polskie góry

  polskie góry

  Beskidy Zachod­nie to pasmo gór­skie poło­żone w połu­dnio­wej Pol­sce, w obrę­bie Zew­nętrz­nych Karpat Zachod­nich. Wspól­nie z Beski­dem Wschod­nim i Środ­ko­wym two­rzą masyw Beski­dów - jeden z pięk­niej­szych, gór­skich zakąt­ków kraju. Jakie są naj­ciekawsze miej­sca Beskidu Zachod­niego?

  Pieniny to niezwykle charakterystyczne pasmo górskie, przebiegające przez Polskę i Słowację. Znajdziemy tam mnóstwo rezerwatów przyrody, urokliwe miasteczka i szlaki, których piękno pozostawia wrażenie jeszcze na długi czas. Pozostaje spakować odpowiednie buty i ruszać w drogę!

  Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.

  Ferie zimowe wyglądają w tym roku inaczej niż zwykle. W związku z pandemią uczniowie z całego kraju mają wolne w tym samym terminie. Wyjazdy są utrudnione ze względu na zamknięte wyciągi narciarskie i nieczynne hotele. Okazuje się jednak, że wiele rodzin, mimo tych ograniczeń, spędza czas w górskich kurortach. W niektórych miejscach tworzyły się kilometrowe korki i interweniowała policja.

  - Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.

  Maria i Marta Krzeptowskie prowadzą schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Odwiedziliśmy je z kamerą Dzień Dobry TVN. Kto z ich rodziny jako pierwszy kierował schroniskiem? Kiedy one je przejęły? Na czym polega specyfika życia w górach?

  Jakub Porada postanowił spędzić wakacje w polskich górach. Wybrał się do Ustronia i Wisły. Dziennikarz stawia zwykle na aktywny wypoczynek. Co udało mu się zobaczyć podczas pieszych wycieczek? Czy zdecydował się też na rowerową wyprawę po górach? I Co urzekło go w Beskidach?

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak kolejny raz postanowił udowodnić, że w polskich górach nie jest nudno. Tym razem zabrał nas do miejscowości Rzyki, na górę Czarny Groń. Tylko tam, nie przerywając jazdy na nartach, można zahaczyć o knajpę na stoku i popisowo wyskoczyć przez balkon... Adrenalina od rana :)