Narwiański Park Narodowy to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego. Miłośników odpoczynku na łonie natury przyciąga tam niezwykle bujna fauna i flora oraz niepowtarzalne krajobrazy. Co warto o nim wiedzieć?
Jak wygląda logo Narwiańskiego Parku Narodowego?
Logo Narwiańskiego Parku Narodowego przedstawia czarny cień ptaka na tle trzech pasów w kolorach niebieskim, ciemnożółtym i zielonym. Przypominają one porośniętą trawami łąkę oraz górujące nad nią bezchmurne niebo. Ptakiem tym jest natomiast błotniak stawowy. Nie bez powodu został on symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego. Ten duży drapieżny i rzadko spotykany w Polsce ptak na swój dom szczególnie upodobał sobie właśnie park narwiański.
Zwierzęta w Narwiańskim Parku Narodowym
Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym to przede wszystkim podmokłe tereny zalewowe, bagna, trzcinowiska i turzycowiska, które zachowały swój dziki charakter. Tego typu obszar stanowi idealne miejsce żerowania i gniazdowania licznych gatunków ptaków wodno-błotnych. W całym parku zaobserwowano 203 gatunki ptaków, z czego 155 to gatunki lęgowe. Wśród nich znalazło się aż 19 uznawanych za zagrożone. Należą do nich m.in.: rybitwa białowąsa, zielonka, batalion, bąk, błotniak łąkowy, dubelt czy kropiatka. Narwiański Park Narodowy to także idealne miejsce odpoczynku ptaków podczas ich wiosennych przelotów. Wówczas na jego terenie zaobserwować można potężne stada gęsi, łabędzi i kaczek. Oprócz ptaków, które stanowią najliczniejszą grupę zwierząt w Narwiańskim Parku Narodowym, spotkać tam można także różnorodne gatunki ssaków (np.: sarny, jelenie, łosie, gronostaje, bobry i piżmaki), płazów (np.: kumaki nizinne, rzekotki drzewne, ropuchy zielone czy żaby moczarowe) oraz 21 gatunków ryb (np. trzy objęte ochroną: różanka pospolita, śliz pospolity, koza pospolita).
Rośliny w Narwiańskim Parku Narodowym
Narwiański Park Narodowy obejmuje 11 zespołów roślinnych związanych ze środowiskiem wodnym oraz ponad 50 zespołów roślinnych związanych ze środowiskiem lądowym. Przeważa tam roślinność typowo bagienna, czyli przede wszystkim zbiorowiska wielkoturzycowe i szuwarowe, ale także porośnięte przez trawy łąki oraz niewielkie olsy i skupiska wierzb. Do roślin chronionych w Narwiańskim Parku Narodowym zaliczyć można m.in. rosiczkę okrągłolistną, fiołek torfowy, turzycę strunową, mieczyk dachówkowaty, goździk pyszny, gnidosz błotny, centurię zwyczajną, grążel żółty, grzybienie białe czy konwalię majową.
Narwiański Park Narodowy – atrakcje turystyczne
Co roku Narwiański Park Narodowy odwiedzany jest przez licznych turystów, miłośników przyrody, ornitologów, fotografów i osoby preferujące aktywne spędzanie wolnego czasu. Przyciągają ich przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, tworzone przez bujną i różnorodną naturę parku, ale również możliwość spędzenia urlopu w miejscu położonym z dala od zgiełku miast. Największą atrakcją Narwiańskiego Parku Narodowego są spływy kajakowe. Pływanie po Narwi jest nie tylko ciekawą rozrywką, lecz także jedynym sposobem na obserwację dzikiej fauny i flory serca parku. Szlaki piesze i rowerowe są bowiem położone jedynie na obszarze jego otuliny. Tam też znajduje się wiele elementów infrastruktury turystycznej, tj. wieże i punkty widokowe, kładki oraz mostki. Główna siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego zlokalizowana jest w zabytkowym XIX-wiecznym dworze w miejscowości Kurowo, który został wpisany do rejestru zabytków. W placówce można obejrzeć wystawę dotyczącą walorów przyrodniczych i kulturowych Doliny Narwi. Turyści mogą obserwować wspaniałe krajobrazy parku z czternastu specjalnie przystosowanych do tego wież, znajdujących się w miejscowościach: Suraż, Łapy Szołajdy, Łapy, Uhowo, Kolonia Topilec, Topilec, Pańki, Waniewo, Kurowo, Wólka Waniewska i Kruszewo. Na terenie otuliny poprowadzono również trzy ścieżki edukacyjne: "Kładka wśród bagien – Kurowo", "Park Przydworski – Kurowo" oraz "Kładka Waniewo – Śliwno".
Zobacz także:
- Dramatyczny apel matki niepełnosprawnego Szymona. "Oddam nerkę dla syna"
- Jakie okulary przeciwsłoneczne warto mieć w swojej garderobie? "To ważne akcesorium każdej kobiety"
- Przymrozki w sierpniu? Sprawdź, gdzie będzie najchłodniej
Zobacz wideo: Na Podlasiu najmniej zaszczepionych jest w Grajewie. Najwięcej w Białymstoku
Autor: Adrian Adamczyk