Tatrzański Park Narodowy informuje o ograniczeniach dla narciarzy ekstremalnych i taterników. Od 3 marca część tras będzie zamknięta. Powód stojący za tą decyzją związany jest z okresem lęgowym wyjątkowego zwierzęcia. Do kiedy ograniczenia będą obowiązywać?
Tatrzański Park Narodowy wprowadza ograniczenia
Zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym - od 3 marca w polskich górach będą obowiązywać ograniczenia dla narciarzy ekstremalnych oraz taterników. Organizacja poinformowała o zamknięciu dróg wspinaczkowych oraz linii zjazdowych dla narciarzy. Za decyzją stoi okres lęgowy sokoła wędrownego w rejonie Kazalnicy Cubruńskiej.
TPN wystosował oświadczenie, w którym możemy przeczytać, że przez lęgi sokołów wędrownych od 3 marca zostaną zamknięte poszczególne odcinki: Zleb Krygowskiego - Mały Kocioł Mięguszowiecki - Niżnia Galeria Cubryńska -Cubryńska Kopka - ściany opadające z Cubryńskiej Kopki do Mnichowego Żlebu łącznie ze Żlebem Szulakiewicza.
Jak podało tvn24.pl, górski rejon zostanie ponownie otwarty, kiedy zwierzęta bezpiecznie opuszczą swoje gniazda. Ograniczenia prawdopodobnie potrwają do końca lipca 2023 roku.
Sokoły wędrowne w Tatrach
Okres lęgowy dla sokołów wędrownych to okres, gdy zwierzęta potrzebują spokoju. Ten gatunek ptaka znajduje się pod ścisłą ochroną, dlatego TPN robi co tylko może, by przyczynić się do jego reintrodukcji. W okolicach przebywania sokołów zostaną umieszczone tabliczki informacyjne.
- Wprowadzamy takie ograniczenia ze względu na szczególny czas w życiu sokołów. W zeszłym roku nasz komunikat spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem turystów. Jeśli turyści wiedzą, dlaczego wprowadzane są takie ograniczenia, chętnie się do nich stosują – tłumaczyła w tvn24.pl Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Więcej na ten temat przeczytasz w tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Śnieżna zima w Tatrach. "Lawina nie musi być wielka, żeby w niej zginąć"
- W 16 godzin odwiedził wszystkie tatrzańskie schroniska. "To wspaniała przygoda"
- Chochołów - jedyna taka wieś w Polsce. "Turyści myślą, że przejeżdżają przez skansen"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: serkanmutan/ Florian Gaertner/Getty Images