Jeśli lubisz zwiedzać pozostałości po królach, zamek w Ojcowie jest jednym z punktów na mapie, który musisz zobaczyć. Dlaczego warto i co trzeba wiedzieć przed wycieczką? Sprawdź.
Zobacz wideo: Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy
Zamek w Ojcowie – zwiedzanie
Zamek w Ojcowie powstał w latach 1354-1370 i jest związany z działalnością Kazimierza Wielkiego. Mówi się, że wcześniej w tym miejscu był gród drewniano-ziemny, jednak to właśnie król gruntownie przebudował teren. Zamek był w swoich dziejach wielokrotnie grabiony i niszczony, dlatego dziś można oglądać jedynie jego ruiny. Nie oznacza to jednak, że miejsce jest nieatrakcyjne.
Zwiedzanie zamku polega głównie na podziwianiu ruin obronnych, które pozostały po burzliwej historii tej budowli. Znajdują się tam także budynki mieszkalne, brama wjazdowa oraz studnia przykryta kratą. W budynku bramnym można obejrzeć wystawę "Dzieje zamku ojcowskiego" oraz makietę zamku, co pozwala dokładnie poznać historię tego miejsca. Zamek znajduje się na wzgórzu, z którego roztacza się malowniczy widok na Ojcowski Park Narodowy i Dolinę Prądnika.
Dojazd do zamku w Ojcowie
Zamek w Ojcowie leży w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazdach. Bez problemu można się tam dostać samochodem. Na terenie zamku znajduje się parking, a drugi jest zlokalizowany na Złotej Górze, również w Ojcowskim Parku Narodowym. Jest on płatny za cały dzień z góry. Jeśli nie będzie wolnego miejsca na parkingach, można zostawić samochód przy drodze prowadzącej do Ojcowa. W takim wypadku trzeba jednak nastawić się na dłuższy spacer pod górę do samego zamku. Do zamku w Ojcowie można także dojechać prywatnymi busami z Krakowa (docierają do samego Ojcowskiego Parku Narodowego) albo autobusami komunikacji miejskiej, które najczęściej kursują w sezonie, czyli od czerwca do sierpnia. Do Ojcowskiego Parku Narodowego można też dostać się... rowerem! To szansa na aktywne spędzenie wolnego czasu. Trasa od Dworca PKP Kraków Główny wynosi niecałe 20 kilometrów. Szlak jest dobrze oznakowany i bezpieczny dla rowerzystów.
Zobacz wideo: Średniowieczny zamek Guédelon
Zamek w Ojcowie – krótka historia
Początkowo na terenie zamku w Ojcowie znajdowała się osada, która została prawdopodobnie zniszczona przez najazd Scytów. Po wzniesieniu budowli na polecenie Kazimierza Wielkiego zamek w Ojcowie był wielokrotnie dzierżawiony, m.in. przez Piotra Szafrańca z Pieskowej Skały, Jana Mężyka z Dąbrowy czy Zbigniewa z Wodzisława herbu Zadora. Na początku XVII wieku budowlę dotknął pierwszy kryzys. Zamek zdobyli Szwedzi, niszcząc go i grabiąc. Nieco później został odrestaurowany i stał się odnowioną rezydencją Korycińskich. Kiedy zamek znajdował się w posiadaniu Teofila Załuskiego, gościł Stanisława Augusta Poniatowskiego, który w zamkowej kaplicy trzymał do chrztu córkę właściciela. W czasach rozbiorów zamek zaczął podupadać, a po III rozbiorze Polski nie był już zamieszkiwany, gdyż groziło to niebezpieczeństwem. Częściowo rozebrane mury nie oddawały charakteru pierwotnej konstrukcji. Pozostała tylko wieża, brama oraz mury obwodowe. W XIX wieku odrestaurowania i odbudowy zamku podjął się Ludwik Krasiński, który chciał urządzić tam muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Prace zostały zrealizowane tylko w pewnej części, a odnowione górne partie wieży głównej zostały ponownie zniszczone podczas I wojny światowej. Uszkodzoną wieżę odrestaurowano w 1935 roku dzięki Ludwice Marii Czartoryskiej. Później wykonano niewielkie prace, które miały na celu odgruzowanie zamku. Poważne prace konserwatorskie zaczął prowadzić Ojcowski Park Narodowy. Odnowiono bramę wjazdową i wieżę, a dolne partie murów zostały zabezpieczone. W 1991 roku prowadzono badania i konserwację dziedzińca zamku, a także fragmentu części mieszkalnej. Zamek w Ojcowie był również obiektem badań archeologicznych. Pierwsze badania zostały przeprowadzone w 1991 roku przez Krystynę Kruczek. Kolejne prowadził Michał Wojenka z Instytutu Archeologii UJ w latach 2006–2007 oraz 2011–2016.
Zobacz też:
- Kotor – średniowieczna perła Czarnogóry. Atrakcje i zabytki
- Ekstremalne wyprawy Mateusza Waligóry. "Piąta Strona Świata" pomoże mu zrealizować kolejny cel
- Kaplica Sykstyńska – co warto o niej wiedzieć? Zwiedzanie, fakty, ciekawostki
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images