Przy parku działa także Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego, który prowadzi działalność edukacyjną związaną z tutejszą przyrodą i jej ochroną. Jednak to niejedyne, co oferuje turystom Babiogórski Park Narodowy. Atrakcje, jakie tutaj czekają na odwiedzających, to między innymi malownicze ścieżki turystyczne i edukacyjne, a także możliwość podziwiania unikatowych okazów roślin i zwierząt.
Podróże po świecie
Kilka słów o historii Babiogórskiego Parku Narodowego
Babiogórski Park Narodowy to jeden z najstarszych obiektów tego typu w naszym kraju. Został powołany na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 r. Na decyzję dotyczącą utworzenia parku wpłynął między innymi fakt występowania na tym terenie unikatowej roślinności (między innymi okrzynu jeleniego, który został wkomponowany w herb Babiogórskiego Parku Narodowego), a także szeregu zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zwierzęta Babiogórskiego Parku Narodowego to między innymi: głuszec, żołędnica, cietrzew, żbik, dzięcioł trójpalczasty, gniewosz plamisty, traszka grzebieniasta, puchacz halny i sóweczka. Na decyzję miały wpływ również inne cechy charakterystyczne Babiogórskiego Parku Narodowego. Chodzi przede wszystkim o układ pięter roślinności górskiej, w tym występowanie piętra halnego. Z czasem cały obszar parku uzyskał status rezerwatu biosfery, z uwagi na występowanie tutaj aż 18 siedlisk, które są cenne pod względem przyrodniczym na skalę europejską.
Co warto zobaczyć w Babiogórskim Parku Narodowym?
Na terenie parku można przede wszystkim podziwiać przepiękną przyrodę. Wyznaczony jest tutaj szereg szlaków turystycznych o różnej długości i stopniu trudności. Najkrótszy jest szlak zielony, prowadzący przez Górny Płaj i Sokolnicę – ma 1,5 km, a przewidywany czas przejścia to ok. 45 minut. Najdłuższy jest natomiast szlak czerwony, prowadzący przez Polanę Krowianki, Sokolnicę, Kępę, Gówniak, Diablak, Przełęcz Broną, Markowe Szczawniny, Fickowe Rozstaje i Przełęcz Jałonowicką. Ma on długość 14,5 km, a przewidywany czas przejścia to ok. 6 godzin.
Na terenie parku znajdują się również ścieżki edukacyjne. Pierwsza powstała już w 1974 roku. Miała ona ułatwić zwiedzającym poznanie tutejszej fauny i flory. Obecnie jest 9 ścieżek edukacyjnych:
- Doliną Rybiego Potoku; Jak chronimy babiogórską przyrodę; Echa pierwotnej puszczy karpackiej; Śladami Wawrzyńca Szkolnika; U źródlisk Morza Czarnego; W reglu dolnym; Z Zawoi przez Diablak do Lipnicy; Babia Góra bez granic; Mokry Kozub.
Co przedstawia logo Babiogórskiego Parku Narodowego?
Podobnie jak inne parki narodowe, tak i Babiogórski Park Narodowy ma swoje logo. Przedstawia ono charakterystyczny szczyt Babiej Góry oraz okrzyn jeleni. Okrzyn jest jedną z roślin charakterystycznych dla tego regionu. Ma białe drobne kwiaty, które tworzą piękne baldachimy. Niestety jest to gatunek krytycznie zagrożony, bardzo rzadki i dlatego znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, jest też wpisany do Polskiej czerwonej księgi roślin.
Ciekawostki dotyczące Babiogórskiego Parku Narodowego
Na terenie parku występuje około 4500 gatunków i podgatunków zwierząt. Szacuje się, że jest to około 14% całej fauny występującej w Polsce. Aż 4% tych gatunków objętych jest ochroną prawną z uwagi na wysokie zagrożenie ich wyginięcia. Z Babiogórskim Parkiem Narodowym związane są też inne ciekawostki. Część z nich dotyczy samej Babiej Góry. Jedna z legend głosi, że nazwa ma pochodzić od kobiety, która czekała tutaj na swojego kochanka i została zamieniona w kamień. Warto też tutaj wspomnieć o Diablaku. Jest to atrakcja turystyczna Babiej Góry związana z ludowymi wierzeniami. Miał tu jakoby stać zamek stawiany przez diabła. W szumach wiatru można usłyszeć odgłosy nieszczęsnego zbójnika, który miał podpisać z diabłem umowę i zginąć pod ruinami wyżej wspomnianego zamku. Na Diablaku można podziwiać kamienny obelisk i skalną płytę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podróże z zemsty coraz popularniejsze. "Hej, życie jest krótkie"
- Nagoja to ciekawe i zróżnicowane miasto w Japonii. Co warto w nim zobaczyć?
- Pobierowo – atrakcje dla dzieci i dorosłych
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: sitriel/Getty Images