Plac Campo de’ Fiori położony jest w centrum Rzymu, niedaleko Piazza Navona. Na co dzień jest głównym punktem spotkań mieszkańców miasta, a także licznych wydarzeń kulturalnych i imprez. Młodzi ludzie uwielbiają spędzać tam czas, zwłaszcza kiedy pobliskie restauracje i bary są już zamknięte. Plac często odwiedzany jest również przez obcokrajowców. Międzynarodową popularność Campo de’ Fiori zawdzięcza przede wszystkim swojej niezwykle ciekawej historii, ale też współcześnie znajdującemu się tam targowi i rynkowi z warzywami, owocami i innymi produktami spożywczymi.
Rzymskie Campo de’ Fiori, czyli najlepszy przystanek w zwiedzaniu
Plac Campo de’ Fiori w Rzymie to świetne miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania. Spacer po sąsiadujących z nim ulicach może dostarczyć naprawdę wielu pozytywnych wrażeń – piękna architektura, małe włoskie kafejki, restauracje z tradycyjnym włoskim jedzeniem to dobry sposób na przyjrzenie się miejscowej kulturze i mieszkańcom. Na niektórych stoiskach znajdujących się na placu można kupić różne gatunki kwiatów, które przypominają o historii tego miejsca – cały rynek był kiedyś wielką kolorową łąką . Otaczające Campo de’ Fiori ulice swoje nazwy zawdzięczają tutejszym znanym rodzinom kupieckim i rzemieślniczym. Niesamowita atmosfera tego miejsca przyciąga turystów z całego świata i sprawia, że plac jest jednym z ważniejszych miejsc podczas organizowanych we Włoszech wycieczek.
Campo de’ Fiori – historia rzymskiego placu
Na terenie, na którym obecnie znajduje się plac Campo de’ Fiori, aż do XV wieku nie została wybudowana żadna kamienica. Dopiero w średniowieczu zaczęto stawiać tu coraz nowe budynki, a rynek szybko przekształcił się również w targ dla okolicznych mieszkańców i kupców, którzy handlowali tam kawą, kapeluszami, warzywami i kwiatami. W późniejszym okresie na Campo de’ Fiori odbywały się nawet aukcje, na których można było kupić konie. Napływ znanych osobistości oraz zagranicznych gości spowodowały, że w bliskim otoczeniu placu budowano także hotele, zajazdy i sklepy. W 1858 roku zdecydowano się wyburzyć część starych kamienic , co wpłynęło na zwiększenie powierzchni Campo de’ Fiori.
Plac Campo de’ Fiori – co można zobaczyć? Rynek i okolice
Rzeźba Giordana Bruna
Pomnik poświęcony dominikańskiemu filozofowi to pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu na plac Campo de’ Fiori. Został wybudowany w 1889 roku, a jego celem jest przypominanie mieszkańcom i turystom o odwadze Giordana Bruna oraz jego poświęceniu w imię nauki . Jako jeden z nielicznych otwarcie przyznawał się do tego, że popiera teorię heliocentryzmu, którą głosił Kopernik, za co został postawiony przed sądem. Ten ostatecznie zdecydował, że Bruno zasługuje na śmierć. Egzekucję wykonano właśnie na Campo de’ Fiori – 17 lutego 1600 roku. Wybitny myśliciel XVI wieku został spalony na stosie i do dziś jest dla Włochów symbolem wolności.
Okolice placu Campo de’ Fiori
Sam plac Campo de’ Fiori również zasługuje na uwagę. Warto przespacerować się dookoła niego i bliżej przyjrzeć znajdującym się tam budynkom i kamienicom, zajrzeć do pobliskich sklepów i kawiarenek, kupić jakiś drobiazg na pamiątkę. Dla turystów interesujące mogą okazać się również okolice rynku, m.in. plac Farnese, w którego centrum zobaczyć można piękną, zapierającą dech w piersiach fasadę Palazzo Farnese oraz Palazzo della Cancelleria będącego enklawą watykańską.
Ciekawostka o Campo de’ Fiori – wiersz Czesława Miłosza
Rzymski plac jest na tyle znany w świecie, że nawet w polskiej kulturze i sztuce można znaleźć liczne odniesienia do niego. Najbardziej znany wiersz na temat Campo de’ Fiori napisał w 1943 roku Czesław Miłosz. Już wtedy wspomniał on o znajdującym się na targu licznych owocach, kwiatach, warzywach, jednak głównym jego wątkiem była egzekucja ówczesnego dominikańskiego filozofa, Giordana Bruna, którego pomnik został wybudowany na rynku. Utwór ten nosi jednak nieco inny tytuł, w pewnym sensie został on spolszczony, i znany jest jako "Campo di Fiori".
Zobacz wideo: Koloseum i Muzea Watykańskie ponownie otwarte dla zwiedzających
Zobacz też:
Salerno we Włoszech – atrakcje, zabytki, zwiedzanie. Co warto tam zobaczyć?
Co warto zobaczyć w San Marino? Atrakcje i ciekawostki
W jakich krajach obowiązuje sjesta?
Autor: Adrian Adamczyk