna. Teraz, dzięki takim akcjom, ale przede wszystkim pracy Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest coraz lepiej, ludzie rzeczywiście stają się coraz bardziej świadomi - dodał.
- Równo o 9:00 silna ekipa naszych EcoHeroes, czyli pracowników McDonald’s razem z rodzinami, z dziećmi ruszyła na szlaki. Ale sprzątamy nie tylko dzisiaj, sprzątamy cały rok. Nasi pracownicy organizują regularnie zbiórki odpadów. Kwestie środowiska są dla nas kluczowe, dlatego stawiamy na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego - podkreśliła Katarzyna Kucisz-Rosłoń, przedstawicielka McDonald’s. - Po prostu dajemy drugie życie naszym opakowaniom - wyjaśniła rozmówczyni Dzień Dobry Wakacje.
GOZ opakowań McDonald’s Polska
Redukcja
Pierwszym krokiem jest projektowanie opakowań do produktów McDonald’s. Obecnie aż 95% zużytych opakowań, które sieć wydaje gościom, powinno trafić do frakcji papierowej. Osiągnięcie tak wysokiego udziału opakowań, które McDonald’s przetwarza, było możliwe dzięki wprowadzaniu kolejnych zmian, np. wycofaniu plastikowych słomek na rzecz ich papierowych odpowiedników, wprowadzeniu papierowych opakowań do lodów McFlurry oraz drewnianych sztućców. To pozwoliło na łączną redukcję 925 ton plastiku rocznie.
Przetwarzanie
Drugim krokiem jest wyposażenie wszystkich restauracji w kosze do segregacji odpadów. Każdy z nich zawiera trzy frakcje: plastik, papier i otwór na odpady zmieszane. Dzięki odpowiedniemu sortowaniu odzyskiwane są włókna papierowe. Co się z nimi dzieje? Trafiają do polskiej firmy Miklan-Ryza, z którą McDonald’s nawiązał współpracę na początku 2020 roku. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu odpady papierowe - nawet te z domieszką polimeru czy zabrudzone jedzeniem - przetwarzane są na ręczniki papierowe i papier toaletowy, które trafiają z powrotem do restauracji. W dalszej kolejności z włókien papierowych mają powstawać również podstawki na napoje.
Zbieranie
Część odpadów, szczególnie opakowania produktów zamówionych z dostawą lub na linii McDrive, wymyka się z systemu McDonald’s. W tym celu jesienią 2021 ruszył projekt EcoHeroes. Pracownicy restauracji organizują zbiórki odpadów w swojej najbliższej okolicy. Partnerem strategicznym jest organizacja pozarządowa Planet Heroes, która pomaga w organizacji zbiórek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników "Maka" do tej pory zorganizowano ponad 1500 zbiórek śmieci. A to oznacza ponad 1500 miejsc w całej Polsce, które znów stały się czyste i przyjazne mieszkańcom.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Darmowe autostrady od 1 lipca - o których odcinkach mowa?
- Jedziesz na wakacje pociągiem? Z tej zniżki już nie skorzystasz
- Zmienia się lista leków refundowanych. Co trafiło na nowy wykaz?
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN