"Potop", "Janosik" czy "Ja wam pokażę!". Urokliwe krajobrazy polskich Tatr często były scenografią dla hitów filmowych. Podróżniczka Magdalena Delkowska opowiada na swoim blogu o kultowych produkcjach zrealizowanych w górach. Gdzie dokładnie ekipy filmowe nagrywały słynne podhalańskie kadry?
Sprawdź, jak się nazywa i gdzie się znajduje.
"Temperatura potrafi spaść nawet o 10 stopni C".
"Dzień był intensywny".
Wypas owiec w polskich górach nie jest najprostszym zadaniem. Reporterka Dzień Dobry TVN Magda Bober sprawdziła, jak wyglądają codzienne obowiązki juhasów. O szczegółach opieki nad zwierzętami mówił baca Marian Barnaś.
Co odstrasza turystów?
Wędrówka górskim szlakiem to rewelacyjny pomysł na aktywne spędzenie czasu podczas urlopu.
Do kiedy ograniczenia będą obowiązywać w Tatrach?
Miłośnicy sportów zimowych czekają na nadchodzące ferie. Chociaż dużą popularnością cieszą się wyjazdy do Włoch czy Austrii, wiele rodzin wybierze nasze stoki. Sprawdziliśmy, o ile wzrosły ceny zimowego pobytu w popularnych polskich kurortach w stosunku do ubiegłego roku.
"Cały ten pomysł ciągnął mój mąż i jestem mu za to wdzięczna".
Podhale jako malowniczy region Polski. Piękne, górskie krajobrazy, wyjątkowa architektura i góralskie tradycje zderzają się tam z masową turystyką, patodeweloperką i wielkimi billboardami.
"Tatrzańskie opowieści" to kolejny nieprzeciętny projekt Mateusza Waligóry. Znany podróżnik wyruszył w pieszą wędrówkę po polskich Tatrach, dając sobie zaledwie miesiąc na przemierzenie każdego centymetra tamtejszych szlaków.
Z jakimi trudnościami muszą się na co dzień mierzyć? Dagmara i Grzegorz Chłopiccy opowiedzieli o tym w materiale Dzień Dobry TVN.
Paweł Pabian pokonał dziką trasę w Karpatach. Ile czasu na to poświęcił? 12 dni i 4 godziny. Czy doskwierała mu samotność i co było najtrudniejsze w wyprawie?
Dlatego warto skorzystać ze szkoleń, które prowadzą ratownicy GOPR-u? Skierowane są nie tylko dla dorosłych, ale także i dla dzieci.
Czantoria to najpopularniejszy szczyt w Beskidzie Śląskim. Latem turystów przyciąga tu kolejka linowa, tor saneczkowy i piękne górskie widoki. Zimą góra zamienia się w ośrodek narciarski i ogarnia ją "białe szaleństwo".
"Na wyciągach obowiązują maseczki i odstęp".
Stacja na Kasprowym
Jakie tradycje kultywuje rodzina Karpiel-Bułecka?
Szrenica to szczyt o wysokości 1362 m n.p.m. Mimo że nie jest bardzo wysoki, stanowi cel wycieczek dla wielu miłośników białego szaleństwa. Wszystko dzięki mikroklimatowi charakterystycznemu dla rejonów alpejskich. Obfite opady śniegu i niska temperatura sprawiają, że warto się tam wybrać zimą na narty.
Dolina Pięciu Stawów jest położona w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ma długość 4 km, a jej powierzchnia wynosi około 6,5 km². Dolina jest uważana za najpiękniejszą w Tatrach, dzięki pięknym jeziorom otoczonym majestatycznymi szczytami górskimi.
Beskidy Zachodnie to pasmo górskie położone w południowej Polsce, w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich. Wspólnie z Beskidem Wschodnim i Środkowym tworzą masyw Beskidów - jeden z piękniejszych, górskich zakątków kraju. Jakie są najciekawsze miejsca Beskidu Zachodniego?
Pieniny to niezwykle charakterystyczne pasmo górskie, przebiegające przez Polskę i Słowację. Znajdziemy tam mnóstwo rezerwatów przyrody, urokliwe miasteczka i szlaki, których piękno pozostawia wrażenie jeszcze na długi czas. Pozostaje spakować odpowiednie buty i ruszać w drogę!
Rozpoczynasz swoją przygodę z górami? A może wydaje Ci się, że wyjazd w góry z dzieckiem jest niemożliwy? Przedstawiamy wam łatwe szlaki z widokami zapierającymi dech w piersiach, które pokona zarówno młody piechur, jak i ten nieco starszy.
Bieszczady to jedno z najpopularniejszych pasm górskich w Polsce. Na ich terenie znajduje się wiele atrakcji wartych zobaczenia. A jakie są najciekawsze? W Dzień Dobry TVN pokazał je Michał Cessanis.
Ślęża to miejsce o wyjątkowej historii, która sięga epoki brązu. Jest najwyższym szczytem masywu Ślęży, a także Przedgórza Sudeckiego, położonego na północ od właściwego pasma Sudetów. Szlaki na górę wiodą między innymi z miejscowości Sobótka, a po drodze można zobaczyć ciekawe posągi z okresu łużyckiego.
Polskie góry – niezależnie od tego, czy celem wycieczki są Karpaty, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – oferują turystom wiele atrakcji. Najważniejsze z nich to wyjątkowe widoki na szlakach turystycznych. Ale znajdą się też w górach atrakcje dla dzieci, które znudzą się zachwytami nad pięknem przyrody.
O tym, jak malownicze są Tatry, nie trzeba przekonywać nikogo, kto był w polskich górach choć przez moment. Dolina Białego to jedno z piękniejszych miejsc w tym rejonie.
1096 kilometrów w 48 dni i 16 godzin przeszedł podróżnik Łukasz Supergan. Trasę zaczął w Świeradowie-Zdroju, a zakończył na Przełęczy Bukowskiej na wschodnim skraju Bieszczad. O swojej najdłuższej zimowej wędrówce opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Ferie zimowe wyglądają w tym roku inaczej niż zwykle. W związku z pandemią uczniowie z całego kraju mają wolne w tym samym terminie. Wyjazdy są utrudnione ze względu na zamknięte wyciągi narciarskie i nieczynne hotele. Okazuje się jednak, że wiele rodzin, mimo tych ograniczeń, spędza czas w górskich kurortach. W niektórych miejscach tworzyły się kilometrowe korki i interweniowała policja.