Nie rób tego na górskim szlaku. "Za takie zachowanie grożą poważne konsekwencje"

Turyści w górach
Nie rób tego na górskim szlaku. Można dostać mandat
Źródło: kapulya/GettyImages
Chodząc po górskich szlakach, można czasem napotkać specyficzne "wieże" z większych i mniejszych kamieni. Tatrzański Park Narodowy odradza jednak ustawianie takich budowli. Można za to otrzymać wysoki mandat. Z jakiego powodu turyści stawiają kamienne kopczyki? Dlaczego nie powinno się tego robić?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20230606_Tatry_REP
Tatry latem - gdzie warto pójść i co zobaczyć?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Tatrzański Park Narodowy odradza stawianie kopców z kamieni

Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawił się niedawno post, w którym zaapelowano o nieustawianie na szlaku kopczyków z kamieni. Opublikowano też film, w którym przewodnik tatrzański Tomasz Zając tłumaczy, dlaczego nie jest to dobry pomysł. Jego zdaniem układane są one w naszych rodzimych górach jedynie dla zabawy, przez co "szpecą krajobraz". 

- Idea stawiania kopczyków jest powszechna w górach całego świata, jednak ma sens tylko tam, gdzie brak wyznaczonych szlaków turystycznych. W Tatrach natomiast wędrujemy tylko po wyznaczonych szlakach - ich gęsta sieć pozwala zobaczyć niemal każdy zakątek Parku - i chronimy naturalny krajobraz. Starajmy się nie zostawiać tutaj śladów naszej obecności - napisano pod filmem.

Kamienne kopce w górach - co oznaczają?

Tradycja ustawiania kamiennych kopców jest bardzo stara i kultywuje się nadal w niektórych pasmach górskich na całym świecie. Pierwotnie były one budowane po to, by wskazywać drogę wędrowcom. Teraz jednak, gdy w wielu miejscach wytyczone są szlaki, turyści zostawiają je jedynie po to, by zaznaczyć swoją obecność. Coraz częściej zaczęły się pojawiać również na szczytach gór, sygnalizując innym przybyłym, że zostały one już zdobyte przez konkretną osobę. Niektórzy bowiem decydują się również na oznakowanie takiego kopczyka, pisząc na nim swoje imię, a nawet krótką wiadomość. - Całkiem niedawno szedłem do Doliny Pięciu Stawów Polskich od Palenicy i w kilku miejscach widziałem ślady bytności zostawione sprayem - napisał w komentarzu pod postem TPN jeden z internautów.

Park odniósł się do tej kwestii. - Za takie zachowanie grożą poważne konsekwencje. Minimalna kara to 500 zł mandatu, sprawa może być także skierowana do sądu. Wykryć sprawców niejednokrotnie jest trudno - jednak "twórcom" zwracamy uwagę, że jest to możliwe - stwierdzili przedstawiciele parku w odpowiedzi.

Kłódki miłości w Tatrach

Kilka dni wcześniej przedstawiciele parku opublikowali też post o innym zachowaniu turystów, które nie powinno mieć miejsca na szlaku. Chodzi o zostawianie w Tatrach kłódek, mających symbolizować miłość wędrującej po górach pary. Podobne pojawiają się już od lat w przestrzeni miejskiej, zazwyczaj na mostach czy różnego rodzaju kładkach. W miejscach, takich jak tatrzański szlak, mogą jednak stanowić zagrożenie.

- Drodzy turyści, zostawcie miłość w sercach, nie na łańcuchach! Dbajmy o bezpieczeństwo w górach i czystość Tatr. Kłódki przyczepiane do łańcuchów i innych sztucznych ułatwień na tatrzańskich szlakach są usuwane przez naszych pracowników - napisano w poście Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: Facebook

Źródło zdjęcia głównego: kapulya/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości