Podróże

Kaplica Sykstyńska – co warto o niej wiedzieć? Zwiedzanie, fakty, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Watykan

Kaplica Sykstyńska to jeden najbardziej rozpoznawalnych obiektów Watykanu. Freski zdobiące jej ściany i sklepienie to jedne najwybitniejszych dzieł sztuki malarskiej w historii ludzkości.

Kaplica Sykstyńska znajduje się pomiędzy Placem Świętego Piotra a Ogrodami Watykańskimi, tuż obok bazyliki Św. Piotra. Udekorowana jest realistycznymi freskami, zdobiącymi ściany i sklepienie. Niektóre ze scen przedstawionym na freskach autorstwa Michała Anioła na stałe przeniknęły nie tylko do kultury sakralnej, ale również masowej.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kaplica Sykstyńska – jak powstała?

Kaplica Sykstyńska budowana była z myślą o ważniejszych uroczystościach kościelnych. Z czasem najważniejszymi wydarzeniami, jakie odbywały się w jej murach, stały się konklawe. Kaplica ma wymiary prostokąta o bokach 40,93 x 13,41 m i wysokość ponad 20 metrów.

Jej budowę rozpoczęto w roku 1473 na polecenie papieża Sykstusa IV. I to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa – Kaplica Sykstyńska. Namalowanie fresków papież Sykstus IV zlecił najznamienitszym w tym okresie malarzom. Zadanie to otrzymali: Pietro Perugino, Sandro Botticelli, Cosimo Rosselli, Domenico Ghirlandaio i Pinturicchio. W 1508 r. prace nad freskami na sklepieniu rozpoczął Michał Anioł. Zadanie namalowanie scen z Księgi Rodzaju powierzył mu papież Juliusz II. Monumentalny fresk ukazujący Sąd Ostateczny powstał nieco później, za panowania papieża Klemensa VII.

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej ukazują człowieka od czasów grzechu pierworodnego do przyjścia Chrystusa. Zasadniczo freski zdobiące wnętrze podzielić można na ścienne, które namalowane zostały wcześniej, w latach 1481–1483 (to tzw. „Stara Sykstyna”) i freski na sklepieniu autorstwa Michała Anioła (określane jako "Nowa Sykstyna"). Freski na prawej ścianie ukazują sześć scen z Nowego Testamentu, a freski po przeciwnej stronie również 6 scen, ale ze Starego Testamentu.

Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej

Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej – określane przez niektórych w nie do końca poprawny sposób jako "sufit Kaplicy Sykstyńskiej" – zdobią freski autorstwa Michała Anioła (Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni).

Jest to dzieło bez wątpienia wyjątkowe i ponadczasowe. Trudno znaleźć słowa oddające piękno fresków ozdabiających sklepienie Kaplicy. Dość trafnie oddał to Johann Wolfgang Goethe, stwierdzając, że osoby, które nie widziały Kaplicy Sykstyńskiej, nie są w stanie pojąć, do czego może być zdolny tylko jeden człowiek.

Prace rozpoczęte w maju 1508 roku trwały aż cztery lata. Podobno Michał Anioł malował swe dzieło, leżąc na rusztowaniach. W trakcie prac nie dopuszczał do wnętrza kaplicy nikogo z wyjątkiem papieża, a i nawet jego obecność go irytowała. Niektórzy badacze twierdzą, iż wybranych detali fresków Michał Anioł nie mógł namalować osobiście, co wskazywałoby na to, że jednak w pracy towarzyszyli mu pomocnicy.

Sceny na freskach sklepienia przedstawiają biblijną historię człowieka od stworzenia świata do potopu. Michał Anioł pomyślał dosłownie o wszystkim. Proporcje postaci są różne i zmieniają się w zależności od odległości fresku od wejścia do kaplicy. Postacie oglądane z okolic wejścia mają tę samą wielkość na całej długości kaplicy. To dzięki temu, że faktycznie te bliżej ołtarza są większe, a bliższe wyjścia – mniejsze. Najsłynniejszym freskiem autorstwa Michała Anioła jest prawdopodobnie Stworzenie Adama. Najwięcej szczegółów i przekazów zawiera fresk z Sądem Ostatecznym.

Zwiedzanie Kaplicy Sykstyńskiej

Kaplicę Sykstyńską odwiedza codziennie około 15-20 tys. osób. Wnętrza kaplicy nie wolno fotografować ani filmować. Zakazane są też rozmowy. Zakaz ten jest do tego stopnia respektowany, że przewodnicy omawiają poszczególne freski, posiłkując się tablicami z ich zdjęciami umieszczonymi na Dziedzińcu Pinii Cortile della Pigna.

Kaplica sykstyńska – ciekawostki

  • Raz w roku, przez miesiąc, po opuszczeniu kaplicy przez turystów, jest ona badana przez specjalistów, a uszkodzenia ewidencjonowane są w raportach.
  • Postać proroka Jeremiasza na sklepieniu to prawdopodobnie autoportret samego mistrza – Michała Anioła.
  • Michał Anioł stanowczo zabraniał oglądania wnętrza kaplicy aż do momentu jego ukończenia.
  • Miesiąc przed śmiercią Michała Anioła, jego uczeń Daniele da Volterra domalował postaciom przepaski zakrywające intymne części ciała. Decyzję o tym podjęto podczas soboru trydenckiego, a wykonawca modyfikacji zyskał odtąd przydomek "majtkarza".
  • Kaplica Sykstyńska ma wymiary świątyni Salomona.
  • Michał Anioł pracował w Watykanie w sumie aż dla siedmiu papieży.

Kaplica Sykstyńska – bilety

Ceny biletów do Kaplicy Sykstyńskiej są dość mocno zróżnicowane, wszystko zależy od tego, na jaki wariant zwiedzania zdecydujemy się. Do wyboru jest np. zwiedzanie indywidualne muzeów watykańskich i Kaplicy Sykstyńskiej w cenie 17 euro za bilet normalny i 8 za ulgowy. Opłata za rezerwację online wynosi obecnie 4 euro. Nieco droższe jest zwiedzania z audioprzewodnikiem.

Aktualne ceny warto sprawdzić odpowiednio wcześniej na oficjalnej stronie watykański muzeów: http://www.museivaticani.va/

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fsachs78/Getty Images

Pozostałe wiadomości